Autor Wątek: Bezzera BZ 10 problem  (Przeczytany 8252 razy)

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Kwiecień 2021, 22:53:43 »
Wygląda na to, że do wymiany. Przykro mi...

Raczej około 40 ohm
Czytałem na zagranicznym forum, ale tam była grzałka na 110 V, stąd mój błąd.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2021, 22:56:50 wysłana przez Eustachiusz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #31 dnia: 15 Kwiecień 2021, 12:03:48 »
trochę kamienia na niej jednak jest
Myślę, że nie ma to związku z jej awarią.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #32 dnia: 15 Kwiecień 2021, 17:29:40 »
Warto też sprawdzić czy grzałka nie ma przebicia do masy, bo to często towarzyszy takiej usterce. Jeśli tak, to najwyższy czas zaopatrzyć się w różnicówkę. Jeśli ekspres jest podpięty do linii z różnicówką, to nie ma tematu.

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #33 dnia: 15 Kwiecień 2021, 18:34:04 »
@Biff dobrze mówi, dać mu espresso :kawa:

Jeżeli nie ma różnicówki i obwód ma uziemienie to warto dołożyć różnicówkę.

Dokładałem ostatnio różnicówkę do obwodu oświetlenia w moim mieszkaniu. Mieszkanie w bloku z 2003 roku. Obwody gniazd i kuchenki zabezpieczenie takie miały. Oświetlenie jako jedynie takiego zabezpieczenia nie miało. Kiedyś tak właśnie z różnych przyczyn robiono :picardpalm: Dołożyłem różnicówkę, teraz są takie fajne różnicówki o szerokości jednego bezpiecznika - jednego "eSa", nie trzeba szukać miejsca w rozdzielnicy tylko można wymienić zwykły nadprądowy bezpiecznik na różnicówkę będącą jednocześnie bezpiecznikiem.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2021, 19:32:50 wysłana przez skansen »

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Kwiecień 2021, 23:13:26 »
Owszem, wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym o szerokości jednego modułu to super wygodna sprawa, ale niestety k***:-X***o droga...  No i jak któryś człon się zepsuje to trzeba wymienić cały wyłącznik. Jeżeli jest miejsce to czasami warto wymienić rozdzielnicę na większą.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Kwiecień 2021, 00:06:25 »
Ale tak czy owak: grzałka do wymiany. Elektryka wołać ;).

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Kwiecień 2021, 08:43:04 »
Owszem, wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym o szerokości jednego modułu to super wygodna sprawa, ale niestety k******o droga...  No i jak któryś człon się zepsuje to trzeba wymienić cały wyłącznik. Jeżeli jest miejsce to czasami warto wymienić rozdzielnicę na większą.

Tylko dwa razy droższe niż 2 modułowe i sto razy tańsze niż pogrzeb. Wiadomo że lepiej osobno, no ale tu chyba mówimy o modyfikacji już istniejącej instalacji na zasadzie wymiany bezpiecznika.

Ale różnicówka do światła wewnątrz domu... na bogato. :-)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Kwiecień 2021, 09:17:34 »
Ale różnicówka do światła wewnątrz domu... na bogato.

No właśnie, ja mam instalację z 2008 roku, z tego co mi się wydaje to Pan Heniek różnicówkę zastosował tylko do obwodów gniazdek. Oświetlenie sufitowe mam na dwóch osobnych obwodach ale bez N. Teraz z tego co czytam bawiąc się  w inteligentny dom robi się już inaczej, brak neutralnego dla oświetlenia zawęża wybór łączników wifi, sterowanie jest utrudnione, zagrożenie chyba niewielkie.

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Kwiecień 2021, 09:50:32 »
Przewód neutralny (N) w obwodzie oświetlenia masz raczej na pewno - bez niego nie działałoby światło.
Możesz natomiast nie mieć przewodu N w puszce włącznika oświetlenia.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Kwiecień 2021, 12:26:02 »
To chyba chodziło o brak PE? Szanse przebicia na metalową obudowę lampy są małe, ale przypadkiem tam nikt palca nie włoży, więc kiedyś się oszczędzało na przewodach. U mnie dopiero jak elektryk przerabiał wszystko od nowa kilka lat temu to pozmieniał.

Tak samo z różnicówką - jak się N odepnie w żyrandolu i ktoś będzie grzebał śrubokrętem przy włączonym zasilaniu to najwyżej z krzesła spadnie. O śmiertelny wypadek raczej trudno, dlatego nawet w nowych instalacjach często elektrycy nie dają różnicówki na wszystko.

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #40 dnia: 16 Kwiecień 2021, 12:40:53 »
To chyba chodziło o brak PE?
W kontekście smart domu chodziło o brak N w puszce włącznika oświetlenia. Powoduje to, że jeśli chcemy zastosować smart wyłacznik to potrzebny jest włącznik "bez N" zasilany na podobnej zasadzie jak kiedyś diody podświetlające włączniki. Jeśli mamy przewód N w puszce włącznika (zwykły włącznik go nie potrzebuje) to możemy zastosować normalnie zasilany smart włącznik.

Tak samo z różnicówką - jak się N odepnie w żyrandolu i ktoś będzie grzebał śrubokrętem przy włączonym zasilaniu to najwyżej z krzesła spadnie. O śmiertelny wypadek raczej trudno
Sąsiad wylądował w szpitalu po tym jak wymieniał żarówkę w łazience, powodem hospitalizacji był upadek a nie działanie prądu. Sąsiad miał lampę włączaną "po N" co jest jeszcze większym archaizmem. Kiedyś tak właśnie podłączano-żyrandol był cały czas zasilany prądem (L) a włącznik zamykał obwód przewodem neutralnym...
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2021, 12:51:35 wysłana przez skansen »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Kwiecień 2021, 14:55:18 »
A, smart to faktycznie trzeba dociągnąć do włącznika. Nie jestem na tym etapie, bo mam małe mieszkanie i zawsze mam bliżej do włącznika niż telefonu ;-)
Wyłącznik na N to straszne partactwo, ale kiedyś to mało kto zatrudniał elektryka do instalacji w domu. Ostatnio ojcu tłumaczyłem bo podłączył halogen na podwórku - a na ledowych to od razu widać że jest napięcie, bo wyłączone się "żarzą".

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #42 dnia: 16 Kwiecień 2021, 16:44:46 »
Tak chyba faktycznie chodzi o N w puszce, sterowanie poprzez HA jest wygodne, do tego ja mam sporo oświetlenia punktowego i irytowało mnie wyłączanie światła w pięciu miejscach przed wyjściem z salonu. Jeśli chodzi o żarzenie to podpina się kondensator ale on lubi trzeszczeć więc to też taki półśrodek i mniejsze zło.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #43 dnia: 16 Kwiecień 2021, 21:13:38 »
Tylko dwa razy droższe niż 2 modułowe i sto razy tańsze niż pogrzeb. Wiadomo że lepiej osobno, no ale tu chyba mówimy o modyfikacji już istniejącej instalacji na zasadzie wymiany bezpiecznika.

Ale różnicówka do światła wewnątrz domu... na bogato. :-)
Oczywiście, że jeśli nie ma możliwości zastosowania osobnych modułów, to takie rozwiązanie jest lepsze niż żadne. I nie ma nic dziwnego w stosowaniu różnicówki skoro przewód PE bardzo często wystaje z sufitu właśnie do podłączenia żyrandola. Ja nawet w łazience we wnęce na pralkę mam wyprowadzony ze ściany przewód ochronny do uziemienia obudowy (zastałem go już w mieszkaniu).

To chyba chodziło o brak PE? Szanse przebicia na metalową obudowę lampy są małe, ale przypadkiem tam nikt palca nie włoży, więc kiedyś się oszczędzało na przewodach. U mnie dopiero jak elektryk przerabiał wszystko od nowa kilka lat temu to pozmieniał.

Tak samo z różnicówką - jak się N odepnie w żyrandolu i ktoś będzie grzebał śrubokrętem przy włączonym zasilaniu to najwyżej z krzesła spadnie. O śmiertelny wypadek raczej trudno, dlatego nawet w nowych instalacjach często elektrycy nie dają różnicówki na wszystko.
A dla mnie przebicie na obudowę nie jest niczym dziwnym. Sam zastałem w mieszkaniu żyrandol w kuchni z możliwością obracania oprawek. Problem w tym, że można było nimi kręcić bez żadnego ograniczenia (być może jakaś blokada się uszkodziła wewnątrz), resztę można sobie wyobrazić. Przy pierwszej wymianie zastanych halogenów na LEDy i ustawieniu światła wg własnego uznania, wywaliło zabezpieczenie przedlicznikowe na klatce. Faza się urwała i zrobiła pełne zwarcie do obudowy. Lecąc z drabiny mogłem uderzyć głową w kant blatu, więc wszystko mogło się wydarzyć. Całe szczeście tam akurat był przewód ochronny, a zwarcie było pełne (nie było różnicówki).
Wyłącznik na N to straszne partactwo, ale kiedyś to mało kto zatrudniał elektryka do instalacji w domu. Ostatnio ojcu tłumaczyłem bo podłączył halogen na podwórku - a na ledowych to od razu widać że jest napięcie, bo wyłączone się "żarzą".
Takie sytuacje to w rodzinnym domu zastałem po remontach robionych przez "złote rączki". Oczywiście zorientowałem się kiedy dorosłem i liznąłem trochę wiedzy. Nawet faza na przewodzie niebieskim w gniazdach w salonie była...  :picardpalm:
A co do LEDów to problem właśnie w tym, że mogą się żarzyć nawet kiedy instalacja jest poprawnie wykonana...

Niemniej odeszliśmy znacząco od tematu. :)
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2021, 21:15:55 wysłana przez Biff »

Offline Strigi

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Bezzera BZ 10
  • Młynek: Astoria Super Jolly
Odp: Bezzera BZ 10 problem
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Kwiecień 2021, 22:07:11 »
Hehehe, zeszliśmy z tematu, jednak temat bardzo ważny. Nowy dom, różnicowki na obwodach porobione, elektryk wykonywał pomiary wszystko ok.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi