Autor Wątek: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.  (Przeczytany 49245 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« dnia: 23 Sierpień 2017, 16:25:57 »
Jak zapewne uważni forumowicze zauważyli na stronie głównej pojawił się długi artykuł, który porządkuje nieco wiedzę kawową. Jego autorem jest @siewcu  :szampan:

Zalecam zaznajomienie się z tym artykułem wszystkim "nowym". "Starych" i "nowych" zapraszam do aktywnej i merytorycznej dyskusji tutaj. Razem możemy rozbudować ten poradnik, osobiście z chęcią zobaczyłbym tam dział poświęcony kawie, stopniu palenia i dedykowanej metodzie przygotowania.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2017, 16:10:32 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sierpień 2017, 17:24:35 »
O masakra tak prosto i przejrzejcie napisane, że jak jeszcze sie ktoś spyta co wybrać to należało by mu z laćka w tyłek zasadzić.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sierpień 2017, 17:37:22 »
Ja nie wiem czy prosto i przejrzyście, starałem się to w miarę łopatologicznie napisać...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpień 2017, 17:38:18 »
szacun @siewcu

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpień 2017, 17:57:25 »
Świetny tekst. Czepił bym się chyba ostatniego akapitu. Złotym środkiem na kawy mleczne jest właśnie kawiarka i spieniacz  :jezyk:, ale napisałeś to w podsumowaniu więc luzik ;)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sierpień 2017, 18:01:57 »
Dokładnie tak jak Miklas rzekł. Uczepiłbym się tych kaw mlecznych i braku kawiarki jako złotego środka. I dobrze byłoby oddzielić terminy drip i dripper. Wraca jak bumerang.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpień 2017, 18:25:05 »
Cytat:
"A jeśli chodzi o ekspres i młynek, od którego zacznę… Najtańsze z sensownych młynków to Ascaso i1 i i2. Kosztują około 600-700 zł i wystarczą na początek. Do tego śmiało można dokupić jeden z domowych modeli Ascaso – Basic lub Arc i mamy w miarę tani, pozwalający na zrobienie porządnego espresso zestaw kosztujący ok. 2000 zł. "

Bez urazy. Dziękuję za taki poradnik, gdzie w nim pod zrobienie doppio proponuje się kupno młynka Ascaso i1, i2.
Mało tego, kolega wcześniej wspomina, że do espresso młynek a konkretnie jego jakość przemiału jest najważniejsza. Z tym zdaniem zgadzam się na 100%.
Z propozycją młynka, nigdy. Nawet jako model przejściowy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Sierpień 2017, 18:29:33 »
Jak tak patrzę po necie, to w sklepach przy V60 zamiennie używa się drip i dripper - choć fakt, nie zwróciłem na to uwagi. Jest mi bardzo miło, że pomimo błędów zostało to powieszone :) Choć mam nadzieję, że je wybaczycie, niekoniecznie najlepszą porę sobie wybrałem na pisanie ;)





A tak na koniec, bo oczywiście Tedi nie byłby sobą, gdyby się nie doczepił... Dziękujesz, to nie czytaj - nikt nie każe, zresztą w większości tematów i tak udowadniasz swoją wiedzę. I gdybyś nie zauważył, wyraźnie napisałem, że NAJTAŃSZE z sensownych, które wystarczą na początek. A gdyby przemiał z nich był taki zły jak piszesz, nie dałoby się z nich niczego wyciągnąć. A jakoś dziwnym trafem trochę osób na forum je ma, i jakoś nie widać, żeby każdy twierdził, że do niczego się nie nadają.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Sierpień 2017, 18:49:22 »
Siewcu, że napisałeś poradnik to chwała Tobie za to. :ok: Mówię  szczerze.  :taktak:  Przeczytałem cały Twój tekst z zrozumieniem.
Doppio jest metodą wymagającą w szczególności dla młynka. Sam o tym kilka razy wspomniałeś, i bardzo dobrze zrobiłeś. :ok:
Moim zdaniem propozycję młynka Ascaso trzeba zastąpić młynkiem lepszym. Pewnie droższym, trudno. Innego wyjścia nie widzę. :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Sierpień 2017, 19:04:35 »
Ja bym podszedł do tego inaczej. To nie jest artykuł sponsorowany tylko poradnik. Po co wgl coś polecać. Poradnik ma za zadanie przekazywać przede wszystkim wiedzę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Sierpień 2017, 19:10:37 »
Oczywiście, że nie jest sponsorowany - jeśli kogoś uraziła ta konkretna propozycja sprzętu to przepraszam. Uważam po prostu, że ciężko kupić nowy sensowny zestaw za podobne lub mniejsze pieniądze.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2017, 19:13:11 wysłana przez siewcu »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Sierpień 2017, 19:13:55 »
Nie jest broń boże sponsorowany, jeśli ktoś tak pomyślał to przepraszam - artykuł pisałem sam, i nikt mnie na nic nie nakierował. Jedyną korzyścią jest to, że być może komuś pomogę :) Nie potrzebuję i nie chcę nic więcej za to.
To nie jest żaden przytyk tylko moja propozycja. Za uświadamianie ludzi i przekazywanie wiedzy chwała Ci. Poważnie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Sierpień 2017, 19:19:47 »
Doppio jest metodą

Doppio nie jest metodą.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Sierpień 2017, 19:39:19 »


Uważam po prostu, że ciężko kupić nowy sensowny zestaw za podobne lub mniejsze pieniądze.

No i masz rację. I-mini to najtańsza sensowna możliwość, na tym pułapie cenowym nie ma konkurencji więc konkretna propozycja jest jak najbardziej na miejscu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Poradnik - co i jak pic. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Sierpień 2017, 20:27:13 »
Ja bym dał ostatni akapit na początek :) Domyślacie się dlaczego :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi