Autor Wątek: Jaka kolba?  (Przeczytany 6390 razy)

Offline Natalia

  • Wiadomości: 14
Jaka kolba?
« dnia: 23 Luty 2021, 12:30:19 »
Dzień dobry,
 Temat już zdaje się przewałkowany na każda stronę, ale... pomóżcie Państwo. Jaki ekspres wybrać? W grę wchodzi Gaggia Classic, Lelit Glenda i Rancilio. Głównie pod espresso ale cappuccino czasem nie pogardzę 😉
 Młynek  - mam Barazze.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Luty 2021, 21:19:56 »
Takie szybkie pytania:
1. Jaką Barazze masz?
2. Mówimy o ekspresach używanych czy nowych?
3. Głównie pod jedno espresso czy kilka naraz?

Offline Natalia

  • Wiadomości: 14
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty 2021, 18:35:56 »
Barazza Encore. Myślę raczej o nowym, ale używany w dobrym stanie wizualnym też da radę 😉
Raczej jedno, okazjonalnie z pewnością jakaś mleczna kawa.
W tym momencie waham się między Lelit Anna z PID a Glenda bez PID. Chciałabym się zamknąć w budżecie 2.500

Offline kawanas Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Kawiarka, La Pavoni Europiccola
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C3
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Luty 2021, 13:31:55 »
@Natalia
Na forum i innych źródłach piszą że Encore nie nadaje się do espresso.
Opiszę więc temat z punktu widzenia początkującego domowego amatora... :) Przez 3 miesiące uczyłem się robić kawę na: Lelit Annie TEM + Baratza Encore.
To były ciekawe ale i niełatwe czasy. Encore ma bardzo wąski zakres regulacji przy grubości mielenia nadającej się do espreso, czyli mamy bardzo ograniczone pole do manewru grubością przemiału. Dodatkowo bez zmiany ustawienia młynka z czasem dostawałem inne przemiał. Po wyczyszczeniu młynka kawa mieliła się grubiej, pył wchodządzc  w wolne przestrzenie powodował że przemiał stawał się drobniejszy. Takie rzeczy przy kolbie mają znaczenie, więc raz kawa leciała ok a czasami za szybko (np 60ml w 20sekund).
Ogólnie to w niektóre kawki udało się wstrzelić i były bardzo smaczne, inne zupełnie nie chciały wyjść. Nie było źle, w międzyczasie oszczędzałem na nowy młyn, bo była jeszcze jedna kwestia. Encore ma dużo plastiku i przy drobnym (6-8) mieleniu szedł ciężej i głośniej (niż przy kawiarkowej 10-12), miałem więc obawę że szybko wykończę ten młynek.Szkoda go niszczyć zmuszając do współpracy z kolbą.
Teraz kawkę robię z młynkiem Eureka Mignon Specialita. Przemiał jest bardziej jednolity, młynek pracuje ciszej, szybciej.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Luty 2021, 13:49:25 »
Tak jak kolega wspomniał - jeżeli chcesz kupić ekspres kolbowy to wymiana młynka również będzie wymagana w tym przypadku.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Luty 2021, 13:58:58 »
Barazza Encore. Myślę raczej o nowym, ale używany w dobrym stanie wizualnym też da radę 😉
Raczej jedno, okazjonalnie z pewnością jakaś mleczna kawa.
W tym momencie waham się między Lelit Anna z PID a Glenda bez PID. Chciałabym się zamknąć w budżecie 2.500
@Natalia
Na forum i innych źródłach piszą że Encore nie nadaje się do espresso.
Opiszę więc temat z punktu widzenia początkującego domowego amatora... :) Przez 3 miesiące uczyłem się robić kawę na: Lelit Annie TEM + Baratza Encore.
To były ciekawe ale i niełatwe czasy. Encore ma bardzo wąski zakres regulacji przy grubości mielenia nadającej się do espreso, czyli mamy bardzo ograniczone pole do manewru grubością przemiału. Dodatkowo bez zmiany ustawienia młynka z czasem dostawałem inne przemiał. Po wyczyszczeniu młynka kawa mieliła się grubiej, pył wchodządzc  w wolne przestrzenie powodował że przemiał stawał się drobniejszy. Takie rzeczy przy kolbie mają znaczenie, więc raz kawa leciała ok a czasami za szybko (np 60ml w 20sekund).



Po prostu został kupiony młynek budżetowy i tak mielił. Ja mam Baratzę Vario i Ceado 37 i prawdę mówiąc w filiżance nie czuję różnicy w smaku. Możliwości regulacji przemiału w Vario są całkowicie wystarczające na prawdziwe, gęste, aromaryczne espresso 😊
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2021, 14:49:48 wysłana przez fill »

Offline Natalia

  • Wiadomości: 14
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Luty 2021, 16:43:04 »
Hmm... no tak... kupiłam go głównie z myślą o alternatywach... 😕 Tak czy inaczej, na początek  da sie uzyskać z nim „poprawne” espresso, czy nawet nie warto podejmować prób?
A w kwestii ekspresu w moim budżecie - Anna PID czy Glenda? Wizualnie najbardziej podoba mi się GC ale wydaje się najsłabszym kandydatem ...?

skansen

  • Gość
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Luty 2021, 18:10:24 »
Anna PID czy Glenda?
Z tych dwóch brałbym Annę z uwagi na PID i manometr. Glenda będzie trudniejsza do opanowania...

Wizualnie najbardziej podoba mi się GC ale wydaje się najsłabszym kandydatem ...?
Classic też jest całkiem fajną maszynką. Ostatnio oglądałem GC u mojego dobrego znajomego, oczywiście zajrzeliśmy też do środka... Maszynka ta jest całkiem fajnie zrobiona. Kawy nie zdążyłem z niej spróbować bo obok był wysokiej klasy HX na którym się skupiłem... Na plus, podobnie jak w Glendzie jest na pewno grupa 58mm... Mając wybów między tymi trzeba maszynami brałbym Annę z PID...
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2021, 18:12:38 wysłana przez skansen »

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Luty 2021, 20:47:09 »
GC zależy która wersja, bo w starszych były ostre miksy. Brak opv, różne typy i pojemności bojlerów, materiały grupy, typy uszczelek, głośna pompa. Mając teraz dużego hx'a a wcześniej przez 3 lata GC uważam, że była to bardzo fajna maszynka na start. Ma swoje bolączki, ale po dodaniu pida i ciepleniu bojlera dostawałem dość powtarzalne szoty i z czystym sumieniem mogę polecić.

skansen

  • Gość
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Luty 2021, 22:01:43 »
Oglądałem aktualny model - teraz już nie mogę dopisać...

Offline Natalia

  • Wiadomości: 14
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Luty 2021, 09:29:12 »
GC -,wersja 2019 lub 2020. Zastanawia mnie też gdzie te ekspresy Gaggia składa swoje maszynki ... fakt ze są one dostępne też w marketach, nie wróży niczego dobrego... miałam DL dedica - made in china. Nawet zapach jak chińska tenisówka 😅

Offline Natalia

  • Wiadomości: 14
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Luty 2021, 09:31:16 »
No i pytanie jeszcze o materiał z którego wykonany jest  bojler. Czysto praktycznie - jakie ma znaczenie?

skansen

  • Gość
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Luty 2021, 09:47:17 »
Zastanawia mnie też gdzie te ekspresy Gaggia składa swoje maszynki
Wszystkie trzy maszyny są produkowane i składane we Włoszech głównie z włoskich części...

No i pytanie jeszcze o materiał z którego wykonany jest  bojler. Czysto praktycznie - jakie ma znaczenie?
Aktualnie Lelit Anna/Glenda-mosiądz, Gaggia aluminium. Nie ma to większego znaczenia.
« Ostatnia zmiana: 27 Luty 2021, 09:53:43 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Luty 2021, 11:30:49 »
Jest też trochę droższa (potargujesz) Glenda pid: bojler 300ml, grupa 58.
》tertium non datur《

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jaka kolba?
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Luty 2021, 11:38:01 »
Nie ma to większego znaczenia.

Czyli aluminium, miedź i mosiądz mają taką samą akumulację ciepła?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi