Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1528531 razy)

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7035 dnia: 25 Marzec 2021, 10:53:31 »
Ja odnośnie próbek X, Y i Z, różne rzeczy próbowałem i oto co mi wyszło (wybacz że tak późno)   :)

Były próby z AP na bardzo dalekiego kuzyna espresso, wg przepisów Jamesa Hoffmana, oraz stron Javapresse i Homegrounds – wychodzi po prostu mocna, intensywna kawa nadająca się do łączenia z mlekiem, ale na pewno nie espresso. Nawet nie to co kawiarka, jednak filtr zabiera coś fajnego. Przepis Homegrounds dość kłopotliwy, idą tam 2 filtry AP i dodatkowo kawę się ubija, więc przeciśnięcie jest nie tak małym wysiłkiem. Pozostałe 2 przepisy dają niegorszą kawę przy mniejszych stratach energii.

Były próby z FP, i tu wszystkie kawy wypadły świetnie. 24,5/350g, 95C, przemiał nie aż tak gruby, coś jak pod cupping. 4’ przełamanie, 10’ przelanie. Wspólni mianownik dla wszystkich próbek to duża słodycz, fajne body, lekka kwasowość, brak goryczki i czekoladowy aromat. Kawa X najsłodsza, Y nieco niższa słodycz i body, taka lżejsza w odczuciu. Kawa Z miała chyba najwyższą kwasowość, i do aromatu czekolady doszły jeszcze coś jak migdał, może marcepan. Jakbym miał typować to X i Z najlepiej tu wyszły, Y nieco im ustępuje. FP dał naprawdę fajne rezultaty, taka klasyczna słodka kawa, ‘niewydziwiana’, można zrobić dla niewtajemniczonych w kawę gości i z pewnością będzie im smakować.

I były też próby z kawiarką, ale niestety jest to dość kapryśna maszyna, może dać kawę najlepszą z tego zestawienia, i może dać najgorszą…
Przeważnie wychodziły mi tu kawy o dużym body i słodyczy, lekkiej goryczce i stosunkowo wyraźnej kwasowości , takiej przyjemnie drapiącej. Oczywistym posunięciem do zredukowania kwasowości było drobniejsze mielenie, ale nie zawsze to działało. Czasem schodziłem tak drobno że naparu było wyraźnie mniej, czuć że zatyka już, ale kwasowość wcale nie niższa.
Raz udało mi się zrobić niemal idealną dla mnie kawę z kawiarki – z próbką Y – dałem 18g kawy (a sitko mieści 23-24g max), zmieliłem drobno jak nigdy wcześniej, a wyszło z tego 111g naparu (200g wody wlanej). I tu byłem zachwycony smakiem – gęsta, czekoladowo słodka, z minimalną kwasowością i jeszcze niższą goryczką. Tylko niestety ten przepis nie przełożył się na kawy X i Z, naparu wychodziło mniej a kwasowość dużo wyższa. Inne wychodziły lepiej przy grubszym przemiale, trzeba by dużo więcej kawy żeby dla każdej znaleźć idealne ustawienia pod kawiarkę.

I tak to u mnie wyglądało, wiem że wyszło bardzo łopatologicznie, ale niestety nie jestem w stanie jak koledzy wychwycić tych drobnych różnić, raz że nie ta liga jak już pisałem, dwa że pewnie ekspres byłby do tego lepszy.

Niemniej wszystkie kawy mi smakowały i przy wszystkich próbach miałem dobrą zabawę. Wytypowałbym kawy X i Z jako najlepsze, ale ten jeden przebłysk geniuszu przy Y mnie przed tym powstrzymuje.
Dzięki!  ;)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7036 dnia: 25 Marzec 2021, 20:51:02 »


Cancion to były dwie Kolumbie z topowych plantacji.
Dwie znakomite Kolumbie, choć trudno mi powiedzieć jak mi bardziej smakowały: solo czy w duecie.


@Antonio ja pamiętam tę Pacamarę z Kolumbii, którą mieliście w tym samym czasie co Geshę i chyba nawet bardziej mi smakowały właśnie ziarenka pacamary. Choć ta myta Gesha też była wspaniała.
O to to to, pacamara była znakomita - dla mnie chyba najlepsza z tego wszystkiego co mi się zdarzyło wsypywać do kolby.


wydawanie około 200 złotych na kawę miesięcznie.
200 chyba jeszcze nie wydaję* choć bywa grubo.


*na głowę oczywiście

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7037 dnia: 25 Marzec 2021, 22:02:13 »

200 chyba jeszcze nie wydaję* choć bywa grubo.

*na głowę oczywiście



Miło Cię widzieć na forum po przerwie. Mam nadzieję, że na "froncie" jakoś idzie. Przede wszystkim życzę zdrowia i dużo sił.

Co do pieniędzy wydawanych na kawę, dawno temu myślałem, że wypić kilogram zielonego jakobsa na miesiąc w domu, to burżujstwo...  :smiech: i żeby nie było tak biednie, że tylko czarna na kawa, to sypałem "cukerem" i mlekiem :picardpalm:

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7038 dnia: 26 Marzec 2021, 13:09:11 »
@Antonio - jaki jest najlepszy przepis na zrobienie espresso z kawy Londrina? Mam na myśli: doza, uzysk, czas, temperatura, preinfuzja :)
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2021, 20:12:38 wysłana przez dober »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7039 dnia: 26 Marzec 2021, 20:57:02 »
Weź mi nie mów o froncie, dziś już nie wiem jak się nazywam a jeszcze jutro pół dnia w robocie - na szczęście blisko to ustawiłem co 10 pacjentów godzinę przerwy żeby wpaść do domu na espresso i dołożyć drewna pod wędzarnią. A plan był taki, że od 13 weekend i dziś miałem zacząć wędzić, jutro dokończyć i niedzielę mieć wolną.

Offline adthinzad Mężczyzna

  • Wiadomości: 93
    • https://www.otwarteklatki.pl/
  • Ekspres: ECM Casa V
  • Młynek: ECM S-Manuale 64
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7040 dnia: 29 Marzec 2021, 18:48:09 »
Hej. Kiedy można się spodziewać Sztormiaka?.. Pozdrawiam! :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7041 dnia: 29 Marzec 2021, 19:18:26 »
Właśnie nasz stały klient li tylko na tę kawę sprzątnął wszystkie zapasy. Może zamiast tego warto spróbować czegoś nowego? Espresso #5 ma dość fajny, nowy skład, a w filiżance będzie chyba subtelnie owocowo ale spokojnie jak w przypadku Stormy Weather. Warto spróbować Brazylii Londrina -- może nie jest tak neutralna jak typowa Brazylia ale na pewno zadowoli każdego :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7042 dnia: 30 Marzec 2021, 14:04:45 »
Miałem rację -- E #5 jest solidną, dość przyjemną mieszanką do espresso :). Składa się z nowych w moim magazynie kaw. Jest w niej fajna Brazylia Santa Rita, Kolumbia "Granadilla" od Don Juana i wspomniana Londrina. Jako pierwsze espresso z rana, bardzo mnie ta mieszanka zadowoliła :). Jak to jest, że pierwsza kawa jest super, a kolejne trzeba już "cyzelować" między językiem a podniebieniem? Polecam również tę Kolumbię -- Granadilla to mikrolot z plantacji La Claudina. Fajna kawa z obróbki mokrej, przeze mnie wypalona dość mocno, do espresso. Próbowałem jej również w V60 i wypadła całkiem OK :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7043 dnia: 02 Kwiecień 2021, 20:21:40 »
Dwa moje palenia Brazylii Londrina zniknęły w mgnieniu oka. @dober, nie wiem czy już odpowiedziałem via e-mail? Dla mnie to fajna, bezproblemowa kawa. Postępuję w zwykły sposób, nic szczególnego...

Polecam też inną ciekawostkę. Od lat palimy Kolumbię La Claudina z obróbki naturalnej. Tym razem w moje ręce wpadły ziarna innego mikrolotu od Don Juana :). Jest to ziarno o wdzięcznej nazwie "Granadilla" -- to owoc podobny do marakui. Nie wiem czy nawet "naszą" marakuję gdzieś tam w świecie latynoskim takim mianem się nie określa? Espresso jest super, w ogóle Kolumbie są super :). Zwłaszcza od Don Juana -->> Granadilla.


Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7044 dnia: 02 Kwiecień 2021, 21:07:54 »
Dwa moje palenia Brazylii Londrina zniknęły w mgnieniu oka. @dober, nie wiem czy już odpowiedziałem via e-mail? Dla mnie to fajna, bezproblemowa kawa. Postępuję w zwykły sposób, nic szczególnego...

Tak, dostałem odpowiedź na maila ze szczegółami, dziękuję :)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7045 dnia: 03 Kwiecień 2021, 17:31:23 »
Zwłaszcza od Don Juana -->> Granadilla.
Nie ma tutaj błędu ? To jest cena za 250g a nie za pół kilo ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7046 dnia: 03 Kwiecień 2021, 17:39:54 »
Dzięki wielkie. Poprawiłem.

Offline pershing

  • Wiadomości: 16
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7047 dnia: 05 Kwiecień 2021, 10:41:33 »
Jaka jest szansa na powrót Stormy Weather w najbliższym czasie?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7048 dnia: 05 Kwiecień 2021, 10:49:09 »
Właśnie włączyłem maszynę -- dziś lub jutro pojawi się w sklepie.

Deszczowo dziś, pogoda więc idealna dla palaczy. Wesołych Świąt! Oby wiosna, jak co roku, przyniosła nam odrodzenie i radość z życia :).

Offline pershing

  • Wiadomości: 16
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7049 dnia: 05 Kwiecień 2021, 20:29:37 »
Wiosna póki co przyniosła nam śnieg ;-) Nie mniej Stormy Weather faktycznie do sklepu wraz ze śniegiem przywiało. Zamówienie złożone. Oby po śniegu przyszła odwilż, więcej spokoju i jeszcze więcej dobrych kaw.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi