Autor Wątek: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania  (Przeczytany 12545 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Październik 2017, 21:45:04 »
A stąd, że nie lubię starej wody z "żyjątkami"  i wolałbym czystą - jaką pobiera termoblok.

W bojlerze "żyjątka" nie przetrwają. Ale może, jeżeli chcesz korzystać z naprawdę świeżej wody, to olej ekspresy i zainteresuj się alternatywnymi metodami parzenia kawy. Wszak wszelkie rurki w ekspresie nie są nazbyt czyste.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Październik 2017, 21:52:26 »
Jeśli chodzi o ekspresy z HX ok. 4000 zł to są. Był też o tym cały wątek. U mnie np. ekspresy CUBIC. A ja i tak uważam termoblok PID za lepsze rozwiązanie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline doc

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia , AeroPress, french press
  • Młynek: ascaso i-2
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Październik 2017, 22:53:28 »
W ekspresach jednobojlerowych każde uruchomienie pompy powoduje napływ wody do bojlera. Nie da się spuścić wody z bojlera.
a gdyby w zbiorniku nie było wody, to pompa odpompuje wodę z boilera i nie pobierze świezej?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Październik 2017, 22:54:42 »
Pompa nic nie odpompuje, bo działa jednokierunkowo. Włączasz ją - podaje wodę do boJlera i na tym koniec jej działania. Nic więcej nie robi.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Październik 2017, 22:56:38 »
Nic więcej nie robi.

Szczególnie jak się zapowietrzy. Wtedy już nic nie zrobi...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Październik 2017, 22:57:06 »
@WS oczywiście, że coś w instalacji pozostanie, większość jest w wodzie, którą można "wymienić". Nie popadajmy w paranoje z tą czystością, po prostu siedziało mi to w głowie i chciałem poznać inne opinie.
Alternartywne metody ..do espresso? Ale, jakie?
Forum jest obszerne i nie powinienem pytać, bo na wszystko gdzieś jest odpowiedź, ale już tak jest, że od nadmiaru wiedzy ciężko o logiczne wnioski, może te medtody przeoczyłem.

I tak coś kupię, ale chciałbym zrobić to świadomie, by nie mieć pretensji do siebie, że mogłem coś innego.
Dlatego dziękuję wszystkich za udział w wątku.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Październik 2017, 23:28:07 »
Macie jakieś metody, by pozbyć się starej wody z ekspresu z bojlerem, przed zrobieniem kawy ?

Najłatwiej można to zrobić w starych dźwigniach, wylać wodę z bojlera i po sprawie.

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Październik 2017, 23:39:44 »
Ale czy taki phin czy slowpresso dają aż tak zbliżony efekt do espresso z kolby ?
Zabijacie mnie..  :chory2:  muszę młynek zweryfikować..

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Październik 2017, 23:59:21 »
Tak się zastanawiam... Czego Ty się boisz? Woda w bojlerze ma temperaturę powyżej 90 stopni. Myślisz, że przy utrzymywaniu takiej temperatury przez dłuższy czas cokolwiek się w niej zalęgnie? Moim zdaniem dramatyzujesz. Jak woda w zbiorniku będzie świeża to nie masz czym się przejmować...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Październik 2017, 07:46:28 »
Ja byłbym ostrożny Archeony żyją nawet w gejzerach ;-)

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Archeony

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Październik 2017, 09:54:37 »
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipertermofil
i podobno rekordzista  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczep_121

jak wytrzymują i się świetnie dzielą/ rozmnażają powyżej 100 st C to znów w temperaturze poniżej 85 st C tylko wegetują.
Jak je schłodzisz do ok 20 (ekspres wyłączony przez kilka dni) to chyba zamarzną ;)

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Październik 2017, 02:16:18 »
Archeony ciekawe.. :)
Wracając do tematu, do wyboru mam kilka modeli z Ascaso, Rancilio, Quick Mill i Lelit.
Polecacie coś z modeli Quick Mill lub Lelit-a ?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Październik 2017, 11:48:40 »
Ale czy taki phin czy slowpresso dają aż tak zbliżony efekt do espresso z kolby ?
Zabijacie mnie..  :chory2:  muszę młynek zweryfikować..
można tutaj uzyskać podobny efekt przelewając odpowiednio mało wody, aby kawa była jak najbardziej intensywna pomaga także zwiększenie dozy i drobny przemiał, a sam Phin dobrze jest izolować termicznie w czasie parzenia żeby spowolnić utratę temperatury (w SP wystarczy nagrzać całość przed parzeniem i samo trzyma ciepło). Pierwsze krople niosą najwięcej smaku. Nie będzie to identyczny smak jak w ekspresie ale podobnie mocny i też smaczny.

Phin to koszt rzędu jednej kawy w sieciowej kawiarni, nad czym tu się zastanawiać? Nabyć i samemu popróbować.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2017, 11:55:06 wysłana przez grex »

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Październik 2017, 17:04:33 »
Zaczynam dochodzić do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji może okazać się termoblok (najmniej polecane rozwiązanie)
daj sobie spokój z termo blokiem bo jak sam zauważyłeś jest to najmniej polecane rozwiązanie - praktycznie cały "świat kawowy" opiera się na bojlerze i tego się trzymaj a to że handlowiec będzie mówił co innego to zrozumiale przecież jest. Co do świeżej wody na kawę - mam identyczne skrzywienie jak Ty - Nawet jeśli ostatnią kawę pije wieczorem rano musze mieć kawę że świeżej wody. Co jest rozwiązaniem - kup zwykłego (z nie za dużym bojlerem) jedno bojlerowca który będzie miał do tego stosunkowo łatwo dostępny zbiornik na wodę. Pijesz ostatnia kawę w danym dniu - czyścisz kolbę, sitko, wyciągasz zbiornik  i wylewasz wodę. Rano nalewasz świeżą wodę, włączasz ekspres po nagrzaniu robisz 6-8 s (w zależności pd ekspresu flush (który i tak trzeba zrobić) w podstawionym naczyniu masz te 150-200ml wody i masz wymienioną całą wodę W czym problem????

« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2017, 07:50:05 wysłana przez Spinacz »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi