Autor Wątek: Ascaso Dream Versatile - czy warto?  (Przeczytany 4425 razy)

Offline miedzwin

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Bodum Bistro
Odp: Ascaso Dream Versatile - czy warto?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Listopad 2017, 23:08:55 »
niekoniecznie, phin/slowpresso/aeropress/clever/moka itp. + młynek (ręczny za 150 lub elektryczny za 400) i jakiś filtr do wody (ewentualnie frenchpress do spieniania mleka lub jakikiś spieniacz) i masz kompletny zestaw nie ustępujący ekspresom.
Oczywiście, że ekspres to nie jedyna opcja. Ja mam w domu tylko kawiarkę i french pressa i jak dotąd nie udało mi się na nich uzyskać na nich "efeku" espresso ;) Co prawda duża w tym wina mojego pseudomłynka - ale też kupowałem już odpowiednio (no, powiedzmy) zmieloną kawę w stacjonarnych kawo-sklepach i to wciąż nie było to.

Aktualnie oprócz kompletu ekspres/młynek przymierzam się jeszcze do Aeropressa i ew. młynka podróżnego, więc to nie jest tak, że odcinam się od alternatyw. Oj nie... ale wszystko po kolei... Tak na prawdę to budżet (i moja druga połowa ;) ) zadecyduje, czy iść w kierunku droższego czy tańszego rozwiązania :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Dream Versatile - czy warto?
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Listopad 2017, 08:50:18 »
To nie mój post ;) Ale masz rację, tego efektu to się nie da uzyskać...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Dream Versatile - czy warto?
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Listopad 2017, 11:08:48 »
espresso to tylko ładna nazwa marketingowa, nic magicznego się pod nię nie kryje, ot mikroskopijna i bardzo mocna kawa z pianką.

Oczywiście że identycznego efektu się nie uzyska, ale w niektórych zaparzaczach alternatywnych podobny, nierzadko lepszy efekt - można uzyskać. Co za problem przerwać ekstrakcję Phina w takim momencie żeby wyszło ratio 1:3. Taka kawa nie będzie mieć pianki ale pod względem smaku i intensywności będzie podobna do espresso, bardzo mocna i wyrazista w smaku, ba będzie też dużo łatwiejsza do zaparzenia, o 100x mniejszych kosztach sprzętu nie wspominając. Tylko wietnamczycy nie wpadli na pomysł żby taki napar nazwać w jakiś chwytliwy sposób, np. "espresso", choć źródłosłów tego pojęcia (espressivo – wyrazisty, wyraźny), bardzo by tu pasował.

mam w domu tylko kawiarkę i french pressa i jak dotąd nie udało mi się na nich uzyskać na nich "efeku" espresso ;) Co prawda duża w tym wina mojego pseudomłynka - ale też kupowałem zmieloną kawę w stacjonarnych kawo-sklepach i to wciąż nie było to.

dziwisz się, skoro albo nie masz młynka albo jedziesz na gotowej mielonce? Spróbuj zapakować taką mielonkę do ekspresu, espresso też z niej nie uzyskasz.
Frenchpress czy inne takie faktycznie nie zrobią tego typu naparu, to jest pomyślane do bardziej rozwodnionych naparów. Ale z moki jakby trochę sie postarać, mając dobre ziarno i porządny młynek, to można coś podobnego wycisnąć: http://youtu.be/OklVgaCe3gc?t=10m42s
Ten pan prowadzi najpopularniejszy chyba vlog kawowy i jest zawodowym baristą, chyba wie o czym mówi?
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2017, 11:17:48 wysłana przez grex »

Offline miedzwin

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Bodum Bistro
Odp: Ascaso Dream Versatile - czy warto?
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Listopad 2017, 15:35:10 »
Ten pan prowadzi najpopularniejszy chyba vlog kawowy i jest zawodowym baristą, chyba wie o czym mówi?
Znam znam, ale jeszcze nie obejrzałem wszystkiego. Oczywiście jestem świadom moich ułomności i tego, że jeszcze dużo się muszę nauczyć. Będę eksperymentował na pewno z różnymi alternatywnymi metodami parzenia kawy. Na dzień dzisiejszy chodzi mi jednak po głowie ekspres, tyle że właśnie fundusze mam bardziej pod alternatywy ;)

Aha - chciałbym uciąć wszelkie dywagacje i rozważania w dziedzinie: "który napar jest lepszy i z jakiej metody". Nie to jest istotą tego wątku, tym niemniej bardzo jestem wdzięczny za wszelkie rady! Szczerze :)
PS. Moka jest w użyciu codziennym, cenię ją i uwielbiam :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi