Autor Wątek: Uszczelki cafelat zużycie  (Przeczytany 2153 razy)

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Uszczelki cafelat zużycie
« dnia: 13 Luty 2021, 10:21:11 »
Cześć,  mam pytanie odnośnie uszczelki grupy cafelat, otóż mam ja założona około 8 miesięcy i od paru dni nie mogę dopiac kolby .
Zjawisko jest dziwne tak jakby coś szuralo blokował się(namacalnie nie jest twarda ),  lepiej jest jak namocze rant sitka i ślizga się po uszczelce inaczej się nie uda, i wycieka woda . Tak jest przy pierwszej kawie po nagrzaniu,druga jest okej i da się zapiac Kolbe .Uszczelki puchną ? Normalnie zawsze przy zwykłej miałem tak że coraz mocniej zapinalem Kolbe

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2021, 11:26:14 »
Rozumiem, że nie demontowałeś. Znaczy, nie wyjąłeś jej.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty 2021, 11:51:29 »
Zdemontowalem,  wyczyścilem  uszczelkę i cały środek choć było czysto. uszczelka wizualnie oraz w twardośći  namacalne nie odbiega od nowej,jest po środku. Nie wiem co jest powodem czy puchnie od temperatury. Jak co dam nową aczkolwiek na taką lepszą długo nie wytrzymała,  to nie kawiarnia tylko domek;)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Luty 2021, 09:39:43 »
Cześć,  mam pytanie odnośnie uszczelki grupy cafelat, otóż mam ja założona około 8 miesięcy i od paru dni nie mogę dopiac kolby .
Zjawisko jest dziwne tak jakby coś szuralo blokował się(namacalnie nie jest twarda ),  lepiej jest jak namocze rant sitka i ślizga się po uszczelce inaczej się nie uda, i wycieka woda . Tak jest przy pierwszej kawie po nagrzaniu,druga jest okej i da się zapiac Kolbe .Uszczelki puchną ? Normalnie zawsze przy zwykłej miałem tak że coraz mocniej zapinalem Kolbe

Ciekawe. Nie spotkałem się. U mnie już drugi rok ta uszczelka siedzi bez żadnego uszczerbku. A z czego jest zrobione sitko? Może ono się zużyło? Jeżeli tylko pierwsza kawa to ujawnia, to może kwestia rozgrzania kolby (sitka)? Próbowałeś lepiej wygrzać maszynę przed pierwszą kawą?

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2021, 19:30:48 »
Cześć,  mam pytanie odnośnie uszczelki grupy cafelat, otóż mam ja założona około 8 miesięcy i od paru dni nie mogę dopiac kolby .
Zjawisko jest dziwne tak jakby coś szuralo blokował się(namacalnie nie jest twarda ),  lepiej jest jak namocze rant sitka i ślizga się po uszczelce inaczej się nie uda, i wycieka woda . Tak jest przy pierwszej kawie po nagrzaniu,druga jest okej i da się zapiac Kolbe .Uszczelki puchną ? Normalnie zawsze przy zwykłej miałem tak że coraz mocniej zapinalem Kolbe

Ciekawe. Nie spotkałem się. U mnie już drugi rok ta uszczelka siedzi bez żadnego uszczerbku. A z czego jest zrobione sitko? Może ono się zużyło? Jeżeli tylko pierwsza kawa to ujawnia, to może kwestia rozgrzania kolby (sitka)? Próbowałeś lepiej wygrzać maszynę przed pierwszą kawą?
Sitko vst, zawsze procedurę grzania mam ta sama , chyba znalazłem przyczynę smarowalem coś przy ekspresie , uszczelki smarem do uszczelek i chyba poszło na uszczelkę grupy . Jak była wyciągnięta wyszorowalem jak porządnie w zlewie i jest jak ok ;))
Chyba fusy  źle zareagowały z smarem na uszczelkę i jakby się tarcie albo szorstka powierzchnia zrobiła.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Luty 2021, 19:47:11 »
Chyba fusy  źle zareagowały z smarem na uszczelkę i jakby się tarcie albo szorstka powierzchnia zrobiła.

Ja zawsze profilaktycznie przeciągnę wigotną gąbką marki Nicols, taką cieńszą, która idelanie wchodzi w szparę i czyszczę uszczelkę, a po flushu i prysznic. Dzięki tej "operacji" wiem na 100%, że nie ma tam żadnych fusów.
》tertium non datur《

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Luty 2021, 19:55:37 »
Ja tak czyscilem ale nic dałem,  musiał dac jej ostro w zlewie:)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Luty 2021, 20:09:26 »
Tak się przyglądam Twoim uszczelkom, to na pewno Cafelat, bo moja ma w innym miejscu nacięcia. Jest logo firmy na uszczelce?
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Luty 2021, 02:58:01 »
namacalne nie odbiega od nowej, jest po środku.
Jeżeli to ta środkowa, wygląda, jakby była za duża i wciśnięta stała "na sztorc". Obejrzyj to w poziomie.
Myślę, że jest ułożona "skośnie" (mam na myśli nie ułożenie uszczelki jako takie, tylko ułożenie pierścienia w stosunku do poziomu), dlatego stawia opór, a jak zmoczysz kolbę, masz "ślizg".
Może zresztą to nie wynik wymiaru, tylko sposobu włożenia (montażu).  Tylko, że dziwne to jest, skoro masz ją 8 miesięcy w urządzeniu.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Luty 2021, 12:07:17 »
namacalne nie odbiega od nowej, jest po środku.
Jeżeli to ta środkowa, wygląda, jakby była za duża i wciśnięta stała "na sztorc". Obejrzyj to w poziomie.
Myślę, że jest ułożona "skośnie" (mam na myśli nie ułożenie uszczelki jako takie, tylko ułożenie pierścienia w stosunku do poziomu), dlatego stawia opór, a jak zmoczysz kolbę, masz "ślizg".
Może zresztą to nie wynik wymiaru, tylko sposobu włożenia (montażu).  Tylko, że dziwne to jest, skoro masz ją 8 miesięcy w urządzeniu.

Teraz jest wszystko okey , szczerze nie wiem co było powodem , uszczelka raczej była włożona dobrze nic na siłę i była już jakiś czas założona :) jest kupiona z ebay , chyba ze jaka podróba a nie cafelat  a jak wiadomo na świecie się wszystko podrabia nawet jak nie ma dużej wartości .Te dwie co mam jeszcze w zapasie kupiłem już ze sklepu "kawowego"a Anglii" pewniaki :)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Luty 2021, 22:34:17 »
koledzy a jakie macie zdanie na temat czyszczenia uszczelki każdorazowo po ekstrakcji specjalną szczotką do czyszczenia grupy- czy to może negatywnie wpłynąć na trwałość uszczelki czy ja po prostu demonizuję ?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Luty 2021, 22:46:08 »
Po każdej ekstrakcji? Jestem ciekaw kiedy Ci się znudzi

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Uszczelki cafelat zużycie
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Luty 2021, 06:58:55 »
koledzy a jakie macie zdanie na temat czyszczenia uszczelki każdorazowo po ekstrakcji specjalną szczotką do czyszczenia grupy

Czyszczę tylko wilgotną gąbką Nicols, jak wyżej na zdjęciu. Uszczelka po roku jest w porządku, a jak będziesz szorował czymś twardym (jak ta ze zdjęcia, nigdy jej nie użyłem) szczególnie, gdy jest rozgrzana, to nie pozstanie bez wpływu na jej powierzchnię. Z drugiej strony nie jest to jakiś wielki wydatek.

« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2021, 07:01:29 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi