Autor Wątek: Nowy ekspres  (Przeczytany 706 razy)

Offline patryk09

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: De'Longhi Dedica EC 685.M
  • Młynek: 1Zpresso JE-PLUS
Nowy ekspres
« dnia: 29 Kwiecień 2024, 18:43:44 »
Część :D
Swoją kawową przygodę rozpocząłem od ekspresu, z którego dalej korzystam - dedica ec685. Wraz z nim kupiłem od jednego z forumowiczów 1zpresso JE-plus w 2022. Ekspres sprawił mi wiele radości i trochę się przy nim pobawiłem wymieniając OPV na jeden z modeli saeco oraz dołożyłem manometr. Mam wrażenie, że wykorzystałem to co mógł mi zaoferować ten ekspres i chciałbym powoli przesiąść się na coś z większymi możliwościami. Chciałem zacząć od wymiany kolby, a z czasem wymienić też młynek. Jeśli chodzi o wymagania, to kawę w domu piję tylko ja (zazwyczaj 1 espresso na dzień), białą piję od czasu do czasu, także dual boiler wydaje mi się niepotrzebny.

Z góry dzięki za pomoc i odpowiedź :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Kwiecień 2024, 20:58:02 »
Jaką ilość kasy chcesz przeznaczyć?
》tertium non datur《

Offline dav Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: BEZZERA ARIA PID FC
  • Młynek: DF64 Black Gen. II
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwiecień 2024, 21:45:10 »
napisałem na priv

Offline patryk09

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: De'Longhi Dedica EC 685.M
  • Młynek: 1Zpresso JE-PLUS
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwiecień 2024, 10:44:14 »
Jaką ilość kasy chcesz przeznaczyć?
Ciężko mi się tutaj jednoznacznie określić, myślałem o budżecie w okolicy 4k. Raczej nie celuję w coś pokroju lelit bianca za 10k, gdzie tylko ja piję kawę w domu ;p. Niestety nie mam dostępu do pchlego targu na razie, a wstępnie rozglądając się znalazłem na olx wystawiony ascaso uno pid za 4,2k.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2024, 12:04:10 wysłana przez patryk09 »

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: DF64 Gen 2; Timemore Chestnut C2
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwiecień 2024, 11:39:39 »
Musisz określić budżet - bez tego trudno coś powiedzieć. Czy masz jakieś ograniczenia dotyczące przestrzeni, gdzie ten sprzęt miałby stać?

Offline patryk09

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: De'Longhi Dedica EC 685.M
  • Młynek: 1Zpresso JE-PLUS
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwiecień 2024, 12:07:53 »
Musisz określić budżet - bez tego trudno coś powiedzieć. Czy masz jakieś ograniczenia dotyczące przestrzeni, gdzie ten sprzęt miałby stać?
Co do przestrzeni to nie mam za dużo miejsca, fajnie jakby się zmieścił w 30cm szerokości. Aczkolwiek, gdyby znalazło się coś znacznie lepszego, to na siłę 40-50cm też dałbym radę wygospodarować w mniej dogodnym miejscu.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1660
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwiecień 2024, 14:34:10 »
Mam wystawione kilka ekspresów na Phlim targu, ale brakuje Tobie jeszcze chyba 2 postów, żeby mieć dostęp. Są kompaktowe. Zależy jaki budżet?

Offline patryk09

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: De'Longhi Dedica EC 685.M
  • Młynek: 1Zpresso JE-PLUS
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Kwiecień 2024, 15:49:50 »
Mam wystawione kilka ekspresów na Phlim targu, ale brakuje Tobie jeszcze chyba 2 postów, żeby mieć dostęp. Są kompaktowe. Zależy jaki budżet?
Zgadza się, jeszcze chwila i powinienem móc tam zajrzeć :D.
Co do budżetu, to tak jak napisałem celowałbym w okolice 3-4k. Wizualnie bardzo podoba mi się ascaso uno pid w wersji black & wood, ale jeśli chodzi o nowy, to jest trochę poza budżetem ;/.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Kwiecień 2024, 17:05:28 »
Jaką ilość kasy chcesz przeznaczyć?
Ciężko mi się tutaj jednoznacznie określić, myślałem o budżecie w okolicy 4k. Raczej nie celuję w coś pokroju lelit bianca za 10k, gdzie tylko ja piję kawę w domu ;p. Niestety nie mam dostępu do pchlego targu na razie, a wstępnie rozglądając się znalazłem na olx wystawiony ascaso uno pid za 4,2k.
Lelit Victoria, Profitec Go lub QM Carola za 4k + french press, inny spienianiacz.
》tertium non datur《

Offline patryk09

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: De'Longhi Dedica EC 685.M
  • Młynek: 1Zpresso JE-PLUS
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Kwiecień 2024, 17:26:43 »
Mógłbym prosić o wyjaśnienie czym się różni QM Carola pod kątem widocznych efektów w stosunku do takiego Profitec'a czy Ascaso? Widziałem, że ludzie polecają tutaj właśnie grupę E-61, aczkolwiek nie do końca rozumiem z czego to wynika.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Kwiecień 2024, 18:05:56 »
Bardziej chodzi o większy bojler w C niż V i G. E61 potrzebuje więcej czasu na dojście do pierwszego shota, za to aproksymacja temperatury parzenia jest znacznie lepsza niż w małych aczkolwiek szybkich bojlerach. O termoblokach w ekspresach nie wypowiadam się.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2024, 18:29:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: DF64 Gen 2; Timemore Chestnut C2
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Maj 2024, 12:22:42 »
Co do przestrzeni to nie mam za dużo miejsca, fajnie jakby się zmieścił w 30cm szerokości.
Co do budżetu, to tak jak napisałem celowałbym w okolice 3-4k.

Po tym co napisałeś, wydaje się, że Profitec GO wyznacza kierunek, który warto byłoby w Twoim przypadku rozważyć :) W zasadzie nie ma słabych punktów w tym przedziale cenowym. Zwłaszcza, że zwróciłeś uwagę na to, że jesteś jedynym pijącym kawę w Twoim domu, więc jakiś duży dzienny przerób nie będzie miał miejsca :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4865
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Maj 2024, 18:27:53 »
Może u nas się znajdzie używany STEEL UNO PROF z takim samym bojlerem i grupą kawową jak ten PROFITEC GO. Za dużo mniejsze pieniądze. Były one w tej wersji produkowane chyba do 2015 roku. Ale to mogę sprawdzić dopiero po weekendzie. Poszukaj na Forum porównania pt. "UNO PID vs PROFITEC GO". W okolicach połowy sierpnia 2022 r. Ja niestety nie mam teraz na to czasu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline patryk09

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: De'Longhi Dedica EC 685.M
  • Młynek: 1Zpresso JE-PLUS
Odp: Nowy ekspres
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Maj 2024, 20:54:57 »
A tak dopytując dalej, co w ogólnym przypadku jest lepsze. Single boiler czy thermocoil do użytku domowego (pomijając czas nagrzewania)? Czy bojler jest lepszy pod kątem możliwych rezultatów przy robieniu jednego szota? Biorąc pod uwage np. Lelit MaraX i takiego Ascaso UNO PID. Z tego co zdążyłem przeczytać to grupa e61 ma to do siebie, że można do niej później zainstalować flow kit. Kupując teraz kolbę chciałbym, żeby posłużyła mi na lata.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi