Autor Wątek: Wilfa CMC-100 / porady, dyskusja  (Przeczytany 2987 razy)

Offline zuku1985

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka G.A.T Lady induction, Aeropress, Hario V60-02, Wilfa CMC-100BL
  • Młynek: 1Zpresso Q2
Wilfa CMC-100 / porady, dyskusja
« dnia: 08 Luty 2021, 17:14:49 »
Witam serdecznie!

Po przeczytaniu wielu wątków na forum oraz kilku nieprzespanych nocach zdecydowałem się na zakup ekspresu przelewowego Wilfa CMC-100BL. Jest to mój pierwszy ekspres przelewowy, więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób w znalezieniu sposobu na uzyskanie jak najlepszej kawy. Do tej pory kawę parzyłem w Aeropresie i dripie Hario V60, więc mam porównanie jeżeli chodzi o smak.

Pierwsze kawy wyszły dobre ale nieco "kwaśne" i płytkie. Może to kwestia nowości sprzętu i kolejne już będą wychodzić lepsze. Postanowiłem więc notować w jaki sposób parzę kawę (przemiał, doza, czas itp.).

Wlałem 500ml wody na 35g kawy caffee grano rio. Zastosowałem przemiał jak pod drip Hario V60. Od momentu pierwszego kontaktu wody z kawą a pierwszą kroplą kawy w dzbanku minęło 25sek. Ekspres przestał polewać wodę po 2 minutach i 10 sekundach a całkowity czas parzenia zakończył się po 4 minutach. Kawa wyszła dobra ale z dripa wychodzi mi jednak smaczniejsza. Nieco mniej "kwaśna" i jakby pełniejsza w smaku. Dodam, że ekspres mam możliwość regulacji przepływu wody. Można całkowicie zamknąć lub zmniejszyć strumień.

Czy macie pomysł co mógłbym zmienić, aby uzyskać smak zbliżony do kawy z drippa? Czy spróbować drobniej/grubiej zmielić a może zmniejszyć strumień przepływu wody lub na jakiś czas go zamknąć całkowicie? I jaki filtr polecacie do ekspresu? Mam aktualnie filtr Melitta Gourment 1x4.



Pozdrawiam, Łukasz.

Offline zuku1985

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka G.A.T Lady induction, Aeropress, Hario V60-02, Wilfa CMC-100BL
  • Młynek: 1Zpresso Q2
Odp: Wilfa CMC-100 / porady, dyskusja
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Luty 2021, 13:30:23 »
Przelałem ekspres wodą z octem i puściłem kilka razy czystą, przefiltrowaną wodę. Smak się poprawił. Nie zmieniałem ustawień przemiału. Strumień przepływu zostawiłem bez zmian. Zmniejszyłem tylko dozę. 6g kawy na 100ml wody. Do smaku z dripa niewiele brakuje.

P. S. Polecicie jakąś sprawdzoną kawę do ekspresu przelewowego? Taką co wypije rodzina ze smakiem jak się zejdzie na chatę  :kawa:. Taką w granicach ok 100zł za 1kg?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi