Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II  (Przeczytany 131990 razy)

skansen

  • Gość
Nowa wersja kolorystyczna Oscara
« Odpowiedź #405 dnia: 05 Listopad 2020, 13:14:48 »
Nowa wersja kolorystyczna Oscara, oferowana w ramach nowego brandu Lavazzy 1895 Coffee Designers.
Do kompletu jest Eureka Mignon Speclita i odbijak.

Całość prezentuje się bardzo fajnie, więcej na stronie: https://www.1895bylavazza.com/it_IT/collezione/strumenti/espro-1895.html

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #406 dnia: 05 Listopad 2020, 13:27:11 »
Dziwi mnie to buchanie bo zasada prosta otwiera się zawór pary -wylatuje para z bojlera która jest nad wodą , tam nic nie dozuje , nie ma wręcz gdzie się blokować i powinna być jednostajna, z biegiem czasu (zużycia) maleje ilość i tyle

Dwa mechanizmy moim zdaniem. Pierwszy to kwestia tego, jak duży jest bojler i gdzie jest w bojlerze sonda wyłączająca pompę dostarczającą wodę (czyli ile jest miejsca na parę). Drugi - jaka jest droga tej pary, co spotyka na tej drodze i jak długo zawór jest otwarty. Dla mnie to, co jest na filmie Gale, jest dziwne. Nigdy nie widziałem u siebie, żeby w taki jednostajny sposób leciała para. Zawsze trochę katarzy, w Biance też. Fizyka tłumaczy mi, że to normalne. Ale też nie kombinuję z tym ani trochę, nie otwieram zaworu na nie wiadomo jak długo, zanim zacznę spieniać etc. Sekunda przed spienianiem i po mi wystarczy - mam mikropianę jakiej potrzebuję. Może gdybym kombinował, przestałoby katarzyć.

Chyba znaleźliśmy odpowiednik dyskusji o tym które przewody do przedwzmacniacza są z miedzi bardziej beztlenowej.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #407 dnia: 10 Listopad 2020, 20:35:28 »
Dziękuję Panowie za cenne rady  :D

Para zdecydowanie nie jest sucha. Po dwóch sekundach od przyłożenia dłoni w odległości 20cm od końcówki dyszy, dłoń jest wilgotna. Dziś spieniałem około 120ml mleka. Po zważeniu przybyło 20g wody. Czy to przypadkiem nie za duży zysk wagowy? Co zrobić, żeby para nie była wilgotna?  Odkręcić trochę presostat?
Dokonałem pomiaru wagi mleka przed i po u mnie na 200g przybyło 28 g , możesz być spokojny że wszystko jest okej;) , pienic mleko i się za dużo nie przejmować

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #408 dnia: 20 Listopad 2020, 16:44:55 »
Cześć,
Dość mocno przymierzam się do tego ekspresu i chciałem od razu brać z OPV. Ale poczytałem trochę, napisałem też do technika, trenera oraz osoby pracującej w roli kontrolera jakości kawy w jednym ze sklepów we Włoszech i zobaczcie co mi napisał:

The reason why the pressure of this machine is set to 15 bars by Nuova Simonelli is because there is a vibratory pump inside, these pumps have a much lower flow of water and they build up pressure much slower, they also provide pulses of pressure instead of constant pressure like a rotatory pump does.
To get a good result in espresso with a vibratory pump we have to use a higher pressure.
If the plan is simply to make some good cappuccino with reasonably priced equipment I would go for a standard Oscar II with no modification because this is how the engineers at NS designed it to get optimal results.

I have personally tried with and without and the result doesn't get much better.
One last thing, the quality of the espresso shot depends mainly on the quality of the grinder, very often people will underestimate this detail.

Jakie są Wasze spostrzeżenia? Mieliście okazje pić ze standardu a później z założonym OPV i faktycznie widzieliście znaczącą różnicę? Czy może faktycznie nie ma się co w to bawić i standardowy Oscar II na dobrym przemiale zaserwuje naprawdę smaczne espresso?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH

Offline DonPietro

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignion Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #410 dnia: 20 Listopad 2020, 17:08:54 »
Cześć,
Dość mocno przymierzam się do tego ekspresu i chciałem od razu brać z OPV. Ale poczytałem trochę, napisałem też do technika, trenera oraz osoby pracującej w roli kontrolera jakości kawy w jednym ze sklepów we Włoszech i zobaczcie co mi napisał:

The reason why the pressure of this machine is set to 15 bars by Nuova Simonelli is because there is a vibratory pump inside, these pumps have a much lower flow of water and they build up pressure much slower, they also provide pulses of pressure instead of constant pressure like a rotatory pump does.
To get a good result in espresso with a vibratory pump we have to use a higher pressure.
If the plan is simply to make some good cappuccino with reasonably priced equipment I would go for a standard Oscar II with no modification because this is how the engineers at NS designed it to get optimal results.

I have personally tried with and without and the result doesn't get much better.
One last thing, the quality of the espresso shot depends mainly on the quality of the grinder, very often people will underestimate this detail.

Jakie są Wasze spostrzeżenia? Mieliście okazje pić ze standardu a później z założonym OPV i faktycznie widzieliście znaczącą różnicę? Czy może faktycznie nie ma się co w to bawić i standardowy Oscar II na dobrym przemiale zaserwuje naprawdę smaczne espresso?
Ja kupiłem ekspres bez opv I po około 6 tygodniach zamówiłem oraz założyłem opv. Na początku nie mogłem opanować tej maszyny, ekstrakcja albo zbyt szybka albo wręcz zapychało ekspres. Nawet jeżeli udało mi się zrobić dobre espresso to często kolejna próba kończyła się niepowodzeniem( przy tych samych ustawieniach ). Założenie opv sprawiło, że ekstrakcja jest powtarzalna. W moim odczuciu opv zrobiło ogromną różnicę. Ale muszę nadmienić ze jestem zielony w tym temacie i oscar2 to mój pierwszy ekspres z prawdziwego zdarzenia.

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka


Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #411 dnia: 27 Listopad 2020, 10:47:16 »
W elektros mają obecnie 8% rabatu.
Ja właśnie zamówiłem Oscara II z professional kitem. Co ciekawe - obecnie OPV i Prestat montowane są w tej wersji fabrycznie przez fabrykę Nuova Simonelli.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #412 dnia: 27 Listopad 2020, 13:45:35 »
obecnie OPV i Prestat montowane są w tej wersji fabrycznie przez fabrykę Nuova Simonelli.
Czyli te sprzedawane w Polsce już powinny mieć OPV i nie trzeba dokładać?

skansen

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #413 dnia: 27 Listopad 2020, 13:48:38 »
Jeśli będzie to wersja Professional Pack to tak. Ale z tego co widzę te sprzedawane w Polsce są w wersji "zwykłej" na razie tylko.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 13:55:38 wysłana przez skansen »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6

Offline damcyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: NS Oscar II, Aeropress
  • Młynek: NS Grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #415 dnia: 27 Listopad 2020, 14:52:31 »
Czyli dobrze rozumiem, że teraz będą dwie wersje Oscara II  produkowane fabrycznie?
Professional pack i zwykła?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #416 dnia: 27 Listopad 2020, 14:54:32 »
Ciężko powiedzieć.
Ja obstawiam że to po prostu bliska współpraca Elektros i NS.
I robią wersję pod nich, taką, jaką Elektros i tak sprzedawał.

Offline Vision

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Ascaso i1 Mini White
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #417 dnia: 28 Listopad 2020, 15:05:14 »
Chyba w końcu udało mi się podjąć decyzję dot. następnego ekspresu. Przeczytałem cały wątek (pomijając posty z dygresjami (;)) i mam do Was kilka pytań.

1. Najprawdopodobniej biorę wersję z Elektrosa z wbudowanym OPV, bo bez tego ekspres wydaje się być znacznie mniej użyteczny. Jak długo będę czekał na paczkę? Oczywiście średnio, z waszych doświadczeń, bo wiadomo że różne sytuacje mogą wyniknąć.

2. Do tej pory używałem ekspresu z mniejszym sitkiem, więc chciałbym dokupić sobie osprzęt, by po przyjściu ekspresu z miejsca ćwiczyć najlepsze praktyki. Dzbanki do mleka już mam. ;) Z tego co wyczytałem i własnych obserwacji będę potrzebował.

(1) Śrubę m6 15-20mm A4, by zastąpić tę oryginalną od sitka
(2) Nowe sitko/prysznic. Zupełnie się na tym nie znam -- ten będzie ok? swiezopalona.pl/produkt/1659/Sitko-IMS-Competition-35-WM-Nuova-Simonelli---prysznic-grupy
(3) Wspominano też o filtrze VST 18g ale po googlowaniu wszystko jest wyprzedane, polecicie coś?
(4) Tamper -- wiem, że porządny i o średnicy 58mm, jeśli macie jakieś konkretne modele na oku to prosiłbym o info.
(5) Portafilter naked -- tak jak wyżej, jeśli macie coś fajnego do polecenia, to chętnie posłucham

Coś pominąłem? Będę szukał też maty i boxu na ciastka (zapomniałem nazwy, sorki), ale to już nie konkretnie związane z ekspresem.

Pozdrawiam.

Offline GrzegorzM Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Oscar II, Nivona 697, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Eurek Mignon
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #418 dnia: 28 Listopad 2020, 21:17:35 »
Cześć

Pół roku temu miałem te same dylematy.
Zakupiłem w Elektros i jest wszystko ok (pomijając pewne perypetie na początku)
Czekałem na paczkę ok 7dni.
Zamawiałem wersję z opv i sirai.
Co do śruby to przy składaniu zamówienia zamówiłem prysznic i od razu mi go przed wysyłką wymienili śrubę dostałem też nową.
Co do npf też kupiłem od razu w Elektros, ale moim zdaniem to nie jest tak ważna sprawa jak dobry tamper i waga. Ja mam tamper od Metiu ale spokojnie w Elektros też dobiorą ci coś ok. Ten plastikowy w zestawie to totalna pomyłka.
Potem zostaje już tylko dogadanie się z Oscarem

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to możesz na priv bądź tutaj. Jeśli tylko będę potrafił to chętnie odpowiem.

Z perspektywy 8 miesięcy z Oscarem jestem bardzo zadowolony. Moim zdaniem stosunek jakości do ceny jest naprawdę bardzo dobry.

Offline damcyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: NS Oscar II, Aeropress
  • Młynek: NS Grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #419 dnia: 28 Listopad 2020, 21:27:43 »
Swoją drogą - tamper - standardowe 58mm Motta powinien być tip top?
Czy u Ciebie Grzegorz był jakieś części mm dokładniejszy?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi