Autor Wątek: DeLonghi EC221.B  (Przeczytany 1179 razy)

Offline Narazka

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka 300 ml, Ekspres kolbowy DeLonghi EC 221.B, French Press 300 ml, French Press 600 ml
DeLonghi EC221.B
« dnia: 21 Kwiecień 2021, 13:19:11 »
Witam. Dostałem w prezencie używany ekspres kolbowy DeLonghi EC221.B. Wiem, że co niektórzy nie nazwą tego ekspressem, ale cóż, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Pomimo tego, że obsługa jest prosta, mam kilka pytań. Ponieważ jest to prosty ekspres ręczny, więc trzeba pilnować kiedy ma się przestać lać napar. Włączam grzanie, powinna się zapalić po pewnym czasie kontrolka "OK" i przełączam na parzenie. Leci sobie napar i po dość krótkim czasie gaśnie lampka "OK". Czyli temperatura spadła, ale napar leci dalej, słaby. I co teraz robić? Cofnąć przełącznik na grzanie i po zapaleniu lampki kontynuować? Czy zgaśniecie lampki sygnalizuje zakończenie procesu parzenia jednej porcji? Porcja jest ogólnie dość mała. Druga sprawa jest taka, że jeżeli założę mniejsze sitko do kolby, to fusy po parzeniu są zbite i suche, a jak założę większe, to w kolbie zostaje taka mokra breja. Jaka jest przyczyna? Powinny być chyba suche? Suche w sensie "nie rozciapciane".Jeżeli ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości będę wdzięczny. Pozdrawiam. 

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: DeLonghi EC221.B
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Kwiecień 2021, 15:00:49 »
@Narazka DeLonghi EC221.B to mały ekspres kolbowy z sitkiem ciśnieniowym. Wiele kolb ma przycisk czy wajch parzenia manualnych. Porcja kawy mała bo forma espresso, nie będzie kubkiem kawy jak z kawiarki (z opisu) czy innego automatu. Do naparu możesz dolać wody by uzyskać Americano. To że temperatura spada i gaśnie lampka się nie przejmuj. Zważ ilość kawy jaką sypiesz do sitka, powinieneś uzyskiwać dwa razy więcej gramowo naparu w filiżance w czasie ok 25-30s. Małe sitko może być na ok. 7g duże na ok. 14g.

Offline Narazka

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka 300 ml, Ekspres kolbowy DeLonghi EC 221.B, French Press 300 ml, French Press 600 ml
Odp: DeLonghi EC221.B
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Kwiecień 2021, 15:12:11 »
Dzięki za odpowiedź.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi