Autor Wątek: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania  (Przeczytany 12547 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Październik 2017, 17:18:51 »
To nie ja pisałem...

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Październik 2017, 01:51:44 »

To nie ja pisałem...

Siewcu - ale który fragment?

Idąc za ostatnią radą od jgx, woda w bojlerze nie będzie problemem. Którego jednobojlerowca byście polecili, Rancilio Silvia czy Lelit pl41? Jest miedzy nimi jakaś znacząca różnica poza wygladem?
PID jestem w stanie założyć samodzielnie.

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Październik 2017, 08:57:22 »
To są zbliżone do siebie, w tej samej klasie maszyny. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy - jak wszystkie :). Silvii nie miałem Lelita tak. Kupiłem lelita dlatego że sprzedawał trochę znajomek praktycznie nowego a że cena była dobra to wziąłem. Gdybym miał kupować po nowe w rynkowych cenach chyba wziąłbym jednak Rancilio. Dlaczego? Głównym powodem jest to że to duuuużo bardziej popularny model na rynku. Z częściami, poradnikami jak naprawić itp nie ma najmniejszego problemu. Przy odsprzedaży też cenę wezmiesz większą za używke bo ktoś "świerzy" wsród kupujących na bank wie co to Silvia a o lelit Anna mógł w ogóle nie słyszeć ale działa to też w drugą strone jak chcesz kupić używke - używanej sylvii w idelanym stanie nie kupisz w dobrej cenie bo ludzie kupują jak wariaci nie pztrząc zbytnio na cene właśnie z racji popolarności. Co nie znaczy że Lelit jest gorszy. Mnie się podobało wykonanie, solidnie zrobiony jak za tą kasę, wylewka OK, bardzo szybko się nagrzewał. Co do kawy to myśle że robił kawe jak każdy ekspres tej klasy choć zytnio się nim nie nacieszyłem, wypiłem z niego ledwie kilka-kilkanaście kaw, Zanim przyszedł zanim przesiadłem się z dotychczasowego to już dostałem info i trzeba było kase zbierać :). Za silwią przemawia też grupa - 68 vs 67 w Lelicie . Do 68 masz chyba więcej sitek i ew. kolb do wybory. Z kolei Lelit moim zdaniem ładniejszy. Gdyby nie trafiła się okazja (znajomy znów zmienia,  dosłownie po miesiącu :) chyba zostawił bym tego Lelitka na dłużej. Ale tak jak mówię  - jeśli nowe to raczej Sylvia
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2017, 09:04:53 wysłana przez jgx »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Październik 2017, 09:11:26 »
Za silwią przemawia też grupa - 68 vs 67 w Lelicie . Do 68 masz chyba więcej sitek

"Dyszka" za dużo Co się napisała :), tyle to ma Poccino.

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Październik 2017, 11:29:35 »
"Dyszka" za dużo Co się napisała , tyle to ma Poccino.
no oczywiście - jestem w pracy gdzie nie ma ekspresu :) i nie moge się dobudzić :)

Offline doc

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia , AeroPress, french press
  • Młynek: ascaso i-2
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Październik 2017, 17:04:24 »
RS vs Lelit PL LEM
RS - 58 mm, niewygodne wyjmowanie tacki i wylewająca sie woda, obudowa łapie rudą , i te przyciski

Lelit - 57 mm, wygląd na +, serwis i gwarancja nawet na firmę 24 mies. (przedstawiciel na PL), krótszy czas nagrzewania, dużo opcji (temp, regul. opv, 57/58, ew. młynek ).

Lelit 41PL LEM można mieć za 418 eur (z wysyłką)
Kumpel już otrzymał a ja za tydzień Lelit PL 42 temd

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #36 dnia: 30 Październik 2017, 18:13:10 »
Jeśli w grę wchodzi także używka to za 2 - 3 dni będzie do dyspozycji STEEL DUO PROF z 2011 r po przeglądzie i małej naprawie. Wymieniony termometr, zawór OPV i odkamieniony. Stan techniczny dobry, wszystko działa jak należy. Może on być sprzedany wraz z młynkiem i-2 steel zaopatrzonym dodatkowo we wsuwany w podstawę młynka pojemnik na fusy. Pojemność bojlera większa niż w ww. ekspresach RS i Lelit. Do tego osobny termoblok na parę - para niezależna od wykonywanej kawy. Znana i sprawdzona konstrukcja. To dla tych co cenią sobie rozwiązania bojlerowe.
Jak dla mnie bojler jest jednak konstrukcją przestarzałą. To tak jakby obecnie polecać telefony z klasyczną klawiaturą zamiast smatfonów. Albo wrócić się do telewizorów kineskopowych. Kolor na ekranie był i głos był także. Po co było zmieniać na plazmę a następnie na LEDowe ? Po co w ogóle coś zmieniać jeśli stare było dla większości użytkowników wystarczające ? Nie jest przy tym prawdą, że "praktycznie cały świat kawowy opiera się na bojlerach". Przed ASCASO wiele firm tak z segmentu AGD jak i PROF stosowało i stosuje nadal termobloki. Przykładem może być QUICKMILL. ASCASO jedynie to rozwiązanie udoskonaliło wprowadzając solidniejsze, masywniejsze odlewy wraz ze spiralą z rurki ze stali nierdzewnej otoczoną spiralą grzewczą. Dodało do tego izolację termiczną oraz elektroniczny termostat dający najlepszą w tej klasie stabilność temperaturową w trakcie ekstrakcji kawy +/- 1,5 st. C (w tym tygodniu opublikujemy wyniki testów wykonanych metodą WBC). Nie można przy tym zapominać o nowej konstrukcji samej grupy kawowej w 100% z chromowanego mosiądzu. No i na cały zespół zaparzania ASCASO tym samym daje 3 lata gwarancji.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #37 dnia: 30 Październik 2017, 18:29:43 »
kazda pliszka swój ogonek chwali  [emoji38] a poza tym reklama dźwignią handlu - ale czy to jest miejsce na to? Czy do tego nie służy dział Pchli targ?
jakoś ostatnio w kawiarniach w ktrórych bylem nie widziałem maszyny z termoblokiem......
« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2017, 18:37:09 wysłana przez jgx »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #38 dnia: 30 Październik 2017, 18:36:46 »
Jak dla mnie bojler jest jednak konstrukcją przestarzałą. To tak jakby obecnie polecać telefony z klasyczną klawiaturą zamiast smatfonów.

Tak wygląda stabilność temperaturowa "przestarzałej" konstrukcji DB - Linea Mini w akcji -
 

To tak jakby obecnie polecać telefony z klasyczną klawiaturą zamiast smatfonów.
Argument zupełnie nietrafiony. Smartphone oferuje znacząco więcej funkcjonalności niż klasyczny aparat telefoniczny z klawiaturą i bez ekranu dotykowego. Nijak się to ma do porównania termobloku do bojlera w ekspresie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #39 dnia: 30 Październik 2017, 18:40:04 »
Janusz, z całym szacunkiem, nie znam się na tym na tyle, żeby dyskutować o tym konkretnym rozwiązaniu jakim jest termoblok, ale na pewno znajdzie się kilka dziedzin gdzie postęp jest zauważalny, a jednak profesjonaliści korzystają ze starych rozwiązań bo dają lepsze efekty. Mam pewne pojęcie o akwarystyce morskiej, o roślinnej też, ale wtedy jeszcze LED raczkowały kiedy skończyłem tą przygodę. Do tej pory najbardziej wymagające koralowce hoduje się pod świetlówkami T5, mimo, że LED zadomowiły się w domowych akwariach na dobre. Te akwaria, które zdobywają prestiżowe nagrody są na świetlówkach. Chyba podobnie sprawa się ma w sprzęcie audio. Audiofile raczej inwestują we wzmacniacze lampowe i płyty winylowe. Pewnie kilka takich dziedzin jeszcze by się znalazło. Z przerażeniem patrzę w przyszłość gdzie samochody elektryczne miały by zastąpić piękne silniki vidlaste w samochodach typu lamborghini czy ferrari, albo klasyczne HEMI w amerykańskich konstrukcjach.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #40 dnia: 30 Październik 2017, 18:40:53 »
Smartphone oferuje znacząco więcej funkcjonalności niż klasyczny aparat telefoniczny z klawiaturą i bez ekranu dotykowego. Nijak się to ma do porównania termobloku do bojlera w ekspresie.
jak to? termoblok oferuje coś nowego przecież - właśnie to że jest to nowośc. Jeśli w sprzęcie jest zastój to nie ma ruchu w interesie. Jak jest w RTV? Ciągle coś nowego żeby ludziska zmieniali :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #41 dnia: 30 Październik 2017, 18:52:50 »
Nie jest przy tym prawdą, że "praktycznie cały świat kawowy opiera się na bojlerach". Przed ASCASO wiele firm tak z segmentu AGD jak i PROF stosowało i stosuje nadal termobloki. Przykładem może być QUICKMILL

A jakiś inny przykład, oprócz Quick Milla. Chociaż ta firma raczej ma w ofercie znacznie więcej maszyn z bojlerem niż z termoblokiem.

jakoś ostatnio w kawiarniach w ktrórych bylem nie widziałem maszyny z termoblokiem....

A w marketach akurat jest odwrotnie, tam termobloki wiodą prym.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #42 dnia: 30 Październik 2017, 21:16:14 »
w tym tygodniu opublikujemy wyniki testów wykonanych metodą WBC
Te wyniki to chyba dłuższy czas temu miały być...

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #43 dnia: 31 Październik 2017, 00:28:27 »
...Jak dla mnie bojler jest jednak konstrukcją przestarzałą. To tak jakby obecnie polecać telefony z klasyczną klawiaturą zamiast smatfonów. Albo wrócić się do telewizorów kineskopowych. Kolor na ekranie był i głos był także. Po co było zmieniać na plazmę a następnie na LEDowe ? Po co w ogóle coś zmieniać jeśli stare było dla większości użytkowników wystarczające ? Nie jest przy tym prawdą, że "praktycznie cały świat kawowy opiera się na bojlerach". Przed ASCASO wiele firm tak z segmentu AGD jak i PROF stosowało i stosuje nadal termobloki...
Nie dla każdego smartphone będzie lepszy, spróbuj odebrać smartfona mając ręce w smarze i oleju.
Kineskopy nie były w stanie wyświetlać większych rozdzielczości, dlatego wyparły je kolejne technologie. Z początku lepsze, a później coraz tańsze.
Bojler jest konstrukcją starą, ale nie jest konstrukcją przestarzałą - gdyby tak było, zostałby wyparty przez inne technologie.
A tu większość osób upiera się, że bojer jest OK. Zaczynam zastanawiać się, skąd taka niewiedza wśród ludzi, których pasją jest tematyka kawy.

Po co w ogóle coś zmieniać jeśli stare było dla większości użytkowników wystarczające ?
Zmiana idzie za potrzebą. Jeśli nie ma potrzeby, to za pieniędzmi (większymi zyskami)

Przed ASCASO wiele firm tak z segmentu AGD jak i PROF stosowało i stosuje nadal termobloki.
Co to jest segment PROF ? - segment profesorski ?

Każda technologia ma swoje wady i zalety, dlatego nie mówię NIE, ale potrzebuję konkretnych danych, albo termoblok jest tańszy niż bojer albo jest od niego lepszy.
W tym momencie nawet nie wiem co myśleć o tym proponowanym ekspresie z bojlerem z 2011r. skoro pierwsza część wypowiedzi jest dla mnie propozycją, a druga mówi coś sprzecznego.
Janusz mógłbyś się zdecydować czy mi polecasz ten ekspres z bojlerem czy nie.
Może poczekam te kilka dni, aż pokażą się wyniki i pozostała cześć forum zacznie mnie przekonywać do termobloków.


Miklas - offtopic, świetlówki mają zupełnie inną charakterystykę rozkładu widmowego promieniowania niż LED, stąd są bardziej korzystne w zakresie barwy niebieskiej/UV. Zgodzę się z tobą LED przejmują rynek, bo marketing robi swoje i zyski są wyższe niż z pozostałych technologii. Jednak czasem warto zatrzymać się tam, gdzie rozwiązanie jest sprawdzone.

jgx i doc - dziękuję za porównanie RS oraz Lelita

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #44 dnia: 31 Październik 2017, 10:22:15 »
Mirnuno, masz po prostu alternatywne rozwiązania. Wybierzesz co zechcesz.
Macie koledzy rację. W kawiarniach rzadko można spotkać maszyny z termoblokami. Chociaż i to się powoli zmienia. W tych kawiarniach do których wstawiliśmy ekspresy BAR. Ostatnio m.in. w Poznaniu i Zelowie.
Pisałem wcześniej, że wyniki testów opublikujemy po otrzymaniu zgody z ASCASO. I na to cały czas czekaliśmy. Ma ona nadejść w tym tygodniu.
Segment PROF to nie profesorski lecz profesjonalny.
WS napisał "A w marketach akurat jest odwrotnie, tam termobloki wiodą prym." Zdaje się, że w tym właśnie tkwi problem. Mieszacie ze sobą pojęcia ekspresów profesjonalnych z dużymi bojlerami (DB lub HX) z ekspresami domowego użytku. Z segmentem AGD. Wszyscy tu piszecie o ekspresach domowego użytku i jednocześnie przekonujecie, że w takich ekspresach bojler jest lepszym rozwiązaniem. W czym on niby jest lepszy od termobloku ? Pytam się w odniesieniu do ekspresów w których bojler ma pojemność ok. 300 ml. Do tego pj.walczak pisze o stabilności konstrukcji DB  Linea Mini. Co to ma wspólnego z omawianymi wcześniej ekspresami RS oraz Lelit ? Co to ma wspólnego z ekspresami domowego użytku w przedziale cenowym do 3000 PLN ? Miej proporcjum mocium panie...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi