Autor Wątek: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica  (Przeczytany 12713 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« dnia: 28 Wrzesień 2016, 20:08:54 »
Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica

Przez kilka lat korzystałem równocześnie z dwóch ekspresów, Ascaso Steel Uno Prof Pid i Nuova Simonelli Musica. Do zakupu Steela skłoniło mnie wyposażenie tego modelu w precyzyjny sterownik temperatury w bojlerze czyli Pid. Byłem z niego zadowolony, ekspres się szybko nagrzewał, a espresso było dobre. Cappuccino robiłem rzadko, więc czekanie na parę nie stanowiło problemu. Po roku trafiła mi się Musica, wcześniej korzystałem z niej w górskim pensjonacie i z wyników byłem bardzo zadowolony. Miałem więc dwa ekspresy. Steela używałem głównie rano, kiedy brakowało czasu, bo szybko się nagrzewał. Teoretycznie espresso z obu, powinno być podobnej jakości, ale nie było. I chociaż w Steelu mogłem ustawić żądaną temperaturę w bojlerze, to Musica i tak zawsze zrobiła lepsze espresso, choć czasem gorętsze. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że Pid przydał mi się w przypadku niedobrych ziarenek, nieprzyjemnie kwaśnych albo gorzkich. Wtedy przydawało się ustawienie żądanej temperatury w bojlerze. Musica była górą i nic w tym dziwnego, że droższy ekspres robił lepsze espresso, cudów jednak nie ma. Kontrola temperatury parzenia na nic się zda, jeżeli pozostałe komponenty nie będą odpowiedniej jakości. Dlatego twierdzenie, że ekspres to tylko podgrzewacz wody lub mało istotne ogniwo w parzeniu espresso, można włożyć między bajki. To takie naginanie rzeczywistości do marzeń, wbrew realiom. Dwa ekspresy w kuchni to jednak przydużo, zwłaszcza dla kobiety. Steel nie wytrzymywał konkurencji, więc go w końcu sprzedałem. I tu jedno trzeba przyznać Ascaso. Z powodu niebywałej aktywności dystrybutora na kawowych forach, ekspresy tej marki cieszą się w Polsce dużą popularnością i ze sprzedażą nie ma problemu.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Wrzesień 2016, 20:24:50 »
Bo to są dobre ekspresy, na swojej półce cenowej praktycznie nie mają konkurencji zbliżonej jakością i możliwościami. Sam zaczynałem od basica, chyba go muszę odkurzyć do testów porównawczych.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Wrzesień 2016, 20:35:09 »
Takie porównanie jest trochę nie fair, bo oba ekspresy reprezentują różne kategorie... Siłą rzeczy Musica jest bardziej solidną i stabilną maszyną, reprezentuje dekady włoskiego przemysłu związanego z espresso. Ascaso zaś z założenia chyba celuje w domowe zastosowania, stosuje tańsze rozwiązania techniczne, inne konstrukcje... Jestem w stanie to zaakceptować ;). Ale gdy widzę 2-grupowy ekspres Ascaso w kawiarni i wiem, że zastosowano w nim te specyficzne domowe technologie, trochę wtedy się czuję nieswojo.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2016, 20:37:10 wysłana przez Antonio »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Wrzesień 2016, 20:39:51 »
Gdzie i w którym ekspresie 2 grupowym ASCASO widziałeś te specyficzne domowe technologie ? Piłeś z niego kawę ? Jaką ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:08:42 »
OK! Nie ma natychmiastowej odpowiedzi i wnoszę z tego, że jednak nie widziałeś w żadnej kawiarni ekspresu 2 grupowego ASCASO z termoblokami. I nie piłeś z niego kawy. Nie dziwię się. Nie kojarzę aby ode mnie kiedykolwiek wychodził ekspres BAR 2GR do kawiarni. Sprzedawane one były jak do tej pory wyłącznie do mobilnych barów kawowych lub małych punktów gastronomicznych. A to nie to samo co kawiarnia.
Do kawiarni owszem sprzedawane były ekspresy ASCASO. Ale modele BARISTA 2GR oraz BARISTA 2GR PRO z bojlerami 14 litrowymi z wymiennikami ciepła i grupami kawowymi E61. W pełni profesjonalne maszyny gastronomiczne.
Odnoszę tym samym wrażenie, że co niektórym nie w smak jest pojawienie się termobloków z elektronicznymi termostatami w ekspresach domowego użytku. A co dopiero w ekspresach profesjonalnych ! Czyżby to wynikało z obawy, że okażą się lepszym rozwiązaniem niż stare konstrukcje bojlerowe ? A co będzie jeśli się okaże że i w kawiarniach kawa z nich będzie lepsza a maszyna bardziej dostępna i przyjazna w obsłudze dla właściciela i personelu. Zgroza !
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Dodo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof Termoblok
  • Młynek: i-mini i1
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:20:25 »
"WS" bardzo dziękuję za obiektywne porównanie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:22:51 »
Tam gdzie widziałem 2-grupowe maszyny Ascaso, żadna kawa mnie nie zdołała zadowolić. Ostatnio nawet bardzo mi nie smakowała. Via PW mogę Ci napisać gdzie to było. Ale to pewnie personel nawalił.

Grupy E61i ich osprzęt też są chyba różne...

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:30:24 »
Oj Janusz, teraz to już chyba przesadziłeś. Do oceny tego, co jest lepsze potrzeba chyba jednak kilku lat. Życie pokaże, ludzie będą używać i rynek zweryfikuje. Też nie wiesz przecież jak będzie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:30:40 »
Napisz. Ale kawa w tych punktach pewnie była z konkurencyjnej do Twojej palarni kawy. Trochę tych punktów było w sezonie nad morzem. I sporo ekspresów zakupili. Niestety nie mogę odpowiadać ani za jakość surowca ani za jakość obsługi w takich punktach. Za jakość odpowiada w tym przypadku ta palarnia i właściciele tych punktów. Nie można tego nazwać kawiarnią.
Grupy E61 są różne ale w ekspresach BARISTA 2GR PRO są te najlepsze.
Zapraszam do spróbowania Twojej kawy robionej osobiście przez Ciebie na ekspresie BAR 2GR Compact i młynku Casadio Enea. Nadarza się okazja w przyszłym tygodniu. Będziemy w dniach 8 - 9.10. w Blue City w Warszawie na al. Jerozolimskich podczas Coffee Fest.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2016, 21:46:14 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:32:42 »
michi99,
Pewnie że przesadzilem. I to celowo. Podobnie jak celowo czynią to osoby deprecjonujące nowy system bez jego wypróbowania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:38:48 »
próbowałem tych kaw w nadmorskiech punktach o których Janusz pisze. Ekpres mieli piękny ale ziarna na poziomie Woseby, jako espresso nie dało się tego pić.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:47:59 »
Niestety.  :sciana:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Wrzesień 2016, 21:53:45 »
WS,
też składam podziękowania za bardzo dobrze napisane porównanie. Choć na pewno nie było obiektywne i to mi się właśnie podoba.

Offline vondock

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: NS musica, Drip, AP
  • Młynek: Niche zero
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Październik 2016, 21:33:45 »
Dzięki informacjom ws jedzie do mnie musica :)

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Październik 2016, 22:02:04 »
Dzięki informacjom ws jedzie do mnie musica :)
widać nachalny marketing nie zawsze działa :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi