Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067514 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4455 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:03:56 »
Jednak mam sitko IMS takie:

https://www.coffeedesk.pl/product/2587/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-B70-2Tc-H24-E

Mam chyba za małe doświadczenie na wskazówki "kieruj się smakiem". Jak za kwaśno to mielić dorniej, jak za gorzko to grubiej. A zamiana dozy i czas ekstrakcji na co wpływa? Za dużo zmiennych jak dla mnie, próbowałem kierować się smakiem i wyniki były tak losowe że bardziej to było "strzelanie w ciemno" :/
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2021, 20:11:20 wysłana przez Pabloo »

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4456 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:10:38 »
Może kawę masz dla zaawansowanych?

Spróbuj kupić jakąś podstawową Brazylię, temperatura trochę niżej i może najpierw oswoić podstawy smakowe. Jak kupisz kilo takiej kawy, to w spokoju przerobisz wszystkie konfiguracje i znajdziesz swój punkt docelowy. Ja tak działam od jakiegoś czasu i przestałem się frustrować. Tak jak z winem czy whisky, eksploruje różne wersje znanych mi terenów (różne Brazylie różnych palarni) aż poczuję, że dorosłem do kolejnego poziomu

A różne „wycieczki sensoryczne” robię póki co na Chemexie.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4457 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:18:13 »
Może kawę masz dla zaawansowanych?

Spróbuj kupić jakąś podstawową Brazylię, temperatura trochę niżej i może najpierw oswoić podstawy smakowe. Jak kupisz kilo takiej kawy, to w spokoju przerobisz wszystkie konfiguracje i znajdziesz swój punkt docelowy. Ja tak działam od jakiegoś czasu i przestałem się frustrować. Tak jak z winem czy whisky, eksploruje różne wersje znanych mi terenów (różne Brazylie różnych palarni) aż poczuję, że dorosłem do kolejnego poziomu

A różne „wycieczki sensoryczne” robię póki co na Chemexie.
Kwy wybieram na podstawie opisu ze strony, ciężko mi stwierdzić czy są one dla zaawansowanych. Możesz podać przykład "podstawowej brazyli"?
Moje ostatnie zakupy:
Gwatemala El Fogón - ta była najlepsza, ale nie ma jej już w ofercie :(
Czorna Pantera
Gwatemala La Calma
Meksyk Terruno Nayarita

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4458 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:27:28 »
@Pabloo ale cały czas nie mówisz czego szukasz? Czego brakuje kawie?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4459 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:28:02 »
Mi się rzucił w oczy duży uzysk( jak mniemam kawa raczej średnio palona do espresso?) wrażenie jakbyś słabo ubijał( przynajmniej w porównaniu do siły jakiej ja używam, choć nie wiem, czy i jak to może na smak wpłynąć) i energicznie, stukając kolbą podczas zapinania możesz uszkadzać strukturę ciastka, co może przełożyć się na kanałowanie.
W jakiej temp. zaparzasz?

Może spróbuj określić co Ci w kawie nie smakuje? Jak nic konkretnego, to może zrób przerwę ;)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4460 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:37:39 »
Mi się rzucił w oczy duży uzysk( jak mniemam kawa raczej średnio palona do espresso?) wrażenie jakbyś słabo ubijał( przynajmniej w porównaniu do siły jakiej ja używam, choć nie wiem, czy i jak to może na smak wpłynąć) i energicznie, stukając kolbą podczas zapinania możesz uszkadzać strukturę ciastka, co może przełożyć się na kanałowanie.
W jakiej temp. zaparzasz?

Może spróbuj określić co Ci w kawie nie smakuje? Jak nic konkretnego, to może zrób przerwę ;)

Ustawiałem temp od 92,75 do 95,1 i nie czułem zbytniej różnicy w smaku.
Przede wszystkim chce wydobyć potencjał z ziarna. To co robię po prostu mi nie smakuje czasami jest jednocześnie gorzkie i kwaśne (absurd). Chce czuć różnicę między konkretnymi ziarnami, a różnica na prawdę jest dla mnie minimalna więc obstawiam że na 99% robię coś źle. Generalnie mam dobre wyczucie smaku jeśli chodzi o potrawy itp

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4461 dnia: 20 Kwiecień 2021, 20:39:47 »
wrażenie jakbyś słabo ubijał( przynajmniej w porównaniu do siły jakiej ja używam

Też takie odnoszę wrażenie

Kwy wybieram na podstawie opisu ze strony, ciężko mi stwierdzić czy są one dla zaawansowanych.

Sitko VST20, Java 001, 92°C, 18,5g>27s>38g, bez preinfuzji. Jak dla mnie najłatwiejsze i bardzo dobre espresso!
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2021, 20:47:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4462 dnia: 20 Kwiecień 2021, 21:12:56 »
czasami jest jednocześnie gorzkie i kwaśne (absurd)

To nie absurd, kawa jest dwubiegunowa, jak życie :) Przede wszystkim cały czas się zmienia, tak jak i nasz, jej, odbiór( przynajmniej ja tak mam ;)  Czasem też tak mam (jednocześnie gorzkie i kwaśne) , ale nie we wszystkich kawach, ostatnio tak smakowała mi kawa z Etiopii i zmienianie parametrów zaparzania niewiele dawało, dopiero eksperyment z podwójnym mieleniem "wyrównał" smaki, niby była łagodna, stonowana, ale już nie tak ciekawa.

Zmień jeden parametr np. stopień zmielenia i smakuj. Preinfuzja też nie każdej kawie "służy" , jak z reguły dawałem 5-8 sec, tak ostatnia kawa, a właściwie jej końcówka, posmakowała mi, dopiero jak zaparzyłem bez wstępnego namaczania.


« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2021, 21:32:19 wysłana przez pietro »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4463 dnia: 20 Kwiecień 2021, 21:41:28 »
Problem polega na tym że nie smakuje mi moje espresso. Kupowałem już różne ziarna z palarni Blend i Euroco Coffee i kompletnie nie czuję tych smaków z profilu sensorycznego poszczególnych kaw.

Smaki z profilu sensoryczmego są ustalane, prawdopodobnie, przy cuppingu. Espresso to jednak inna.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4464 dnia: 20 Kwiecień 2021, 22:02:53 »
gorzkie i kwaśne (absurd).
To wcale nie musi być absurd, tak jest często jeśli jest kanałowanie. Zmiel drobniej, spróbój nie tampować zbyt mocno, ale jak najdokładniej. Każdy element powinien być staranny i powtarzalny. Wtedy zmieniasz jeden parametr np. uzysk i sprawdzasz rezultaty. Wypływ kawy powinien być równomierny. Jeśli kaw są wszystkie podobne do siebie, to duże prawdopodobieństwo, że przez wszystkie przepuszczasz za dużo wody albo wszystkie mają kanałowanie. Spróbuj zmielić drobniej, a wodę mieć w okolicach 95 stopni.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4465 dnia: 20 Kwiecień 2021, 22:03:42 »


By using a bottomless portafilter is so easy to see if the extraction is right or wrong before you even taste your espresso ✅

Here comes some of the main things that causes bad/wrong extraction:
1. old coffee
2. bad/ wrong distribution and tamping
3. too coarse or too fine grind
4. bad grinder that grinds very uneven
5. wrong temperature of the water from the espresso machine
6. wrong in the water flow or pressure
7. wrong amount of coffee vs. size of the basket
8. dirty machine that effect the even water flow
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2021, 22:06:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4466 dnia: 20 Kwiecień 2021, 22:45:43 »
W 14 sekund 42g kawy no to ewidentnie za szybko
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4467 dnia: 21 Kwiecień 2021, 09:16:32 »
@Pabloo nie szukaj nic na siłę. Zrób sobie przerwę od kawy. Na serio piszę. To żadna złośliwość ale co byśmy Ci nie zasugerowali wydaje mi się Ci nie pomoże. Wydaje mi się że to nie kwestia ziaren, palarni, sprzętu czy techniki. Musisz zrobić po prostu detoks ;) taki reset organizmu.

Edit: Żeby nie było ja stosuje raz na jakiś czas 2-3 dniowe okresy bez kawy. Sensoryka wraca szybko i nagle jakby kawa stawała się smaczniejsza.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2021, 09:19:31 wysłana przez Koziołek »

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4468 dnia: 21 Kwiecień 2021, 09:17:19 »
@Pabloo  Zmiel trochę drobniej, na manometrze powinieneś mieć około 9 bar. Na swoim przykładzie i osoby początkujące w espresso polecam metodę puki co bez wagi, namiel kawę bezpośrednio do kolby, tak aby była delikatna górka, po rozprowadzeniu musi wypełniać sitko po brzegi, ubij dość mocno tamperem (ale bez przesady). W tej metodzie powinieneś mieć shot glass do espresso, po 25-30 sekundach, powinieneś mieć 60-70 ml. kawy z cremą
( Robiąc na podwójnym sitku) Ja stosując metodę wagową musiałem większość kaw wylwać, bo były również za gorzkie lub kwaśne. Teraz są dobre, do lepszych rezultatów czekam na młynek DF64.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2021, 09:22:29 wysłana przez dober »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4469 dnia: 21 Kwiecień 2021, 10:32:00 »
@Pabloo  Zmiel trochę drobniej, na manometrze powinieneś mieć około 9 bar. Na swoim przykładzie i osoby początkujące w espresso polecam metodę puki co bez wagi, namiel kawę bezpośrednio do kolby, tak aby była delikatna górka, po rozprowadzeniu musi wypełniać sitko po brzegi, ubij dość mocno tamperem (ale bez przesady). W tej metodzie powinieneś mieć shot glass do espresso, po 25-30 sekundach, powinieneś mieć 60-70 ml. kawy z cremą
( Robiąc na podwójnym sitku) Ja stosując metodę wagową musiałem większość kaw wylwać, bo były również za gorzkie lub kwaśne. Teraz są dobre, do lepszych rezultatów czekam na młynek DF64.

Nie słuchaj go ;)
ucz się z wagą ;)

celuj w 25s czasu ekstrakcji (+ 5-10 s preinfuzji)
celuj w ratio 1:2-2,5 - czyli 34-42g z 17g kawy
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi