Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1533416 razy)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7005 dnia: 05 Marzec 2021, 21:33:47 »
Jestem po 3 próbach "Z"
Nie mogę się jeszcze wstrzelić w przemiał - ale kawę ewidentnie muszę mielić drobniej niż wcześniejsze - co najmniej o jeden punkt

2x próbowałem na sitku 14g - uzysk 28/26g - mielenie 17/16pkt na Niche
raz na sitku o Elektry - ale jako, że kawa była "nietrafiona" nie zapisywałem już tak dokładnie

kawa na pewno jest zdecydowanie bardziej owocowo/kwaskowa niż wcześniejsze, smaczna (jak każda Twoja kawa) - ale najmniej uniwersalna - ze względu na wspomnianą kwasowość - wypiję ją ze smakiem :) ale gościom nie odważyłbym się podać (chyba, ze wreszcie wstrzelę się w przemiał)
Porównując z NN z ostatniego testu - pamiętam, że tamta była zdecydowanie bardziej intensywna w smaku i jakoś bardziej "kompletna"

Czy te 10% różnicy w składzie porównaniu z NN mogą mieć taki wpływ? Czy jednak stopień palenia był też inny?



podsumowując oba testy - z 6 kaw, które miałem okazję testować 3 zachwyciły mnie!!!

była to A1 - czyli mocniej palona Ariadna - kawa, która mogłaby stać się takim moim uniwersalnym "prezentowym" blendem a i ja z chęcią zakupiłbym ją co jakiś czas

NN oraz "X" (zwłaszcza X) - kawy które mają w sobie to coś, co powoduje, że masz świadomość, że "warto było dopłacić" - pierwsze wrażenie i jest takie "wow" - coś takiego miałem gdy po raz pierwszy spróbowałem #E4 z Meksykiem - kawa, którą warto mieć -dla  takich gości, którzy będą w stanie je docenić


A2, Y, oraz Z - kawy bardzo poprawne, zdecydowanie powyżej średniej, myślę, że dla wielu - stałyby nawet wyżej niż w/w - bo każdy ma swój gust (pamiętam, ze A2 w większości zebrała bardziej pochlebne opnie niż A1) - ale prawdopodobnie nie potrafiłem wyciągnąć z nich pełni potencjału
pamiętam, że Chocolate Wave - o której piszesz, że jest bardzo złożoną kawą - zawsze wychodziło mi "gorsze" niż Ariadna ;)
ot takie uroki dźwigni...

na pewno sam ekspres dźwigniowy - ze względu na specyfikę - nie jest najlepszą bazą do testów - choć mój, po dodaniu manometru grupy, izolatora pomiędzy bojlerem i grupą oraz termometru stał się "okiełznaną bestią" - to jednak - jak widać choćby po uzysku - kawa wychodzi z niego "zawsze smaczna, zawsze inna"

Na wyniki - zwłaszcza ostatniej próbki "Z" napewno wpływ miała tez wypita ilość kawy w ostatnich dniach ;)


A1 (Ariadna) uważam za genialną kawę poranną, mocną, intensywną, stawiającą na nogi
X (czyli #E4 i Meksyk) oraz NN (Cancion Colombiana)  - to bardzo fajna kawa popołudniowa, owocowo złożona pozostawiająca na dłużej bardzo pozytywne wrażenia



Z tego miejsca pragnę podziękować palarni @Antonio  - bo w sumie przy dwóch testach otrzymałem niemal kilogram kawy najwyższej jakości!!!  :brawa: :brawa: :brawa:
Never Give UP †

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7006 dnia: 06 Marzec 2021, 08:16:46 »
Ta ostatnia próbka faktycznie wymaga dużo drobniejszego zmielenia. Cancion to były dwie Kolumbie z topowych plantacji. Kawa "Z" natomiast składa się również z Kolumbii La Claudina ale zamiast Kolumbii Tolima ze stacji obróbki Granja La Esperanza użyłem jednej takiej "mniej spektakularnej" Nikaragui. Jeśli uda Ci się przejść z mieleniem z drobne sfery, to powinno pojawić się więcej równowagi :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7007 dnia: 07 Marzec 2021, 19:15:01 »
Ela zaparzyła mi dziś, wypaloną przez siebie Geshę z jakiejś topowej plantacji z Kolumbii. Ziarna z obróbki mokrej, a wrażenia "odlotowe" ;). Trzeba sporej dozy wyrozumiałości, by starać się szukać tych wrażeń w "normalnych" kawach.

Czy kiedyś tam, o ile nam zupełnie nie zniszczą świata politycy i ekonomiści, bylibyście skłonni kupić taką "super kawę" w wyraźnie większej cenie?

Apropos "normalnych" kaw. Właśnie wypaliłem taką "normalną" kawę, która w paru naszych palarniach uchodziła za super-speciality ;). Mnie się nie podoba wcale, nawet znacznie ciemniej wypalona, nie traci dziwnych aromatów. Macie jakieś propozycje? Co mógłbym z taką kawą zrobić? Może nie jest to jakaś bardzo zła kawa, bo teraz wypiem cały wielki FP. Ot, taka kawowa kawa z obróbki mokrej.

Jak zwykle zapraszam do naszego sklepu. Dużo w nim świeżych kaw, zarówno moich i Eli :).
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2021, 19:19:40 wysłana przez Antonio »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7008 dnia: 07 Marzec 2021, 19:20:33 »
Raz na jakiś czas fajnie wypić coś z górnej półki, nawet jeśli trzeba za to odpowiednio więcej zapłacić ;)

Ja się piszę jakby co  [emoji38]

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7009 dnia: 07 Marzec 2021, 19:23:05 »
Geisha jest warta wyższej ceny, można też trafić ją w znośnych cenach, ta którą piłem ostatnio kosztowała 166 zł za kilogram i była bardzo  ale to bardzo dobra.

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7010 dnia: 07 Marzec 2021, 19:29:50 »
Kolejne zamówienie planuję z Twojej palarni @Antonio jako że jeszcze nie mam docelowego ekspresu, planuję bardziej pod v60/aeropress, możesz coś polecić pod te metody? Coś pod espresso też zamówię ale na tą chwilę nic drogiego gdyż ani młynek ani ekspres się do takich kaw nie nadają, ale w przyszłości był bym zainteresowany "droższymi" kawami. :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7011 dnia: 07 Marzec 2021, 20:36:15 »
@ Antonio ja ustaliłem  sobie max.limit 120 pln za kilogram. Próbowałem dużo droższych, ale to raczej nie kwestia ceny czy kawa mi smakuje czy nie. Trudno powiedzieć czy wiele z nich nie było wartych swej ceny, ale mnie po prostu nie podpasowały - może dla innego były rewelacyjne. Poza tym kawy kupując np. blendy z polskich palarni, raczej nie można liczyć na ten sam smak i na stały skład mieszanki w dłuższym okresie czasu. Lubię pić single, by poznać ich walory smakowe, a potem szukam tych smaków w blendach które piję na codzień. Single oprócz tego że są dużo droższe, są na tyle dużo bardziej intensywne smakowo i zapachowo, że wcale nie muszą być akceptowalne jako poranne espresso.
A konkretnie co do Twojej i Eli oferty. Wiekszość singli oferujecie w 250 gramowych opakowaniach i niezależnie czy masz w koszyku jedną paczuszkę czy kilogram tej samej kawy płacisz wielokrotność ceny tej małej paczuszki. W większości palarni opakowania są zróżnicowane i im więcej kupujesz tym mniej płacisz za kilogram kawy. Ja mam jakiś limit cenowy na kilogram kawy w którym nie mogę się zmieścić nawet z jakąś dopłatą. Chętnie zamówiłbym np. jakąś Kenię z Waszej oferty ale niestety jest dla mnie za drogo. Po prostu kupuję gdzie indziej 🤕 a szkoda, bo jestem z Kołobrzegu i chętnie kupowałbym tylko u Ciebie, bo doceniam jakość Waszych kaw no i zawsze staram się wspierać miejscowy business.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7012 dnia: 07 Marzec 2021, 20:45:05 »
Jakby kiedyś Geisha od Eli się pojawiła to kto wie, kto wie, pewnie też bym się skusił.

@fill, w założonym przez Ciebie limicie 120zł/kg można gdzieś kupić 1kg Kenii??

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7013 dnia: 07 Marzec 2021, 21:03:48 »
Tak, w zbliżonej cenie do limitu. Kupuję i po 3 kg bo przerób u mnie duży.
Ale też Kenia Kenii nie równa... Ale to chyba wiesz.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7014 dnia: 07 Marzec 2021, 22:10:30 »
a szkoda, bo jestem z Kołobrzegu i chętnie kupowałbym tylko u Ciebie
Ja mieszkam blisko Kołobrzegu i powiem tak  może u Antonia  jest nie za tanio, ale też i nie za drogo. Na początku błądziłem i zamawiałem w różnych  palarniach, ale od dłuższego czasu skupiłem się na trzech w tym mastroantonio. Zawsze zamawiam w tych trzech palarniach zmianowo, w mastroantonio jest najdrożej, ale wybieram metodę odbiór osobisty i wtedy cena się wyrównuje. Z drugiej strony też czasem dostaje  od Antonia paczuszkę 100 gr gratisem co sprawia mi zawsze mega przyjemność😁 Czasem warto swoje limity dla dobrej kawy😉

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7015 dnia: 07 Marzec 2021, 22:13:05 »
@Antonio ja pamiętam tę Pacamarę z Kolumbii, którą mieliście w tym samym czasie co Geshę i chyba nawet bardziej mi smakowały właśnie ziarenka pacamary. Choć ta myta Gesha też była wspaniała.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7016 dnia: 07 Marzec 2021, 22:22:11 »
Z tą droższa kawą, to pamiętajcie, że "zwykła" kawa, którą pijemy na codzień i tak już jest droższa... A te jeszcze droższe niż droższe, większość i tak pewnie czasem kupuje. Ja zawsze mam jedną lepsza paczkę w domu, oprocz typowych kaw speciality. Ale wiem, że pieniądze, które wydaje na kawę, to dość sporo. Znam osoby, które nie mogą sobie pozwolić na takie rarytasy, jak wydawanie około 200 złotych na kawę miesięcznie. A to tylko ziarenka. Do tego zakup sprzetow, co chwila kończą się jakieś filtry, które trzeba dokupić..
Ale sądzę, że paczka kawy do espresso 250gram w cenie 20-30 złotych to uczciwa propozycja. Drożej, to 40-50 złotych za 250gram jest do przełknięcia. Zdazaly mi się jednak też droższe kawy, ale te nie zawsze już bywały lepsze w smaku. Czasami tylko płacimy za unikalność danych ziarenek, smak już na pewnym poziomie chyba nie będzie lepszy.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7017 dnia: 07 Marzec 2021, 22:49:20 »
Każdy z nas inaczej będzie rozumiał pojęcie "droższa kawa" bo to może być bardzo szerokie ;)

Dzisiaj ceny kawy wysokiej jakości są stosunkowo wysokie, a jeśli chodzi o jakieś prawdziwe rarytasy to robi się już naprawdę poważnie. Jakiś czas temu jedna z polskich palarni miała w swojej ofercie kawę w cenie 200zł za opakowanie 125g. Obawiam się, że w przyszłości każda "lepsza kawa" może kosztować podobnie. Idzie drogie i od tego chyba nie ma ucieczki.
 

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7018 dnia: 07 Marzec 2021, 23:17:39 »
@Psyche czy ja napisałem, że palarnia Antonia i Eli jest droga? Nie - odniosłem się do sposobu pakowania i zakupu singli - większej ilości kawy - w tej palarni w porównaniu do innych. Uważam, że blendy u Antonia to jedyne z ciekawszych mieszanek na rynku polskich palarni kaw i całkowicie mieszczą się w moim limicie. Z drugiej strony taki limit w pewnym sensie determinuje nowe doświadczenia i poszukiwania nowych smaków nie tylko pośród kaw z polskich palarni. Dzięki temu kupiłem parę fajnych kawek z palarni które tu na forum w ogóle nie zaistniały, a niektóre tak bardzo zachwalane, chyba ze względu na niską cenę, całkowicie odrzuciłem jako potencjalny zakup na przyszłość. No i przede wszystkim dzięki temu że kupuję różne kawy, z palarni i te dostępne w sklepach, zauważyłem że kawy sklepowe - nie piszę o Lavazzy- z np. włoskich palarni, z czasami 2 letnim okresie przydatności do spożycia są bardziej przewidywalne, stabilne smakowo wraz z czasem ich magazynowani. Świeżo palona kawa z polskiej palarni, zaparzona tydzień po wypaleniu i ta zaparzona po trzech miesiącach - zdarza mi się, to dwie różne kawy. Te sklepowe, gdzie trudno o świerze wypały, po pół roku czy roku leżakowania smakują tak samo, są przewidywalne. Jest to o tyle fajne, że nie musisz codziennie pić tej samej kawy bo się starzeje, ale spokojnie korzystać z różnych gatunków. Nie wiem o co tu chodzi,sposó palenia,jakiejś konserwacji czy jeszcze coś innego,to raczej wiedzą wypalających kawę.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7019 dnia: 07 Marzec 2021, 23:21:47 »
Chętnie zamówiłbym np. jakąś Kenię z Waszej oferty ale niestety jest dla mnie za drogo. Po prostu kupuję gdzie indziej 🤕
Ja odniosłem się do tej frazy😉

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi