Autor Wątek: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!  (Przeczytany 5597 razy)

Offline kuba1983

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: jura s8
pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« dnia: 25 Listopad 2017, 15:41:56 »
No dobrze. Przekonaliście mnie, a byłem już o krok od zakupu jury S8.

Ostatnio miałem okazję spróbować caffe latte i espresso w kawiarni Relaks (kawiarnia została mi przez Was polecona) w Warszawie. Moje wrażenia są całkiem pozytywne, choć nie mam tak strasznie wyczulonego smaku na niuanse płynące z kawy. Było dobrze, na pewno lepiej niż z ekspresów automatycznych, ale czy przepaść, chyba nie, przynajmniej nie dla mnie. Automat to jeden przycisk, kolba to konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy. Jednak chyba chcę spróbować.

Tu pierwsze pytanie, czy będę potrafił zrobić dobre espresso? Czy uda mi się zrobić dobre caffe latte? A może potrzebne jakieś szkolenie dla baristów. W Warszawie jest sporo ciekawych kursów, wieczorowych lub weekendowych za dość przystępne pieniądze. A może to wszystko jest takie proste, że nie trzeba żadnych kursów.

Kolba to też konieczność posiadania odpowiedniego młynka. Przy kolbie i młynku moja wiedza jest zerowa. I tu pierwsza prośba, czy możecie mi coś zaproponować odnośnie kolby, młynka i innego osprzętu, tak aby był cały zestaw potrzebny do zrobienia porządnej kawy (najlepiej linkami). Chciałbym, aby młynek był na tyle elastyczny, że zmieli dobrze do kawy mlecznej i dobrze do espresso. Co do budżetu? Z racji tego, że będzie to pierwsza kolba, chcę coś w rozsądnych pieniądzach, ale potrafiące zrobić dobrą kawę. Bo jeśli się nie spodoba? Trochę będzie szkoda.

Również proszę o fajną propozycję, co do ziarna (najlepiej linkami). Najlepiej jakaś palarnia z Warszawy, gdzie mogę podjechać i kupić coś fajnego do mleka. Przed wszystkim pijam kawy mleczne 95%, espresso to zaledwie 5%. Wole kawy delikatne, gdzie smak kawy nie przebija się zbyt wyraziście, a z mlekiem tworzy przyjemne połączenie.

Mam nadzieję, że otrzymam od Was ciekawe wskazówki.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2017, 16:23:53 wysłana przez kuba1983 »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopad 2017, 16:13:47 »
Róznice w kawach czarnych sa spektakularne.
W białych-mniej.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopad 2017, 16:32:15 »
Pojedź jeszcze do np Ministerstwa Kawy albo Forum. Przy chęciach i samozaparciu(i oczywiście jakimś wolnym czasie) spokojnie nauczysz się robić dobre espresso i kawy mleczne :) Jak byłem w Forum dostałem zestaw 3 shotów z różnych kaw. Łatwo wyczuć różnice w smaku... Choć niuansy zaczniesz doceniać z czasem - a wydaje mi się, że chcesz :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Listopad 2017, 16:33:34 »
W Forum co jakiś czas są warsztaty, na temat espresso również.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Listopad 2017, 16:34:43 »
Odpowiedź na pierwsze pytanie - będziesz potrafił zrobić dobre espresso. Nawet lepsze niż w niejednej kawiarni. Dobre caffe latte - jak nauczysz się dobrze spieniać mleko. Niestety ale ta nauka może zająć Ci więcej czasu niż nauka wykonywania espresso. Szkolenie odpłatne moim zdaniem nie będzie potrzebne. Przykładowo odbierając osobiście sprzęt u nas w firmie masz gratis przeszkolenie na tym sprzęcie. Sądzę, że inni dystrybutorzy też mogą to zaproponować. Wybierając ekspres i biorąc pod uwagę znaczną przewagę kaw mlecznych musisz jeszcze odpowiedzieć sobie (i nam) na pytanie ile kaw mlecznych pod rząd będzie wykonywanych. Powyżej 6 - 8 cappu wykonywanych jedna po drugiej warto już pomyśleć o ekspresie z niezależnym układem grzewczym na parę (dwa termobloki, dwa bojlery lub HX).
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2017, 16:42:41 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kuba1983

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: jura s8
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Listopad 2017, 17:00:55 »
Wybierając ekspres i biorąc pod uwagę znaczną przewagę kaw mlecznych musisz jeszcze odpowiedzieć sobie (i nam) na pytanie ile kaw mlecznych pod rząd będzie wykonywanych. Powyżej 6 - 8 cappu wykonywanych jedna po drugiej warto już pomyśleć o ekspresie z niezależnym układem grzewczym na parę (dwa termobloki, dwa bojlery lub HX).

Dziennie maksymalnie 4 kawy latte, 2 pod rząd rano i po południu. Chyba, że wpadną znajomi to ok 4-6 kaw pod rząd.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Listopad 2017, 17:06:35 »
No to wg mnie wystarczy jeden układ grzewczy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Listopad 2017, 17:07:20 »
Fajnie jakbyś jakieś ramy budżetowe określił, będzie łatwiej coś polecić.
Wydaje mi się też, że nawet średnio udana kawa z kolby będzie lepsza niż z automatu.

Chciałbym, aby młynek był na tyle elastyczny, że zmieli dobrze do kawy mlecznej i dobrze do espresso.
Kawa mleczna to nic innego, niż espresso zalane spienionym mlekiem, także "elastyczność" młynka niepotrzebna :)

Offline kuba1983

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: jura s8
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Listopad 2017, 17:32:38 »
Fajnie jakbyś jakieś ramy budżetowe określił, będzie łatwiej coś polecić.

Budżet to 4000-6000 zł. Ekspres plus młynek.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Listopad 2017, 21:38:19 »
Wybierając ekspres i biorąc pod uwagę znaczną przewagę kaw mlecznych musisz jeszcze odpowiedzieć sobie (i nam) na pytanie ile kaw mlecznych pod rząd będzie wykonywanych. Powyżej 6 - 8 cappu wykonywanych jedna po drugiej warto już pomyśleć o ekspresie z niezależnym układem grzewczym na parę (dwa termobloki, dwa bojlery lub HX).

Dziennie maksymalnie 4 kawy latte, 2 pod rząd rano i po południu. Chyba, że wpadną znajomi to ok 4-6 kaw pod rząd.
Z rzędu!

Edit: przy podanej kwocie odpowiedź możesz znaleźć w tym wątku: http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5008.0
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2017, 21:40:30 wysłana przez Cannabis Arabica »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Listopad 2017, 23:15:27 »
Tu masz zestaw z budżetem 6400 zł. Niewielkie przekroczenie, ale zestaw całkiem całkiem.

https://www.coffeesite.pl/ekspresy/471-rocket-appartamento-white-f4-nano-white.html

A tu inny też zacny zestaw. Trochę tańszy, zmiescisz się w budżecie.

https://www.coffeesite.pl/ekspresy/472-bezzera-bz10-s-pm-starterkit-macap-m2m.html
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2017, 23:21:48 wysłana przez hlary »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Listopad 2017, 23:46:52 »
Tu masz zestaw z budżetem 6400 zł. Niewielkie przekroczenie, ale zestaw całkiem całkiem.

https://www.coffeesite.pl/ekspresy/471-rocket-appartamento-white-f4-nano-white.html

A tu inny też zacny zestaw. Trochę tańszy, zmiescisz się w budżecie.

https://www.coffeesite.pl/ekspresy/472-bezzera-bz10-s-pm-starterkit-macap-m2m.html

A ten dalej swoje... Kiedy wreszcie zrozumiesz, że młynek jest ważniejszy niż ekspres? Kolejny temat, gdzie sugerujesz zestaw i dalej uparcie twierdzisz, że ekspres ma być z wyższej półki niż młynek. kuba1983, post nad moim lepiej odpuść. To ślepa uliczka.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Listopad 2017, 23:50:15 »
A ten dalej swoje... Kiedy wreszcie zrozumiesz, że młynek jest ważniejszy niż ekspres? Kolejny temat, gdzie sugerujesz zestaw i dalej uparcie twierdzisz, że ekspres ma być z wyższej półki niż młynek. kuba1983, post nad moim lepiej odpuść. To ślepa uliczka.

A ten znowu swoje. Nawet cytat mu się nie podoba. Chłopie odpuść sobie. Wiem, że dla ciebie to młynek za 10.000 zł i kawiarka za 100 zł to optymalne rozwiązanie. Siewcu kiedy ty zrozumiesz, że dobry młynek to 3.000 zł, a dobry ekspres to 7.000 zł. Sredni młynek to 1300 zł, a sredni ekspres to 3.500 zł. ZAWSZE sredni ekspres będzie droższy niż sredni młynek.

Kuba1983 podałem Ci tylko oferty proponowane przez Coffeesite. Dobry ekspres z HX-em przy espresso i cappu przy Twoim budżecie jest oczywistym. Młynek Fiorenzato F4 całkowicie starczy.
W tych ofertach młynki są dopasowane do ekspresów. Siewcu tu się myli. W tych zestawach młynki odpowiadają klasie ekspresów. Zestawy są skonfigurowane przez sprzedawcę wg klasy i poziomu obu sprzętów.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2017, 00:06:36 wysłana przez hlary »

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Listopad 2017, 09:50:17 »
Popieram hlarego, jeżeli nie planujesz szybkiej wymiany na lepszy jednego ze sprzętów, bierz zestawy dopasowane do siebie. 50-65mm żarna i HX / termobloki są w zupełności wystarczające. Kupienie droższego młynka i taniego ekspresu jak i sytuacja odwrotna jest bez sensu gdy nie planuje się wymiany. W tej sytuacji zamiast cieszyć się kawą będziesz tylko myślał, że mogłeś zrobić inaczej i kombinował jak wymienić gorszy sprzęt na lepszy.

Anegdota na marginesie - mi też wydawało się, że będę robił 5-8 kaw. Robię 15-20 dziennie. Kawę zaczęła pić nawet moja teściowa która kawy nie pija. Przyjmuję kawowe pielgrzymki. Spieniania nauczyłem się w jedno popołudnie (woda z płynem, potem mleko 0%, 1.5%). Postawiłem na db by się nie irytować i nie patrzeć wstecz.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: pierwszy ekspres kolbowy - a wszystko przez Was!
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Listopad 2017, 10:11:27 »
Kolba to też konieczność posiadania odpowiedniego młynka.
Tu akurat masz szczęście, weź MSJ od Antonio: http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5066.new;topicseen#new

Z ekspresów ja polecam NS Oscar II + OPV Kit -
https://www.elektros.it/pl/en/oscar_II_nuova-Simonelli/oscar-II-black.html
https://www.elektros.it/it/en/elektros/installazione_kit_opv_Sirai_OSCAR_II.html

Ale wszystko inne co pisali koledzy też będzie bardzo dobre.

Do tego tamper, młynek do spieniania mleka, waga, chemia do czyszczenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi