Autor Wątek: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.  (Przeczytany 20220 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Listopad 2017, 10:04:43 »
@molopus Popieram apel  [emoji106]
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Listopad 2017, 10:06:57 »
Chyba z ciekawości wetknę kiedyś czujnik w ciastko kawowe i sprawdzę jak to w Basic'u (termoblok) wygląda podczas ekstrakcji. Tutaj w tabelce wygląda bardzo dobrze.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Listopad 2017, 10:48:34 »
Znowu się zaczęło po powrocie to co było wcześniej...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Listopad 2017, 10:55:30 »
Chyba z ciekawości wetknę kiedyś czujnik w ciastko kawowe i sprawdzę jak to w Basic'u (termoblok) wygląda podczas ekstrakcji. Tutaj w tabelce wygląda bardzo dobrze.

BASIC nie ma elektronicznego termostatu a tym bardziej PIDa. Poza tym test metodą WBC a włożenie czujnika w ciastko to też dwie różne sprawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Listopad 2017, 11:20:44 »
test metodą WBC a włożenie czujnika w ciastko
Wiadomo - to będzie domowy test, z czystej ciekawości. Myślę że powtarzalność dystrybucji i ubicia u mnie wygląda już lepiej niż po pierwszych kilogramach kawy :) Smak też wychodzi zawsze podobny przy zadanej dozie więc nie jest tak źle z termoblokiem (powtarzalnością) jak to niektórzy przypuszczają. Piszę przypuszczają bo jeszcze nikt nie sprawdził.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Listopad 2017, 11:43:10 »
Krytykujesz zalecenia INEI? :mhh: Mi się najbardziej podoba ten cytat:

temperatura wody wypływającej z ekspresu – 88°C ±2°C; 88 st. C, ja choć cięty jestem na wieści z netu to przy tej wartości, nawet będąc pijany jak bela nie ośmieliłbym się skrytykować tej wartości temperatury. Ale to moim zdaniem.
Gdzieżbym śmiał. Nie krytykuję tylko piszę o innych możliwościach w celu wydobycia niuansów smakowych najlepszych dla danej kawy i danego podniebienia. Z Twoim podniebieniem nie będę dyskutował.
Załączam tabelkę z testem wykonanym jeszcze w lipcu 2017. Nie wszystkie parametry były wtedy jeszcze dobrze ustawione.
I od razu krótki opis co jest co. Na górze tabelki cyfry od 1 do 14 to numeracja kolejnych prób ekstrakcji kawy. Pod tą numeracją podane są przerwy między ekstrakcją w minutach i sekundach. Pionowo podany jest czas ekstrakcji z odczytem co 1 sekunda - od 1 do 30 sekundy.

https://images84.fotosik.pl/902/ad798322ab991a05.jpg
ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Listopad 2017, 11:46:26 »
Uman, masz rację. :ok:  Warto jest wszystko sobie sprawdzić nawet domowym sposobem. Każdy test pomiaru temperatury ma znaczenie. Chcąc nie chcąc wchodzisz w budowę ekspresu w jakość przemiału, i zależność fizyczną przypisaną podczas ekstrakcji kawy. Test z kawą w sitku jest najważniejszy i najtrudniejszy do przeprowadzenia w urządzeniach które nie trzymają temperatury podczas ekstrakcji. Moim zdaniem. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Listopad 2017, 11:57:53 »
A Ty znowu uprawiasz swoją alternatywną fizykę. Miałeś ten ekspres? Badałeś jego stabilność temperaturową? Człowiek daje Ci wyniki uznanego testu a Ty nadal swoje. O ile mnie pamięć nie myli za to dostałeś bana. Moim skromnym zdaniem jeśli masz zamiar krytykować jakieś rozwiązania powinieneś chociaż przez dłuższą chwilę używać tego urządzenia, chociaż na jakichś targach. Podobnie było w wątku o Kinu. Daj spokój. Pisz o czymś co wiesz,a nie czego się domyślasz.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Listopad 2017, 12:03:04 »
Wydaje mi się że właśnie z ciastkiem masz wolniejszy przepływ i łatwiej utrzymać temperaturę przy wolniejszym przepływie niż na pustym. Nie odwrotnie, na szybkim przepływie bez oporu. Skoro na pustym jest zachowana stabilność na pełnym może być tylko lepiej. Moim zdaniem.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Listopad 2017, 12:03:35 »
Hi, hi... Niech Tedi pokaże identyczny test wykonany metodą WBC dla dowolnego ekspresu z HX. Wtedy będziemy mieli porównanie. Trudno zdobyć ? Producenci się nie chwalą ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Listopad 2017, 12:15:08 »
O ile mnie pamięć nie myli za to dostałeś bana.

Może być raczył spojrzeć w tabelkę.  A co do bana dostałem go za "brak udzielenia odpowiedzi i sianie zamętu"
A ja cóż, przecież odpowiedziałem na pytanie.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Listopad 2017, 12:23:55 »
Dzięki Janusz.

Ta temperatura  z tabelki ustawiona na 95/100. To jest nastaw temperatury jaki na termo bloku został ustawiony za pomocą PIN lub PID tak? Czyli to ten nastaw ktory np. domyslne dle Steel wynosi 98C?

Pierwsza próba: po jakim czasie od włączenia ekspresu została wykonana 10 minut?

Czyli dla stabilnej temperaturowa ekstraktacji, maszyna powinna być wygrzana około 25 minut, 10 sekundowy flush, 10 sekund czekania i jedziemy. Wygląda to naprawdę dobrze.

PS. Docinki w stronę HX nie sa potrzebne ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Listopad 2017, 12:28:52 »
Nastawa temperatury wykonana przez PID. Na inne pytania nie odpowiem - nie było mnie przy tym.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Listopad 2017, 12:37:58 »
Hi, hi... Niech Tedi pokaże identyczny test wykonany metodą WBC dla dowolnego ekspresu z HX. Wtedy będziemy mieli porównanie. Trudno zdobyć ? Producenci się nie chwalą ?

Co mam Ci powiedzieć, w necie tylko przeglądam obrazki. Angielskiego nie znam, na tłumaczu nie chcę polegać.
Co do producentów i brak testów HX metodą WBC, być może ta metoda im nie odpowiada. Tego nie wiem. Wiem za to, że można samemu sprawdzić.

Wykres temperatury podczas ekstrakcji doppio z sondą umieszczoną w kolbie pod sitkiem Gaggia.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4875.0



Z kawą w sitku. Ale to na innym forum. Tam mam spokój.

http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=15320&start=15



EDIT. Dodatkowy link

http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=28&t=16250
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2017, 12:56:54 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Listopad 2017, 13:05:52 »
Poza tym test metodą WBC a włożenie czujnika w ciastko to też dwie różne sprawy
O tyle masz rację, że przepływ przez ciastko kawowe jest zmienny w czasie, a w teście WBC z użyciem Scace Thermofilter jest stały w czasie.

Test z kawą w sitku jest najważniejszy i najtrudniejszy do przeprowadzenia w urządzeniach które nie trzymają temperatury podczas ekstrakcji.
Masz rację.

Wydaje mi się że właśnie z ciastkiem masz wolniejszy przepływ i łatwiej utrzymać temperaturę przy wolniejszym przepływie niż na pustym. Nie odwrotnie, na szybkim przepływie bez oporu. Skoro na pustym jest zachowana stabilność na pełnym może być tylko lepiej. Moim zdaniem.
Nie do końca. Przepływ przez ciastko zmienia się w czasie (inny jest, gdy ciastko jest suche, jeszcze inny, gdy kawa zaczyna kapać, a zupełnie inny pod koniec ekstrakcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi