Autor Wątek: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.  (Przeczytany 12854 razy)

Offline LaForge

  • Wiadomości: 8
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Luty 2021, 17:31:00 »
Na razie spróbuję uzyskać najlepszy możliwy i powtarzalny efekt dolewając do pełnej filiżanki, a następnie spróbuję z różnymi objętościami.

Okazuje się też, że woda po zagotowaniu, chwili odczekania i przelaniu do kubka ma 85C (pewnie jest też błąd termopary). Ale taką, na razie przyjmę procedurę.

Generalnie jest poprawa. Dziś było znowu odrobinę lepiej 7/10 bym powiedział. Cały czas minimalnie zwiększam dozę i jednocześnie grubość mielenia tak, żeby zachować około 2:1 ratio i zmieścić się w 30 sekund.
Pomaga mi też zebranie cremy z espresso przed rozcieńczeniem - tzn to akurat robię już od jakiegoś czasu, ale może komuś się przyda ta informacja i też poprawi swoje amermicano w ten sposób. Mówił o tym James Hoffman na swoim blogu YT.

Pozdrawiam!



Offline LaForge

  • Wiadomości: 8
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Luty 2021, 19:42:15 »
Witajcie.
Chyba się udało :) Pomyślałem, że podzielę się więc z wami spostrzeżeniami i może ocenicie czy jest w tym sens.

Wydaje się, że główną przyczyną było to, że mieliłem zdecydowanie zbyt drobno kawę. Tak jak wspomniałem wcześniej od jakiegoś czasu systematycznie zwiększałem grubość mielenia, zwiększając przy tym dozę. Dziś zrobiłem espresso z 19 g kawy otrzymując 37 g naparu w 25 sekund. Zalałem wodą o 85C i wyszło bardzo dobre americano. Gorycz jest już tylko minimalnie wyczuwalna, pojawiły się czekoladowe nuty i piękny aromat.

Pozdrawiam!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Luty 2021, 20:14:17 »
Mieląc grubiej zwiększasz szybkość z jaka woda przepływa przez kawę, zwiększając dozę zmniejszasz ten przepływ. Więc mamy tu dwa działania o odwrotnym skutku. Kawa niedoparzona jest kwaśna, kawa zbyt mocno zaparzona jest gorzka, ja bym próbował innych ziaren, nawet jeśli jest poprawa. Możesz też obniżyć temperaturę robiąc flush i nie nagrzewając filiżanki, kolby.

Offline LaForge

  • Wiadomości: 8
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Luty 2021, 20:28:20 »
Owszem, ja rozumiem tę mechanikę. Być może jednak, ekstrakcja przebiega trochę inaczej dla różnych stopni zmielenia pomimo, że jest takie samo ciśnienie.
Spróbuję w przyszłości innej kawy, na pewno. Gdy będę mieć inną polecasz wrócić do 18 g?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Luty 2021, 20:34:42 »
Ja trzymam się ratio ok 1:2 i czasu ok 25-32s. Zależnie od rodzaju ziarna, sposobu palenia zmienia się wagowo doza kawy :-)

Offline pablockpl

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: NS Musica Lux ,Gaggia Baby Class ,Gaggia Gran ,Kalita WAVE 155, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: F64E v2 , 1ZpressoK-Plus, timemore c3
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Luty 2021, 20:52:03 »
Sprawdź przed zapięciem kolby robiąc flush czy para nie zieje, to może być zbyt wysoka temperatura zaparzania, kawa czym drobniej zmielona tym łatwiej ją przeparzyć.
Kawa to zapach,aromat i smak, kofeina to dodatek.
Kawa z kolby >aeropress drobny filtr metalowy>Kalita wave > Express automatyczny>Hario V60> kawiarka>ekpress przelewowy >aeropress gruby filtr i papierowe> frenchpress>chemex

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Marzec 2021, 19:02:54 »
Jest dość miękka w dzielnicy Krakowa w której mieszkam.
Nie ma wody miękkiej w Krakowie. Jest twarda i bardzo twarda ;)

Jeśli espresso jest powtarzalne i smaczne, to problem w americano nie może być w parzeniu. Może być natomiast tak, że rozcieńczenie uwydatnia błędy parzenia espresso.

Co do wody do americano, to polecam jeszcze chłodniej, taką jaką ma espresso samą w sobie zaraz po zaparzeniu (po co go doparzać dodatkową porcią energii?). ~70°C. Najczęściej sprawdza się +100-120ml do podwójnego espresso.

Jesteś pewien, że chodzi o gorycz, czy może o cierpkość? Czy to cały czas ta sama paczka kawy? Może po prostu była zbyt świeża i CO2 dominowało w smaku, a teraz się zestarzała i nareszcie pracuje stabilnie?

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Marzec 2021, 22:43:42 »
U mnie wyglądało to trochę inaczej, piszę w czasie przeszłym, ponieważ sprzedałem ekspres. Wpierw zagotowałem wodę, wlałem do filiżanek i pod wylewki i do tego dopiero espresso.  Kawa mielona tak aby z 16g wyszło 40g espresso w 25s.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Marzec 2021, 09:49:27 »
po co go doparzać dodatkową porcią energii?

Co to znaczy? Przecież po dolaniu jakiejkolwiek ilości wody ekstrakcja się zmniejszy, a nie zwiększy.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Marzec 2021, 11:48:56 »
Ani doparzanie, ani ekstrakcja nie wydają mi się tu adekwatnymi terminami.  Ekstrakcja już nastąpiła i nic jej nie zmieni, teraz można zmienić tylko stężenie rozpuszczonych substancji.  Natomiast smak i aromaty mogą się zmieniać w zależności od temperatury dolewanej wody, bo reakcje chemiczne dalej zachodzą, a temperatura ma na to spory wpływ. Dlatego też optowałbym za dolewaniem chłodniejszej wody.
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2021, 11:51:31 wysłana przez krystians »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Marzec 2021, 12:19:36 »
Zawsze można to sprawdzić. Mamy dwa espresso, do jednego dolewamy wrzatek, do drugiego letnia wodę. Czekamy aż temperatura się wyrówna i smakujemy. Sam nie wiem, czy będzie różnica w smaku.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Marzec 2021, 20:02:46 »
Zwykłem pisać tylko o rzeczach, które już sam sprawdziłem :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Marzec 2021, 07:18:17 »
Zwykłem pisać tylko o rzeczach, które już sam sprawdziłem

Co do wody do americano, to polecam jeszcze chłodniej, taką jaką ma espresso samą w sobie zaraz po zaparzeniu (po co go doparzać dodatkową porcią energii?). ~70°C

👍
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Marzec 2021, 12:14:40 »
Zwykłem pisać tylko o rzeczach, które już sam sprawdziłem

Co do wody do americano, to polecam jeszcze chłodniej, taką jaką ma espresso samą w sobie zaraz po zaparzeniu (po co go doparzać dodatkową porcią energii?). ~70°C

👍


Nabijasz posty tym kciukiem?

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nieprzyjemnie gorzkie americano - prośba o pomoc w diagnozie problemu.
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Marzec 2021, 15:16:18 »
@Fux
Wkleiłem dwa cytaty Donkiszota z dwóch różnych jego komentarzy, z którymi się zgadzam, co zajęło mi trochę więcej czasu, robiąc to na telefonie, niż samo klapnięcie "👍".

Możesz mi wierzyć lub nie, ale jakoś nigdy nie myślałem w ten sposób, że jestem na forum dla licznika ilości komentarzy, więc żeby udowodnić Tobie, @Kekacz 'owi i innym, możesz mi je wykasować do zera, no może do 21, abym nie czekał na akceptację i mógł zamieszczać linki.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi