Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1069466 razy)

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4470 dnia: 21 Kwiecień 2021, 10:44:13 »
Ja piszę tylko o swoich krótkich doświadczeniach z espresso i metoda ważenia puki co u mnie się nie sprawdziła. Robiłem jak wszyscy pisali 16g kawy i 32g w 25s. Wychodziłoo niedobre, teraz lepiej mi smakuje bez ważenia, metodą w ml.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4471 dnia: 21 Kwiecień 2021, 11:43:39 »
Ja piszę tylko o swoich krótkich doświadczeniach z espresso i metoda ważenia puki co u mnie się nie sprawdziła. Robiłem jak wszyscy pisali 16g kawy i 32g w 25s. Wychodziłoo niedobre, teraz lepiej mi smakuje bez ważenia, metodą w ml.
A zrób proszę doświadczenie żeby Twoje sypanie na objętość i ml zwarzyć. Sypnij tyle ile sypiesz, zwarz dozę. Zrób kawę w czasie którym zrobisz i zwarz napar.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4472 dnia: 21 Kwiecień 2021, 11:51:39 »
Zaczną od kilkudniowego detoksu od kawy :)
Dostałem super film od kolegi korea83 i zacznę to wdrażać w życie.
Dzięki wszystkim za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2021, 12:26:39 wysłana przez Pabloo »

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4473 dnia: 21 Kwiecień 2021, 12:30:46 »
@Koziołek  w tej metodzie bez ważenie, na pewno wychodzi więcej kawy z filiżance, przez co może jest bardziej delikatna.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4474 dnia: 21 Kwiecień 2021, 12:42:31 »
@Pabloo słuszna decyzja, życzę powodzenia w kolejnych poszukiwaniach dobrego smaku kawy
@dober o wyższości ważenia nad objętością czy na oko mówił ostatnio Hoffman w przypadku przygotowywania wywaru z warzyw. Tylko wtedy można przekazać dalej bo gram u mnie, będzie gramem u Ciebie. ml czy "do rantu sitka" nie jest wyznacznikiem, a na pewno nie służy powtarzalności.

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4475 dnia: 21 Kwiecień 2021, 12:49:47 »
Metoda z ważeniem jest super, ale trzeba pamiętać, że nawet najdokładniejsze ważenie nie zastapi porządnej dystrybucji. U mnie najlepiej sprawdziło się WDT - robione na 2-3 razy. Za pierwszym razem do dna, następnie do połowy, a na końcu gładzenie po wierzchu. Potem lekki tamping - taki, żeby się nie spocić. Bez preinfuzji kawa płynie równą strużką, nie pryska i jest przyjemna w smaku. Jeśli strużka Ci przyśpiesza w połowie, to znaczy, że masz kanałowanie - z początku wypływ jest wolny, bo kawa stawia duży opór, stąd gorycz/przepalony smak, a potem przechlapuje woda i wypłukuje kwaśne nuty. Uzysk będzie idealny ale niepijalny. Jeśli masz cos takiego, to miel grubiej, a potem dokladniej dystrbuuj i starannie tampuj - równo, a nie mocno.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4476 dnia: 22 Kwiecień 2021, 08:00:46 »
@Koziołek  w tej metodzie bez ważenie, na pewno wychodzi więcej kawy z filiżance, przez co może jest bardziej delikatna.

Nie wychodzi. Metoda z ważeniem pozwala uzyskać w łatwy sposób powtarzalne wyniki. Od Ciebie tylko zależy na jaki uzysk się zdecydujesz. Chcesz 1:3? Masz dokładne 1:3 w 10 strzałach jeden po drugim. Chcesz 1:5? Z podwójnego sitka filiżanka nawet tego nie pomieści, ale to tylko pozwala uświadomić, że ważenie nie ma żadnego wpływu na ilość płynu w filiżance. To tylko metoda pomiaru, która jest precyzyjniejsza od innych. W metodzie na objętość możesz zostać oszukanym przez ilość cremy, której będzie raz więcej, raz mniej, w zależności od świeżości ziaren i zawartości robusty.

W Twoich rękach pozostaje decyzja co zrobisz. 1:2 to tylko i wyłącznie standardowy punkt wyjścia dla espresso. W zależności od dozy, stopnia zmielenia, samych ziaren i ich wypalenia, temperatury wody a zwłaszcza gustów smakowych poruszaj się pomiędzy 1:1,5 a 1:3 i sprawdź co Tobie odpowiada.
Na finałach World Barista Championship można dopatrzeć się różnych uzysków w szerokich widełkach czasowych, od 20 do 40 sekund. Oni po prostu wiedzą co robią i co chcą uzyskać.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4477 dnia: 22 Kwiecień 2021, 08:11:41 »

Wychodziło niedobre, teraz lepiej mi smakuje bez ważenia, metodą w ml.

W tej metodzie bez ważenie, na pewno wychodzi więcej kawy z filiżance, przez co może jest bardziej delikatna.

Żebyś zobaczył, ile moja Elektra potrafi wyprodukować cremy, co w konsekwencji wpływa na ilość w ml espresso.

W metodzie na objętość możesz zostać oszukanym przez ilość cremy, której będzie raz więcej, raz mniej, w zależności od świeżości ziaren i zawartości robusty.

👍
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2021, 08:35:56 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4478 dnia: 22 Kwiecień 2021, 10:45:43 »
@Kekacz w maju, gdy odbiorę młynek SD DF64 będę testował metody z ważeniem. Generalnie kawa pewnie niezbyt dobra wychodziła, bo trzymałem się sztywnie dozy 16g. gdzie przy niektórych kawach było to zdecydowanie za mało, gdyż miałem błoto w sitku, lub niekiedy 16g. było za dużo, bo tamper wystawał poza powierzchnię sitka po ubiciu. Posiłkowałem się tym

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4479 dnia: 22 Kwiecień 2021, 14:16:46 »
Pabloo - a jak z innymi rodzajami kawy? Smakuje ci kawa jako taka - w innych formach naparu - z przelewu, z FP itd.? Bo może kawa ci w ogóle nie podchodzi i na siłę chcesz znaleźć przyjemność w jej piciu i tracisz na to masę czasu i kasy? A jeśli ci smakuje kawa w formie nie espresso, a espresso w twoim odczuciu zdecydowanie odstaje od tych innych forma naparu - to może nie wyważaj otwartych drzwi, tylko ciesz się np. naparami z przelewu i te formy udoskonalaj. Bo szczerze mówiąc, jest to hobby drogie i z całą pewnością niezdrowe - więc po co się jeszcze dodatkowo katować...
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4480 dnia: 22 Kwiecień 2021, 14:33:56 »
Pabloo - a jak z innymi rodzajami kawy? Smakuje ci kawa jako taka - w innych formach naparu - z przelewu, z FP itd.? Bo może kawa ci w ogóle nie podchodzi i na siłę chcesz znaleźć przyjemność w jej piciu i tracisz na to masę czasu i kasy? A jeśli ci smakuje kawa w formie nie espresso, a espresso w twoim odczuciu zdecydowanie odstaje od tych innych forma naparu - to może nie wyważaj otwartych drzwi, tylko ciesz się np. naparami z przelewu i te formy udoskonalaj. Bo szczerze mówiąc, jest to hobby drogie i z całą pewnością niezdrowe - więc po co się jeszcze dodatkowo katować...

Czarna kawa właśnie mało kiedy mi smakuje, kilka razy piłem dobrego dripa (Stragan Poznań) i max dwa razy perfekcyjne espresso w kawiarni (Brissman oraz Lazarus z Poznania). A tak to 90% kaw pije mlecznych bo te najbardziej mi podchodzą. Dodam że kawę zacząłem pić w wieku 26 lat (10lat temu) wcześniej nie podchodziła mi w żadnej postaci :P
Może coś w tym jest co mówisz i mam zawężone kryteria smakowe, i chyba espresso musi być na prawdę w punkt żeby mi podchodziło.

« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2021, 14:42:00 wysłana przez Pabloo »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4481 dnia: 22 Kwiecień 2021, 14:48:31 »
No to sam sobie odpowiedziałeś na swoje dylematy. Jak ci smakują mleczne kawy i jednak nie chcesz z kawy rezygnować - to kup dobrą kawiarkę i klasyczne ciemniej palone ziarna albo gotowe mielone mieszanki Bialetti, które są bardzo ok, sam z przyjemnością korzystam - i pij z ciepłym mlekiem w odpowiednich proporcjach - to są najsmaczniejsze kawy dla większości osób średnio lubiących kawę. Mówię serio, na podstawie swoich doświadczeń - kiedy częstuję takimi kawami znajomych, każdy zadowolony. Smaczne, słodkawe, niewymagające w smaku, a jednocześnie mocno "kawowe" - ale bez tych wszystkich kwasków, niuansów, wytrawności itd. Przyjemne :)
Ja wiem, że nie ma z kawiarką takiej zabawy i "prestiżu", jak z ekspresem, który wiele osób kupuje właśnie dla całej tej zabawy - taka zabawka dla dorosłych chłopców - ale sporo zabawy z kawiarką jednak jest. Ja niestety lubię kawę w wielu formach - ale kawiarka to dla mnie ciągle numer jeden - kwintesencja "lekko strawnej "kawowości". :taktak: I mimo wszystko można mocno modyfikować w niej smaki - przede wszystkim poprzez dobór ziaren, a jeśli się ma ochotę, to i poprzez inne parametry. Sorry za taki wpis w wątku espressowym. :ups:

Espresso jest najtrudniejszym, najbardziej wymagającym smakowo naparem kawowym - czytaj: najbardziej niesmacznym dla większości osób... Tam sądzę.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2021, 14:52:18 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4482 dnia: 22 Kwiecień 2021, 14:56:28 »
Hehe, problem w tym, że kawiarki używałęm przez ostatnie 10 lat :D I od roku, szukałem czym ją zastąpić. I cappu jakie obecnie robię bije na głowę kawiarkę i mogę śmiało pwoeidzieć że deklasuje większość kawiarni :D Odkąd mam Rocketa to przestałem pić kawę na wszystkich Orlnach i przygodnych kawiarniach, u gości piję tylko z grzeczności :D

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4483 dnia: 22 Kwiecień 2021, 15:03:38 »
Acha :)

No mnie też bardziej smakują mleczne na bazie espresso niż kawiarki. Wobec tego, jeśli espresso w mlecznych ci pasuje - to już nie wiem, co powiedzieć. Zostań przy mlecznych albo przestawiaj swoje kubki smakowe na bezmleczne. :)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi