Autor Wątek: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)  (Przeczytany 4698 razy)

Offline Amraam

  • Wiadomości: 3
Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« dnia: 04 Grudzień 2017, 13:00:58 »
Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum i ogólnie w świecie kawy.
Poczytałem sporo na temat ekspresów i innych metod parzenia kawy. Ostatnio z żoną doszliśmy do wniosku że przydał by się nam ekspres. Kawy rozpuszczalnej już pić nie możemy bo nam zwyczajnie nie smakuje. Ja w pracy mam ekspres przelewowy natomiast żona u siebie w robocie automatyczny. Poczytałem i jestem prawie zdecydowany na kolbowy ASCASO BASIC jednak mam trochę pytań. Jeszcze wspomnę że żona preferuje kawy mleczne, mi natomiast jest to obojętne chodź po przeczytaniu tu wielu postów nie omieszkam spróbować metod alternatywnych.

Może co do samej metody na początek:
1. ile zajmuje przygotowanie jednej kawy dla osoby już wprawionej? (załóżmy że kawa jest już zmielona)
2. Czy żona (która zawsze wszystko w kuchni robi na oko) da radę zrobić dobrą kawę dla siebie? Ja pracuje w takim systemie że nie zawsze jestem w domu.

3. Ogólnie założyliśmy sobie budżet 1500 zł (wiem że mało) ale niestety na tyle nas w tym momencie stać. ASCASO BASIC wydaje się być najlepszym wyjściem. poczytałem i wiem że ważniejszy od ekspresu jest młynek. I teraz właśnie mam pytanie a właściwie nawet dwa:
3a: czytałem że kawę można kupić już zmieloną prosto z palarni? Czy jednak zdecydowanie lepiej mielić samemu? (będzie duża różnica w smaku?)
3b: Teściowa pracuje w sklepie z kawami gdzie ma dostęp do młynka (wydaje się być z tej górnej półki młynek mimo swojego wieku). Czy na tym etapie mogę sobie pozwolić np na mielenie kawy raz w tygodniu i używanie jej.

4. Czy zaopatrywaliście się własnie w takich sklepach "kawy i herbaty" które są prawie w każdych galeriach czy jednak zdecydowanie lepiej palarnia?

Czy jednak może dać sobie spokój zwłaszcza gdy większość odpowiedzi będzie negatywna, żonie kupić ekspres automatyczny a mi wystarczą metody alternatywne.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudzień 2017, 13:14:24 »
Ascaso to bdb. wybór ALE posiadanie jakiegokolwiek ekspresu kolbowego bez młynka stojącego obok na blacie nie ma najmniejszego sensu. Grubość mielenia trzeba dość często korygować, w zależności od konkretnej kawy, czasu od otwarcia paczki, pogody (całkiem serio), do tego kawa traci to co najlepsze w ciągu kilkunastu minut po zmieleniu.

Kupno automatu w tym budżecie ma jeszcze mniejszy sens.

Przy okazji - jesteś świadomy, że ekspres służy do robienia espresso - ~50ml kawy? Do "dużej czarnej" są lepsze metody.

Widzę 2 rozwiązania dla Ciebie:
Szukać używanych ekspresu i młynka, np. @Janusz (dystrybutor Ascaso) pisał ostatnio, że ma jakieś po serwisowe ekspresy na sprzedaż.
Albo odpuścić ekspres i kupić tańszy młynek (300-400zł) do alternatyw + kawiarkę, spieniacz do mleka (to dla żony do mlecznych) i na co Cię jeszcze najdzie ochota do "dużej czarnej" np. Aeropress, v60, może gabi? Albo dobry ekspres przelewowy.

Sklepy typu "kawa i herbata" absolutnie mnie nie pociągają, oferta zwykle opiera się na kawach sztucznie aromatyzowanych, a ceny zwykle wyższe niż w dobrych palarniach.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2017, 13:21:09 »
Przy espresso odpada kupno zmielonej kawy. Sklepy sensu nie mają żadnego, kawy są tam pieruńsko drogie(kiedyś z braku laku kupiłem jakąś Rwandę, 280 zł za 1 kg i pić się nie dało). Za 1500 zł za dużo nie zrobisz jeśli chodzi o nowe sprzęty, używane możesz trafić - choć jeśli w grę wchodzą raty to odezwij się do @Janusz, na pewno coś pomoże.

A jeśli chodzi o przygotowanie... Ekspres na pewno trzeba rozgrzać, zajmuje to kilkanaście minut. Dla siebie, jak się nauczy, kawę zrobi bez problemów - mając nagrzany ekspres, razem ze zmieleniem powinna się zmieścić w dwóch minutach - mi to mniej więcej tyle zajmowało robiąc na spokojnie i grzebiąc w dozowniku, bo taki młynek mam.


A tak podsumowując - kawa świeża z porządnej palarni, maksymalnie dobry w budżecie młynek, ekspres na drugim planie(choć też nie marketowy, najtańszym rozwiązaniem jest Basic i poniżej tego nie bym nie szukał) i trening. Przede wszystkim trening.

Offline Amraam

  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień 2017, 13:30:52 »
tak jestem świadom że ekspres służy do espresso ale niestety z niego wychodzą kawy mleczne które były by dla żony. Jeżeli o mnie by tylko chodziło już od paru dni pił bym kawy z metod alternatywnych  :D

W domu u mojej mamy stoi automat boscha i jak mam porównywać sprzęt za parę tys złoty a np ekspres przelewowy (chodzi mi o moją duża czarną) to przelewowy wygrywa. Czuć tą kwaśność w kawie, podejrzewam że przy espresso też będzie ten smak (dziś spróbuję)

Reasumują.
Czy ktoś poleci jaki zestaw (młynek) mam dokupić do tego ekspresu. Sam ekspres widziałem ostatnio za 1350 zł i wiem że 150 zł na młynek to za mało. Czy młynek CM 702 będzie ok czy jednak szukać dalej albo używanych? Nie chciał bym kupić jakiegoś szmelcu dlatego najlepiej jak by ktoś podał konkretne modele tak do 500 zł. Raty jak najbardziej wchodzą w grę dlatego możemy ten budżet trochę nadszarpnąć w górę ale bez przesady bo skończy się to dla mnie  :Bicz:.


Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień 2017, 13:40:26 »
Pisz do Janusza, aktualnie jest promocja świąteczna :)
ten graef to takie minimum extremum, osobiście w tej cenie polował bym na jakiś używany młyn gastro - będzie duży, brzydki i  świetny :mrgreen:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2017, 14:23:48 »
Pisz ale najlepiej od razu na e-mail z podaniem nicka z Forum.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:05:58 »
A zajrzałem na OLX i taki młynek znalazłem  wtedy zostanie  na używany ekspres: https://www.olx.pl/oferta/mlynek-futurmat-ct-2-CID628-IDcDK2t.html#d7532c681b
W każdym razie dużo zależy od tego jaką cenę dostaniesz na ekspres i ile zostanie ci na młynek. jeżeli ekspres będzie za drogi to za niewielkie pieniądze młynka dobrego nie kupisz.   
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2017, 17:08:25 wysłana przez hlary »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:36:28 »
Kawy mleczne też można przygotować bez ekspresu. Mleko spienione, czy niekoniecznie?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:59:55 »
Zajrzyj na forum gdzie są polecane palarnie. Powinien znaleźć jakas w swoim mieście lub jest tu na forum kilku sprzedawców, którzy maja sklep internetowy z kawami świeżo palonymi.
Kawa z mlekiem z ekspresu jak najbardziej wyjdzie, bo jest dysza do spieniania. Trochę trzeba treningu, sam ciagle walczę ze spienianiem i nalewaniem. Trochę czasem jest nerwow, ale jest tez duzo przyjemności.
Do samego ekspresu i młynku musisz dorzucić kilka akcesoriów - tamper, mata do ubijania, odbijak, środki do czyszczenia.
U Janusza z tego co widziałem są teraz świąteczne promocje, myśle, ze warto naciągnąć budżet trochę.
Na pchlim targu pojawiają sie mlynki i ekspresy często.
Jeżeli budżetu nie mozesz naciągnąć to może ekspres podstawowy (basic) i młynek ręczny?
Lub tak jak ktoś wspomniał kawiarka plus młynek plus spieniacz do mleka?
Jeżeli trochę mozesz naciągnąć to może Ascaso Dream i młynek lub Rancilio Silvia?
Na pewno jest duzo więcej doświadczonych tutaj użytkowników, którzy Ci pomaga, ja sie uczę ciagle, mogłem sobie pozwolić na trochę większy budżet, nie mniej jednak najważniejszy jest trening.

Musisz tez liczyć sie z tym, ze same wydatki na kawę sie zwiększa. U mnie schodzi więcej kawy, a kilogram porządnej kawy z palarni to koszt około 100-120 złotych.

Offline Vincent Vega

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: szukam
  • Młynek: szukam
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Grudzień 2017, 11:50:19 »
Czy Ascaso Dream czymś się różni w stosunku do Basica albo Arca, oprócz designu?

Wg danych technicznych na stronie u Janusza Basic i Arc mają identyczne dane techniczne (więc jak rozumiem do Arca dopłacamy za ładniejsza obudowę), ale nie wiem jak jest z Deamem - bo danych technicznych brak.

Na święta muszę się uporać z zakupem młynka :)  a po świętach z ekspresem - jestem zdecydowany na Ascaso, ale nie wiem wciąż na które..

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Grudzień 2017, 12:01:33 »
Kolego, kiepsko szukasz. Na stronie www.ascaso.pl. przy każdym modelu, po prawej stronie jest przycisk SPECYFIKACJA. Po kliknięciu rozwija się pdf ze specyfikacją i danymi technicznymi.
http://www.ascaso.pl/produkt/ekspres-1/

Na stronie www.ekspresdokawy.pl są dane techniczne obok opisów ekspresów. Zobacz przykładowo tu:
https://www.ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy--4--9856.html

Do ARCa nie dopłacasz za ładniejszą obudowę lecz za obudowę ze stali lakierowanej proszkowo z przednim panelem ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Ekspres jest przy tym cięższy i stabilniejszy.
DREAM to nie tylko obudowa w 100% z odlewu aluminium. To także 15 kolorów do wyboru, stalowe, klikające przełączniki, okrągły termometr, lepsze wyposażenie (dodatkowo na wyposażeniu pojedyncza wylewka na espresso, tamper aluminiowy oraz dodatkowa nasadka do spieniania mleka ze stożkiem i dziurką na końcu) a także możliwość zainstalowania opcjonalnego wyposażenia - elektronicznego termostatu oraz portafiltra i zaworu pary z uchwytami z bukszpanu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Grudzień 2017, 12:43:43 »
Też poszukuję ekspresu, najpierw miał być automat, ale oczywiście z momentem poznania tego forum zdanie zmieniłam i teraz szukam kolbowego :)
Jako, że mam podobny budżet (jeśli nie mniejszy :/ ) jak Amraam to bede zaglądać tutaj.
Jestem w trakcie czytania wątku p. Janusza co by mi sie rozjaśniło troche w asortymencie Ascaso :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Grudzień 2017, 12:46:35 »
Przy ograniczonym budżecie najważniejsza jest odpowiedź na pytanie "czy ja napewno potrzebuję ekspresu?" - reszta to już tylko konsekwencja tej odpowiedzi  :)

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Grudzień 2017, 13:02:34 »
W sumie miejsca na blacie za bardzo nie ma ;)
Aczkolwiek póki co to zgłebialm temat. W sumie to może się poprzestanie na jakiś Delonghi i tylko młynek kupię :) Aczkolwiek jestem ciekawa wyboru założyciela wątku

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze (ASCASO BASIC)
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Grudzień 2017, 13:07:56 »
Założyciel wątku już dokonał wyboru i dziś wylądował u niego BASIC White z młynkiem i-mini White.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi