Autor Wątek: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.  (Przeczytany 20218 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Listopad 2017, 13:15:47 »
Tedi, takich testów można znaleźć sporo. Ale pojedynczy strzał na kawie z pomiarem temperatury na ciastku nie ma nic wspólnego z testem metodą WBC. Przy tej metodzie masz 14 ekstrakcji wykonywanych w różnych przedziałach czasu. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pomiar temperatury podczas jednej wybranej ekstrakcji na rozgrzanym ekspresie. Tu chodzi o stabilność temperaturową - podobne zachowanie i uzyskanie podobnych odchyłek temperatury podczas różnych prób dokonywanych w różnych odstępach czasu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #31 dnia: 15 Listopad 2017, 13:34:11 »
w różnych odstępach czasu.
Jak domyślam się, kolejne wiersze to kolejne sekundy?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #32 dnia: 15 Listopad 2017, 13:43:12 »
Jeśli jest np. 10:00 lub 5:00 to są minuty a jeśli jest 0:10 to są sekundy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #33 dnia: 15 Listopad 2017, 14:08:35 »
Jak domyślam się, kolejne wiersze to kolejne sekundy?

Powiem Tobie jak ja odczytuje ten test. Bazuje tylko na zachowaniu temperatury po upływie czasu.
Jest 14 ekstrakcji które trwają po 30 sekund każda.
Każda ta ekstrakcja jest przeprowadzona po zaznaczonym czasie zaraz po zakończeniu poprzedniej.
Tak więc pozycja nr. 1  10 min. postoju i  30 s ekstrakcja, później przerwa 5 min i kolejna ekstrakcja 30 s, później przerwa 2 min. i tak dalej. do pozycji nr. 14 włącznie.
Myślę, że wszystko będzie czytelne i zrozumiałe teraz.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Listopad 2017, 14:31:23 »
Jeśli jest np. 10:00 lub 5:00 to są minuty a jeśli jest 0:10 to są sekundy
Ale ja pytam o wiersze - te numerowane od 1 do 30. Podejrzewam, że sekundy.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #35 dnia: 15 Listopad 2017, 14:35:02 »
Tak, to na 99% są sekundy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Listopad 2017, 14:50:57 »
Zgadza się - upływające sekundy ekstrakcji kawy od 1 do 30 sekundy. Odczyt co 1 sekunda. Pisałem już to wcześniej.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Listopad 2017, 15:05:40 »
Pisałem już to wcześniej.
Fakt, teraz to zauważyłem.
Generalnie - niezłe wyniki, choć na HX-ie jest stabilniej. Pytanie tylko, czy ma to jakikolwiek zauważalny wpływ na smak kawy.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Listopad 2017, 15:10:42 »
A skąd wiesz że na HX-ie jest stabilniej ? Masz taką tabelkę ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #39 dnia: 15 Listopad 2017, 15:40:14 »
Tedi, takich testów można znaleźć sporo. Ale pojedynczy strzał na kawie z pomiarem temperatury na ciastku nie ma nic wspólnego z testem metodą WBC. Przy tej metodzie masz 14 ekstrakcji wykonywanych w różnych przedziałach czasu. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pomiar temperatury podczas jednej wybranej ekstrakcji na rozgrzanym ekspresie. Tu chodzi o stabilność temperaturową - podobne zachowanie i uzyskanie podobnych odchyłek temperatury podczas różnych prób dokonywanych w różnych odstępach czasu.

Januszu, żebyś Ty wiedział ile ja testów robię. Naprawdę sporo. Mogę Ciebie zasypać tabelkami. Co to jest stabilność temperaturowa, wiem doskonale.  Co i w jakim stopniu ma wpływ na zachowanie temperatury, pisałem o tym na tym forum. A, że test wygląda tak jak wygląda, wcale mnie to nie dziwi.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #40 dnia: 15 Listopad 2017, 15:48:12 »
To kup taki sam sprzęt pomiarowy, zaproś 2-3 osoby z forum do siebie i wykonaj taki pomiar. Oczywiście nie będziesz się zajmował pomiarem temperatury, to zrobi osoba bezstronna. Dalej będziesz chętny na takie cudowne testy przy 88 stopniach ustawionych na HX?

A no i zapomniałem o najważniejszym - pomiar ekspresu zaprojektowanego przez Ciebie od A do Z, bez używania jakichkolwiek części stosowanych w innych ekspresach. Mam na myśli wszystkie części wykonane wg własnego projektu, które nie są częściami zamiennymi do jakiegokolwiek dostępnego na rynku sprzętu. Wszystko wiesz - sam sobie zrobisz z palcem w nosie.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 15:55:12 wysłana przez siewcu »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #41 dnia: 15 Listopad 2017, 16:22:14 »
W kwestii espresso jestem zielony, aczkolwiek bardzo ciekawi mnie ta stabilność i jej wpływ na smak.
Ktoś jest w stanie wyjaśnić jaka jest różnica w filiżance przy stabilnej temperaturze i jej braku? Czemu to jest aż takie istotne?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #42 dnia: 15 Listopad 2017, 16:45:00 »
Brak stabilności temperatury podczas ekstrakcji kawy spowoduje, że kawa wykonywana jedna po drugiej lub też z przerwami będzie zaparzana w różnych temperaturach. Odchyłki mogą wynosić aż do 8 - 10 st. C. Wpływa to znacząco na smak kawy. Przy niższej temperaturze ta sama kawa może dać odczucie kwasowości a przy wyższej może być cierpka i gorzka w smaku. Oczywiście będzie to zależało tak od wartości tej odchyłki w trakcie tych 30 sekund ekstrakcji kawy jak i od samej kawy - jej tolerancji lub braku tolerancji na zmieniające się warunki ekstrakcji. Jeśli chcemy uzyskać powtarzalność na danej mieszance kawy to stabilność temperaturowa jest jednym z bardzo istotnych czynników. To tak w skrócie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Listopad 2017, 20:16:48 »
Generalnie - niezłe wyniki, choć na HX-ie jest stabilniej. Pytanie tylko, czy ma to jakikolwiek zauważalny wpływ na smak kawy.

Krakus myślałem, że Ty wychwycisz od razu pewną bardzo ważną zależność wynikającą z nastawy temperatury. W 1 tabeli jest 100 stopni w drugiej 95 jako zadana wartość.
Przy 100 stopniach pierwsze odczyty wyglądają dobrze. Jak wyglądają pierwsze odczyty z drugiej tabelki z nastawą 95 stopni.
Wychodzi z tego, że termoblok ma samoczynny ciąg na wyższą temperaturę wraz z upływem czasu która wynosi aż 98,9 stopnia. Jest ona stanowczo za wysoka. Jest to bardzo poważny błąd konstrukcyjny.
Wystarczy pozostawić ekspres włączony na dłuższy czas a on zrobi 98,9 stopnia przy nastawie 95.

HX, technicznie i fizycznie Bezzera z leżącym wymiennikiem i elektrycznie ogrzewaną grupą może być ciekawą propozycją.

Co do smaku kawy przy stabilnej temperaturze, stabilność ma bardzo duży wpływ na smak. Lecz nigdy nie będzie dobrze dla smaku kawy przy 98 stopniach podczas ekstrakcji. Mówimy wtedy o przepalaniu wody.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Listopad 2017, 20:56:25 »



Wychodzi z tego, że termoblok ma samoczynny ciąg na wyższą temperaturę wraz z upływem czasu która wynosi aż 98,9 stopnia. Jest ona stanowczo za wysoka. Jest to bardzo poważny błąd konstrukcyjny.
Wystarczy pozostawić ekspres włączony na dłuższy czas a on zrobi 98,9 stopnia przy nastawie 95.


Albo ja źle czytam te tabelki, albo tego ciągu nie widzę.. . Na nastawie 95C temperatura ponad 98C pojawia się raptem podczas dwóch ekstrakcji, do tego jednych z początkowych gdzie ekspres się jeszcze wygrzewa, po 15 i 17 minutach od włączenia.

Więc się pytam gdzie ten ciąg??
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi