Autor Wątek: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.  (Przeczytany 20224 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Szukam na forum informacji o teście temperatury WBC  bez kawy w sitku i nie mogę niczego znaleźć.
Z tego co przeczytałem w :

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4572.msg117058
cytat z 26 sierpnia.


Pewnie że ma. Zwojów jest znacznie więcej - ok. 1 m rurki to nie są 3 zwoje. Publikowane w materiałach zdjęcie przekroju termobloku jest jedynie poglądowe. Tyle, że w tej spirali mieści się raptem 12 ml wody w rurce o średnicy 2 mm. Po króciutkim spuście wody dla opłukania prysznica i ustabilizowania temperatury kawa jest robiona ze świeżo napływającej wody. Inaczej niż w bojlerze w którym zawsze jakaś ilość wody jest. Jeśli dodać do tego elektroniczny termostat lub nowy PID to stabilność jest zapewniona. Czy lepsza czy gorsza niż w bojlerze nie będę w tej chwili dyskutował. Wiadomo, że producent przy elektronicznym termostacie podaje +/- 1,5 st. C. Podobnie lub lepiej powinno być w nowym ekspresie PID. Tym bardziej, że ma on izolację termiczną termobloku. Sądzę, że we wrześniu będziemy mogli opublikować wyniki pomiarów przeprowadzonych przez ASCASO w celu certyfikacji wg metod WBC. Wówczas wrócimy do tej dyskusji.


Mija miesiąc jeden i drugi, no i jest informacja.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4882.msg118772

Cytat z 30 pazdziernika

Dodało do tego izolację termiczną oraz elektroniczny termostat dający najlepszą w tej klasie stabilność temperaturową w trakcie ekstrakcji kawy +/- 1,5 st. C (w tym tygodniu opublikujemy wyniki testów wykonanych metodą WBC).

Dzisiaj jest 8 listopada. Co z tym testem jest grane?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Nic. Czekamy. Myślisz, że Raul w ASCASO ma na głowie tylko test dla polskiego forum ? Obiecał nam zakończenie prac nad tym testem w ubiegłym tygodniu. Widocznie nie starczyło mu czasu. Cierpliwości. Jeśli tak mocno Ci się śpieszy to napisz bezpośrednio do niego. My swoją drogą jutro też mu przypomnimy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Doczekaliśmy się. Test jest a to chyba najbardziej odpowiednie miejsce do jego umieszczenia.

https://images81.fotosik.pl/900/c31764413ce77617.jpg
ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.

Teraz chyba wystarczy. Więcej dziś nie odpowiem - muszę wyjechać.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2017, 17:02:11 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Czy byłbyśuprzejmy wkleić zdjęcie w lepszej rozdzielczości? Możesz też objaśnić znaczenie tabeli (a konkretnie kolejnych wierszy - czy pomiar był co sekundę)? Przy jakich nastawach ekspresu były robione pomiary?
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2017, 17:04:46 wysłana przez Krakus »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Na szybko bo za 20 minut znów wyjeżdzam...Mecz.
Wszystko co mogę w tej chwili powiedzieć to jest napisane przy tabeli:
- ekspres DREAM PID
- data testu 10.11.2017.
- temperatura na termobloku 100 st. C
- temperatura podgrzewania wstępnego 0 (tego nie jestem pewien, może to być też różnica temperatur - parametr 5)
- ciśnienie 9 bar
- podwójne espresso
Resztę określają wytyczne WBC. Skoro test był wykonywany tą metodologią to należy przyjąć, że pozostałe parametry są zgodne z wytycznymi. Poza tym o tej porze Raul mi nie odpowie. W odróżnieniu od nas - odpoczywa.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2017, 19:34:26 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Tylko 1 tabelka. :mhh: Januszu, test był tylko na 100 st. robiony?


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Nie wiem. Mnie to wystarcza. I podejrzewam że zdecydowanej większości zainteresowanych także. Dla jednej osoby nie będę trudził Raula.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Janusz, mógłbyś jakoś po krótce napisać jak to czytać? Jak zgaduję w dół to są kolejne próby, ale interwały są czasem od włączenia ekspresu, czasem wypływu z wylewki czy odstępami między kolejnymi "porcjami"?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
@Janusz. Szkoda tylko, że ta tabelka przedstawia tylko jeden odczyt temperatury. Na dodatek  o tak wysokiej wartości, że każdą kawę swoją  temperaturą przepali. W tej temperaturze espresso na pewno będzie gorące.
Na tą chwilę jest tylko wydruk testu temperatury, obstawiam na max. nastawie temperatury został on przeprowadzony.  :mhh:
Czy na tej wartości jest bardziej stabilna temperatura wody niż na niższej zapodanej nastawie temperatury?
Co cóż, ten Dream ma PID, nie dowiemy się czy działa on choć w minimalny sposób poprawnie.  :-\
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Co by tu człowiek nie opublikował, opisał to zawsze będzie przez kogoś kwestionowane. Żałuję, że wdałem się w te dyskusje. Siewcu, jak to czytać może jutro napiszę. Dziś mam już dość...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Listopad 2017, 19:57:40 »
Januszu ja nic nie kwestionuje. Odczytuje tylko tabelkę. 98 st. to chyba przesada z tą temperaturą. A jest to temperatura odczytana, czyli może być  przed pomiarem samoczynnie schłodzona.  :mhh:
Samo zachowanie temperatury po upływie czasu wygląda naprawdę dobrze mimo, że test jest bez kawy w sitku.

Link do opisu jak wykonać poprawnego espresso. Podano też wartość temperatury wody.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=61.0





Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Listopad 2017, 20:38:33 »
Przypomnę Ci tytuł tego wątku - ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
I ta tabelka była i miała być odpowiedzią. Niezależnie od temperatury ekstrakcji kawy. Chodziło o stabilność.
Jestem w posiadaniu jeszcze jednej tabelki - z zadaną temperaturą 95 st. C. Dziś nie dam rady jej pokazać. Jutro z biura tak. Ale w ten sposób to możemy to ciągnąć w nieskończoność. Po tej tabelce będziesz chciał tabelkę z temperaturą 92 st. C, następnie 90 st. C, 88 st. C ... Z ciśnienieniem 8,5, 9,0, 9,5 ,11,0 lub 12,0 bar. Itd. Nie mam zamiaru poświęcać swój czas na taką zabawę. To będzie ostatnia tabelka.

PS. Niezależnie od zaleceń INEI temperaturę zaparzania dobiera się do kawy nie trzymając się magicznych 88+/-2. Od tego są elektroniczne termostaty i PID aby wydobyć z danej mieszanki to co nam najbardziej odpowiada. A ogólne zalecenia palarni kawy są takie że im wyższa zawartość odmiany Arabica w kawie tym wyższa winna być temperatura ekstrakcji. Przykładowo dla naszej kawy Caffe Royal oraz Premium zalecana temperatura jest 96 st. C. I jeszcze jedno - przepalić to możesz kawę puszczając na nią wodę z HXa (bez spustu) o temperaturze 117 - 120 st. C a nie 96 - 98 st. C.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2017, 20:51:24 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Listopad 2017, 21:53:05 »
Krytykujesz zalecenia INEI? :mhh: Mi się najbardziej podoba ten cytat:

temperatura wody wypływającej z ekspresu – 88°C ±2°C; 88 st. C, ja choć cięty jestem na wieści z netu to przy tej wartości, nawet będąc pijany jak bela nie ośmieliłbym się skrytykować tej wartości temperatury. Ale to moim zdaniem.

Fakt jest to model gastro, ja z starego HX osiągam +/- 0,5 st.C. Bym zapomniał, z kawą w sitku. Temperatura 88 , 90, 93 st. wszystko jedno jaka. 97 stopni to spore wezwanie konstrukcyjne  jest dla ekspresu. Kawa w tej temperaturze nie nadaje się do wypicia.

Cieszy mnie stan, że będzie kolejna tabelka.  :ok: :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Listopad 2017, 08:55:47 »
Weź Ty się strzel w ten pusty czerep i najpierw zapytaj kto się trzyma standardów INEI.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Listopad 2017, 09:30:54 »
Panowie  :picardpalm: zachowujmy proszę wyższy poziom wypowiedzi tego forum niż wypowiedzi kierowców na CB radio,  ani totalna opozycja ani fanatyczne  uwielbienie się w życiu nie sprawdza a już na pewno nie wnosi dobrego klimatu czy merytorycznej dyskusji, również w odniesieniu do tego co się dzieje na forum.  Tak tak wiem że się niepotrzebnie wtrącam i takie tam ...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi