Autor Wątek: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku  (Przeczytany 5386 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« dnia: 11 Czerwiec 2021, 15:59:32 »
Zastanawia mnie, na ile "sucha" powinna być para wychodząca z dyszy przy spienianiu mleka? Sprawdziłem u siebie w Bezzera Magica - po spienianiu mleka w dzbanku, waga mleka wzrosła z 250g do 280g, zatem z dyszy wleciało do kubka 30g wody. Parametry procesu: mleko z lodówki ok. 4C, temperatury a po spienieniu ok. 60C, ciśnienie w bojlerze przed rozpoczęciem spieniania ok. 1,4 bara.

Czy moglibyście sprawdzić u siebie, o ile wzrasta masa mleka po spienianiu?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec 2021, 16:07:17 »
Wiesz, że też się nad tym zastanawiałem.
Sprawdzę.
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Czerwiec 2021, 16:18:22 »
U mnie: 199g -> 217.4g, przy temperaturze w bojlerze parowym 135C (minimalna w SDB to 130C).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Czerwiec 2021, 16:27:40 »
Zastanawia mnie, na ile "sucha" powinna być para wychodząca z dyszy przy spienianiu mleka?
Sucha to ona może być tylko w momencie gdy jest gorąca a potem to przeciez para wodna czyli czysta woda. Ekspres nie zasysa z nikąd powietrza żeby wyrzucać je do spieniania.

Im wyższa temperatura pary tym szybciej nagrzeje mleko i mniej wody do niego dotrze

Zainspirowałeś mnie żeby pospieniać cieplejsze mleko. Zobaczę czy mi się uda zanim przegrzeje.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2021, 16:54:46 wysłana przez Bacek »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Czerwiec 2021, 16:55:56 »
U mnie tak samo tj. waga mleka wzrasta po spienieniu o ok. 10%.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Czerwiec 2021, 18:11:02 »
Sucha to ona może być tylko w momencie gdy jest gorąca a potem to przeciez para wodna czyli czysta woda
To oczywiste, że para w bojlerze to woda (chociaż w dzisiejszych czasach lepiej nie zakładać, że coś jest oczywiste, tutaj przykład ) ;) W kontekście suchości, to bardziej mnie zastanawia, czy czasem poziom wody w bojlerze nie jest za wysoki i nie zaciąga mi jakoś wody do dyszy. Zauważyłem, że czasem z końcówki dyszy kapie woda. Po drugie, pomimo "przedmuchania" dyszy przed spienianiem, jak otworzę zawór kolejny raz (bez mleka) to słychać taki specyficzny syk jakby para wypychała wodę i widać jakby drobniutkie kropelki wody zamiast samej pary. Postaram się później wrzucić filmik.

Czy ktoś, kto ma dostęp do profesjonalnej maszyny w kawiarni, mógłby też zważyć mleko przed i po spienianiu?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Czerwiec 2021, 18:57:21 »
Przedmuchujesz parą wodną. Wyłączasz i są miejsca w torze chłodniejsze od 100 st więc jakąś kondensacja tam zachodzi.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Czerwiec 2021, 19:01:01 »
Czy ktoś, kto ma dostęp do profesjonalnej maszyny w kawiarni, mógłby też zważyć mleko przed i po spienianiu?
Bez względu czy maszyna profesjonalna czy nie to nośnikiem enrgii jest woda/para. A do podgrzania mleka do tej samej temperatury w każdym ekspresie będzie wymagana podobna ilość pary. To co ew jakiś wpływ może mieć to izolacja rurki pary., Czyli minimalizowanie strat ciepła od bojlera do kubka z mlekiem (czyli te wszystkie no burn). Zwykła fizyka a nie magiczne właściwości ekspresów komercyjnych.


U mnie przy tym samy ekspresie co Henrego też przy 200g wsadu dostałem 230g (temperatura 65st) na wyjściu a u niego 217g. Ale tak naprawdę nie wiemy jaką temperaturę miało mleko u niego czy u mnie po przelaniu do kubka ani czy ciągnął do tej samej temperatury końcowej.
Z ciekawości podciągnę później temperaturę bojlera parowego i sprawdzę jeszcze raz.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2021, 19:24:36 wysłana przez Bacek »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Czerwiec 2021, 21:05:26 »
To było mleko z lodówki czyli 7 stopni (ale wlane do nieochłodzonego dzbanka), grzane do 60C. Oczywiście dysza przedmuchana jakieś 3s na początku z kondensatu.

Trzeba też uwzględnić że jak puszczamy parę i ciśnienie spada to woda zaczyna znowu wrzeć (zależność temp wrzenia od ciśnienia) i chlapać - więc nawet jak rurka wyjściowa jest ponad lustrem wody to może do niej nachlapać.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2021, 21:52:02 »
Tam akurat jest dość duża odległość. Co najmniej 1/3 wysokości bojlera albo więcej. Tak to przynajmniej wyglądało jak ręcznie odkamienialem bes900.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwiec 2021, 07:50:49 »
Tam akurat jest dość duża odległość. Co najmniej 1/3 wysokości bojlera albo więcej
U mnie zalecają zalewać bojler 1,8l Elektry w ok. 3/4, ale po jednym, a po dwóch shotach i jeszcze w między czasie czyszczącym flushu, wody jest jeszcze mniej, połowa? Więc teorerycznie suchej pary powinno być pod dostatkiem🤔

Na zdjęciu poziom wody przed ekstrakcją:
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2021, 07:53:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Czerwiec 2021, 20:57:34 »
Też daleko. Henry i ja pisaliśmy Breville/Sage BES900/920 które posiadają dedykowany do pary drugi bojler. Ale też pionowo ustawiony więc ta 1/3 to też daleko. Przy czym w przeciwieństwie do Twojego tam jest automatyczne uzupełnianie wody w trakcie pracy więc nie wiem czy do połowy spada.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2021, 21:00:05 wysłana przez Bacek »

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lipiec 2021, 19:15:49 »
Udało mi się sprawdzić, jak się sprawa ma na profesjonalnej maszynie (Nuova Simonelii) w jednej z wrocławskich kawiarni (miła baristka zrobiła dla mnie test) - przy spienianiu 200g mleka, masa zwiększyła się o 15g. Podłożyłem też rękę pod dyszę - para jest faktycznie "sucha" - trzymałem rękę w bezpiecznej odległości (tak żeby się nie poparzyć) i ręka zrobiła się ledwie wilgotna dopiero po kilkudziesięciu sekundach. Przy mojej domowej dyszy ręka jest morka niemal od razu.
Zatem wiem już jaka duża jest różnica. Teraz pytanie czy "ten typ tak ma", czy jednak para w mojej "Magice" jest zbyt mokra?
Wrzuciłem filmik, żeby pokazać dokładnie, o co chodzi:


Czy szanowni właściciele Bezzera Magica mogliby coś napisać w tej sprawie
@hlary @orangina @Bertzilla @Kasper @DrUsagi @zubik66

Proszę też innych forumowiczów, którzy inne HXy lub DB o przeprowadzenie testu - jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ kończy się gwarancja mojego ekspresu, a chciałbym wyeliminować tą przypadłość, jeśli to jest wada.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lipiec 2021, 11:01:07 »
Umieszczam tutaj odpowiedzi  z innego wątku, które mogą być przydatne.

Im większe ciśnienie w kotle, tym mniej wody przedostaje się do mleka. Ale i proces spieniania jest szybszy.
Tak - wiem o tym. Ale u mnie nawet jak ustawię PID na max, to para nadal jest "mokra". Dlatego zastanawiam się jak jest w innych maszynach "domowych".
?
Może to być też wina samej końcówki, otworków itp.

@Antonio  - W jaki sposób może to zależeć od końcówki / otworków? Czy końcówka może sprawić, że para stanie się bardziej "mokra"?

Offline Celdur Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: ACS Vesuvius
  • Młynek: 1Zpresso JE-Plus; Eureka Mythos Plus
Odp: dysza pary - ilość wody w spienionym mleku
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lipiec 2021, 16:13:55 »
U mnie po spienieniu ~200g mleka całość zwiększa masę o 15-18g.
Ręka w odległości 10 cm od dyszy robi się wilgotna dość szybko, z 15 cm po tym samym czasie jest ledwo wilgotna.

Bojler serwisowy mam ustawiony na 128*C, ciśnienie około 1,7 Bar.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi