Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 438666 razy)

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1695 dnia: 13 Kwiecień 2021, 18:02:53 »
Cześć, mam mały problem z kawkami z Euro. Kupiłem Etiopię i Burundi, obie pakowane 08.04. Przygotowuję je jedynie w V60 metoda 4:6. Rzecz w tym, że obie się okrutnie pienią. Pierwsze zalanie 60g wody i 40s w ogóle ich nie odgazowuje. Kolejne 60g wody, dalej się pienią, dopiero przy trzecim zalaniu w 1:20 robi się trochę spokojniej. Tworzy się całkiem spory "grzybek" z kawy i powietrza, pewnie ma to zły wpływ na sam proces parzenia. Zakładam, że to moja wina - powinienem dłużej poczekać od daty pakowania, czy może kwestia techniki zalewania?
Pozdrawiam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1696 dnia: 13 Kwiecień 2021, 18:50:28 »
Takie gęste kawy z Afryki z mojego doświadczenia lepiej ze dwa tygodnie odczekać do otwarcia. Ale jak już otworzyłeś paczkę, to szybciej poziom CO2 spadnie.  Nic w tym złego, możesz dynamicznie z większej wysokości zalać preinfuzję do tego  zawirować/przemieszać trochę zaraz po zalaniu preinfuzji żeby dobrze zmoczyć całość.

Na ile zalań robisz? Przy małych zalaniach jak w standardowym przepisie 40:60 pianka utrzymuje mi się do ok. 2 minut. Nie zauważyłem, aby miało to negatywny wpływ na zaparzanie. A jak efekty w filiżance?

« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2021, 18:55:37 wysłana przez krystians »

Offline r0back55 Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Philips LatteGo, Bialetti Moka 3tz, HARIO V60, Kalita 155, French Press
  • Młynek: Timemore C2
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1697 dnia: 13 Kwiecień 2021, 18:53:51 »
Znawcą nie jestem, ale się wypowiem  [emoji38]

Skoro palona 8.04 to zaledwie 5 dni temu - ja bym odczekał do 20 kwietnia powiedzmy bo faktycznie tak świeża kawa będzie się pienić, bo nie zdążyła się odgazować.

A co do przepisu - mi fajnie wychodziły V60 z profilu na Instagramie o nazwie "pullandpourcoffee".
Obecnie te bardziej owocowe lepiej smakują mi z Kality.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1698 dnia: 13 Kwiecień 2021, 19:27:52 »
Na ile zalań robisz?
5 zalań, po 60g każde - standardowy przepis, w tej kwestii nic nie zmieniam. Czas parzenia 3:30, również tak jak w przepisie. Wcześniej parzyłem Honduras, tam z kolei bardzo mało powietrza się uwalniało w preinfuzji, natomiast palony był 10 marca. Wygląda na to, że macie racje i powinienem trochę dłużej poczekać z tym parzeniem. Następnym razem będę kupował w Euro z wyprzedzeniem, albo na zapas :D

A jak efekty w filiżance?
Nie jestem wybitnym sensorykiem, specialty piję od roku, ale jest satysfakcjonująco. Nuty herbaciane, owocowe, lecz jakby mało wyraziste, z delikatną goryczką w aftertaste.

A co do przepisu - mi fajnie wychodziły V60 z profilu na Instagramie o nazwie "pullandpourcoffee".
W wolnej chwili na pewno sprawdzę co tam ciekawego można znaleźć :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1699 dnia: 13 Kwiecień 2021, 21:18:51 »
Ja tę kawę parzę w tzw. skarpecie czyli materiałowym dripperze ok. 2:30 94-95 °C. Jest słodka owocowo-kwiatowo-herbaciana. Jest dość delikatna. Jak masz za dużo goryczki, to możesz spróbować skrócić czas przelewu albo obniżyć temperaturę jeśli masz bardzo wysoką.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1700 dnia: 13 Kwiecień 2021, 23:30:40 »
W takim razie jutro będę próbował z krótszym czasem parzenia, bo woda ma 95 stopni jak zaczynam zalewać, także wydaje mi się, ze całkiem normalnie. Dzięki za sugestie :)

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1701 dnia: 14 Kwiecień 2021, 18:25:36 »
Ja tę kawę parzę w tzw. skarpecie czyli materiałowym dripperze ok. 2:30 94-95 °C.

Strzał w dziesiątkę z tym skróceniem czasu parzenia :) Dzisiaj 18g, 22 klik na comandante, preinfuzja 50ml, w 0;40 do 150ml i w 1;15 do 300ml. Przelało się w około 2:50. Goryczka jaka była w metodzie 4:6 praktycznie zniknęła, spróbuję jeszcze klik albo dwa grubiej zmielić i myślę, że może być jeszcze lepiej. Dzięki za pomoc! :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1702 dnia: 14 Kwiecień 2021, 18:31:40 »
Cieszę się, że mogłem pomóc.

Offline drk

  • Wiadomości: 15
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1703 dnia: 15 Kwiecień 2021, 15:46:39 »
@ranGo

Jest planowana w najbliższym czasie aktualizacja oferty przelewów??

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1704 dnia: 15 Kwiecień 2021, 17:38:59 »
Odnośnie przelewów, od jutra w sklepie mają pojawić się słodka i owocowa Rwanda Gahara (Bourbon washed) i bardzo ciekawy mikrolot, Sumatra Kerinci z obróbki honey. Colombia Bella Vista będzie znowu dostępna od przyszłego tygodnia, czekamy na dalszą dostawę puszek.

W sklepie kończą nam się Brazylia Pinot anaerobic i Kolumbia Palermo a od przyszłego tygodnia planujemy wprowadzić przynajmniej trzy nowe kawy do espresso, Nikaraguę Las Mimosas, Kolumbię Huila Hibuscuos i Honduras Carmelo Puro, certyfikowanej jako Organic i Fair Trade. Do oferty wróciła brazylijska robusta z plantacji Venturim a po niej będzie okazja spróbować organiczną robustę z Tanzanii. Na pewno że tu nie koniec i że można oczekiwać niezapowiedzianych kaw.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1705 dnia: 27 Kwiecień 2021, 10:31:41 »
Kupiłem kilka paczek ziarenek na próbę i z niektórych trudno mi coś ciekawego "wycisnąć". Czy mógłbym prosić o recepturę espresso (łącznie z temperaturą) dla:
- Indie Monsoon Malabar
- Colombia Medellin bezkofeinowa
- Brazil Pinot anaerobic
Z góry dziękuję.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1706 dnia: 29 Kwiecień 2021, 09:14:58 »
@MarcinFutrzak , chciałem szybko odpisać ale nie mogłem odnaleźć wątek, przepraszam bardzo.

Te kawy wymagają bardzo drobnego mielenia a przy standardowym ratio 1:2 spróbuj ustawić temperatury dla Malabara 95*C, a 92,5*C dla Brazylii i Kolumbii.   

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1707 dnia: 29 Kwiecień 2021, 10:03:24 »
A to mój poranny twór z Afro.

0A516433-EBFD-4B56-8EEA-E0952DADC779.jpeg

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1708 dnia: 29 Kwiecień 2021, 22:45:37 »
Pierwszy raz kupiłem 100% robusty i może dla mnie małe wskazówki jak ustawić ekspres, przemiał aby zaskoczyć nią rodzinę.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1709 dnia: 29 Kwiecień 2021, 23:54:30 »
Pierwszy raz kupiłem 100% robusty i może dla mnie małe wskazówki jak ustawić ekspres, przemiał aby zaskoczyć nią rodzinę.
miel drobno - normalnie mielę ok 17-18 przy Arabicach, przy czystej robuście musiałem zjechać na 14

i uświadom sobie, że poza obfitą cremą - niczym innym nie zaskoczysz ;) chyba, że mocą :D

czysta robusta może być smaczna, czasem jest fajną odskocznią...
jednak najczęściej wykorzystuję ją do "wzmocnienia" porannego espresso - od 20-40% ;)
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi