Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II  (Przeczytany 131113 razy)

Offline GrzegorzM Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Oscar II, Nivona 697, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Eurek Mignon
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #420 dnia: 28 Listopad 2020, 21:49:59 »
U mnie jest 58,35 i jest idealnie, ale czy znacznie lepiej niż 58 tego nie wiem bo od początku używałem 58,35.
Jakikolwiek by nie był będzie i tak o niebo lepszy od tego plastiku który dają w zestawie.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #421 dnia: 29 Listopad 2020, 09:34:57 »
Sto lat temu, jak zamawiałem u nich Oscara I, wziąłem od razu npf i oficjalny tamper Nuova Simonelli (taki bordowy). Jedno i drugie dopasowane i działające idealnie.

Nigdy nie wymieniałem oryginalnego prysznica. 

NPF Oscara nie ma żadnego ograniczenia (w odróżnieniu od np. Bianki) i bierze większość standardowych sitek. Jeśli nie ma sitek VST, zobacz, czy nie znajdziesz sitek Strada 17g. Ta sama firma robi je dla La Marzocco i to właściwie ten sam produkt co VST pod inną marką i dla niepoznaki z podaną inną gramaturą. Ale na oryginalnym podwójnym sitku dasz radę bez problemu uczyć się i robić dobre kawy. Na VST jest to w zasadzie trudniejsze. Jeśli masz wybierać NPF albo kosztowne sitko, to na pewno najpierw kup NPF.

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #422 dnia: 29 Listopad 2020, 11:06:34 »
obecnie OPV i Prestat montowane są w tej wersji fabrycznie przez fabrykę Nuova Simonelli.
Czyli te sprzedawane w Polsce już powinny mieć OPV i nie trzeba dokładać?

Pogadałem trochę z Elektros i jest tak, że faktycznie są dwie wersje Oscara, jeden z OPV i prestatem montowanym przez NS a drugi bez, standardowa wersja.
NS skręca OPV na 9 bar mimo, że początkowo upierali się, że powinno być 12 bar.
Dzięki temu, że to fabryka zakłada, nie ma utraty gwarancji realizowanej przez NS. Elektros nie tyka się ich montażu.

W Polsce natomiast dostępna jest tylko jedna wersja, tj. bez OPV. Polski dystrybutor rozważa opcję montowania OPV ale na razie decyzja nie jest podjęta oraz niewiadomo ile by to miało kosztować.

Podsumowując - najlepiej brać z Elektros wersję standardowo przerobioną (IMO).
Moją mają wysłać jutro. Mam nadzieję, że zestaw z Eureka Specialita będzie dobrze gadał ;)
Wziąłem też prysznic IMS z nano-powłoką, sito IMS, do tego NPF, zmiękczacz wody i ślepe sito.
Został dobry tamper i proszek do czyszczenia, bo za późno o tym pomyślałem i nie zdążyli dopakować.

Jak sprzęt dojdzie i pójdą pierwsze próby to dam znać.

Idealnie gdyby ktoś mógł polecić fajną kawę na pierwsze testy. Do tej pory używałem kawiarki. Chciałbym taką, która da w efekcie oleiste espresso, pełne smaku orzechów, czekolady, bez dużej goryczki, ciekawa kwasowość może być, choć żona woli typową słodycz.
Czy coś Wam przychodzi na myśl?
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2020, 11:09:15 wysłana przez szyms »

Offline pawelc222

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: Lelit Bianca, (było) Gaggia Classic + PID, Mocamaster, v60-2
  • Młynek: ZF64, JX-Pro
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #423 dnia: 29 Listopad 2020, 19:33:23 »
Ja polecam kawki od Antonio.

Offline GrzegorzM Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Oscar II, Nivona 697, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Eurek Mignon
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #424 dnia: 01 Grudzień 2020, 13:06:45 »
Co do kawy to masz na forum wielu dobrych dostawców.
W moim Oscarze parzyłem i od Antonia i z Eurocafe zawsze było smacznie (czasem bardziej czasem mniej ale to kwestia preferencji)
Osobiści najlepiej podchodzą mi ziarna z Palarni BLEND.
Próbuj i sam musisz sprawdzić które Ci najlepiej smakują  kawka kawka.


Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #425 dnia: 01 Grudzień 2020, 14:26:57 »
Chciałbym taką, która da w efekcie oleiste espresso, pełne smaku orzechów, czekolady, bez dużej goryczki, ciekawa kwasowość może być, choć żona woli typową słodycz.

Brzmi jak Chocolate Wave od Antonia. A do pary też Hot Pair.

Offline damcyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: NS Oscar II, Aeropress
  • Młynek: NS Grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #426 dnia: 01 Grudzień 2020, 17:09:06 »
U mnie jest 58,35 i jest idealnie, ale czy znacznie lepiej niż 58 tego nie wiem bo od początku używałem 58,35.
Jakikolwiek by nie był będzie i tak o niebo lepszy od tego plastiku który dają w zestawie.

Dziś dotarł do mnie Motta tamper i jest przepaść  rzeczywiście :)

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #427 dnia: 01 Grudzień 2020, 20:13:36 »
Chciałbym taką, która da w efekcie oleiste espresso, pełne smaku orzechów, czekolady, bez dużej goryczki, ciekawa kwasowość może być, choć żona woli typową słodycz.

Brzmi jak Chocolate Wave od Antonia. A do pary też Hot Pair.

Rozmawiałem z Antonio i tak się składa, że faktycznie polecił Chocolate Wave, który kupiłem, a do kompletu coś, co też mocno polecał, będące jedocześnie troche po drugiej stronie (mocno owocowe), tj. Cancion Columbiana. Ekspres ma przyjść w czwartek i ruszam z testami :)

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #428 dnia: 05 Grudzień 2020, 16:36:40 »
Szanowni koledzy, takie pytanie. Czy Oscar II z uwagi na tą swoją konstrukcje do wyciszenia pompy i budowanie ciśnienia- powinien mieć dłuższy czas ekstrakcji?
Pytam, gdyż filmiki tu zamieszczone to często ekstrakcja po 40 sekund.
A mi wychodzi ok. 28-30 do radio 2:1 i nie wiem czy w takim razie mam mielić drobniej?
Tutaj przykład z NPF:
youtu. be/qtgqW5FEW_s

Dodam, ze na 4 próby jednen strzał był naprawdę niezły, z mocno wyczuwalnym marcepanem.
Pozostałe 3 takie sobie ;)
Kawa to Chocolate Wave od Antonio.

Prośba o porady- co powinienem zmienić by ta kawa była faktycznie słodkawa z czekoladą w tle. Czy faktycznie skręcić drobniej i ciągnąć do 40 sekund?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #429 dnia: 05 Grudzień 2020, 20:28:15 »
Najlepiej nakręć film z przygotowania i ekstrakcji i zamieść w temacie https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.msg219544#msg219544
Napisz też dlaczego te pozostałe 3 co były takie sobie to co było z nimi nie ma tak :)

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #430 dnia: 06 Grudzień 2020, 08:43:11 »
Najlepiej nakręć film z przygotowania i ekstrakcji i zamieść w temacie https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.msg219544#msg219544
Napisz też dlaczego te pozostałe 3 co były takie sobie to co było z nimi nie ma tak :)

Te pozostałe były bardziej płaskie w smaku. Nie tak ciekawe na języku. Żadnego marcepana. Po prostu goryczka plus lekki kwasek, nic szczególnego. Tak jak w przeciętnej kawiarni.
A ten jeden już dał możliwość poczucia czegoś innego, na początku trochę przyjemnego kwasku, po chwili ten marcepan, kończąc na takim lekko gorzkim posmaku czekolady. Ten smak był po prostu bardziej złożony. Zmieniał się w czasie. Ciekawy. Ale wyszlo raz ;) wtedy trochę szybciej kawa leciała. Poszło ratio ok. 2.15:1 w 28 sekund.

Offline damcyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: NS Oscar II, Aeropress
  • Młynek: NS Grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #431 dnia: 11 Grudzień 2020, 22:07:05 »
Cześć,

mam pytanie/mały problem. Czy możliwe, że poprzez brak OPV po kolbie "puszcza" łezki bo jest zbyt duże ciśnienie czy coś w tym stylu podczas robienia espresso? Czy może kwestia zbyt mocnego dociągnięcia kolby / przeciwnie - zbyt lekkiego? Ktoś coś?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #432 dnia: 11 Grudzień 2020, 22:11:00 »
Uszczelkę sprawdź

Offline damcyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: NS Oscar II, Aeropress
  • Młynek: NS Grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #433 dnia: 11 Grudzień 2020, 22:14:15 »
Tak myślalem... Co prawda ma 2 tygodnie, ale sprawdzę :)
Dzięki

Offline damcyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: NS Oscar II, Aeropress
  • Młynek: NS Grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #434 dnia: 14 Grudzień 2020, 19:41:43 »
Mam jeszcze pytanie początkującego - nie znalazłem odpowiedzi ani na forum ani na np. youtube.

Czy dysze do pary - chodzi o samą końcówkę mogę odkręcić kluczem delikatnie by nie rozbierać ekspresu? Niestety nie jestem jedynym użytkownikiem i chciałbym domyć... Czy po prostu w roztworze z cafizy zamoczyć i powinno puścić?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi