Autor Wątek: Wacao Picopresso  (Przeczytany 23104 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #135 dnia: 26 Styczeń 2024, 15:20:39 »
Tak, każdą kawę i dozę trzeba mielić inaczej. To jest kwestia niestety do wypraktykowania. Choć po pewnym czasie będziesz już wiedział jak mielić w miarę miękką Brazylię, a jak coś twardszego, wyżej rosnącego.

Offline Kbm Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura Ena 8, Krups 8050, Bosch Verobar 100, Wacaco Picopresso, Saeco Incanto
  • Młynek: Kingrinder K4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #136 dnia: 26 Styczeń 2024, 17:46:09 »
Odczucie kwasowości to bardzo indywidualna kwestia, ale to co piszesz o kawach komercyjnych i rzemieślniczych się zgadza. Te ze sklepu będą mniej kwaśne w smaku, bo są przeważnie mocniej wypalone.  Te z palarni nie muszą byćkwaśne, ale trzeba je odpowiednio wyekstrahować, aby uzyskać balans smaku.

Słuszna uwaga z tym odczuwaniem kwasowości, tym bardziej, że do tej pory raczej dosładzałem kawę, a tu od razu z grubej rury esencja. Dla próby zrobiłem teraz z 17 gramów ok. 40ml i po osłodzeniu i dolaniu wody wyszła taka americana i mało że do wypicia to jeszcze nuta smaku czekolady się pojawiła???

Odnośnie wygrzewania urządzenia to już chyba na wszystkie sposoby próbowałem, łącznie z przelaniem wstępnym i zalewaniem prosto z czajnika zaraz po jego wyłączeniu czyli zdecydowanie więcej niż 96 stopni.
Na pewno puck screen o ile polepsza dystrybucje to w pico bardzo wychładza wodę, ale tutaj też zapewniłem jego ogrzanie przed przelaniem.

Zalecenia z sieci zasadniczo można sobie...

Trochę, źle napisałem, bo nie tyle chodziło mi o zalecane przez producenta, choć to też co o przedział w jakim widziałem na filmikach, że inni mielą tym młynkiem do espresso. Zdaje sobie sprawę, że różna kawa będzie w nieco innych parametrach musiała być mielona i dużo jeszcze nauki przede mną jak również biorę poprawkę na punkt zero młynka, mojego i tego z filmów, ale zdziwiła mnie aż tak duża rozbieżność w klikach przy kawie paczkowanej i tej z palarni? Testy porobiłem na sześciu różnych kawach i wychodzi, że paczkowana 54-58, również z mieszanką rubusty i arabiki, a palona którą mam to okolice 68-70 i przelanie to już wyzwanie na poziomie 15-17 bar. 

Tak, każdą kawę i dozę trzeba mielić inaczej. To jest kwestia niestety do wypraktykowania. Choć po pewnym czasie będziesz już wiedział jak mielić w miarę miękką Brazylię, a jak coś twardszego, wyżej rosnącego.

Wiadomo, praktyka czyni mistrza, byle bym tylko zmierzał do przodu :)
Najważniejsze, żeby mi ktoś potwierdził, poza filmami na YT, że z picopresso faktycznie da się zrobić dobre espresso i ewentualnie podpowiedział co mogę poprawić w swoich działaniach, żeby takie zrobić.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #137 dnia: 26 Styczeń 2024, 19:50:58 »
zdziwiła mnie aż tak duża rozbieżność w klikach przy kawie paczkowanej i tej z palarni

Gdybym zostawił ustawienia ze świeżej kawy do przemiału awaryjnej Costy, to przez ciastko z tą ostatnią woda przeleciała by jak przez durszlak. Wiem, bo kiedyś zapomniałem skręcić młynka :) Świeżość kawy to jedna ze zmiennych, a marketówki najczęściej są nie pierwszej świeżości :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #138 dnia: 27 Styczeń 2024, 20:30:28 »
z 17 gramów ok. 40ml
Nie kieruj się objętością, tylko wagą uzyskanego naparu. Jeśli temperatura nie wystarcza to
a) zmiel drobniej, dopóki mozna bezproblemowo przeprowadzić ekstrakcję,
b) zwiększ ilość wody dochodząc do proporcji 3:1
Zmieniaj jeden parametr na raz.

Co do odczuwania kwasowości spróbuj espresso w jakiejs dobrej kawiarni. Wymieszaj nieslodzoną kawę i poczekaj aż nieco przestygnie, żeby dobrze czuć aromaty i smaki czyli żeby nie parzyło w język.

Offline Kbm Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura Ena 8, Krups 8050, Bosch Verobar 100, Wacaco Picopresso, Saeco Incanto
  • Młynek: Kingrinder K4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #139 dnia: 27 Styczeń 2024, 22:38:01 »
Dzięki za podpowiedź, na pewno muszę odwiedzić jakąś dobrą kawiarnię żeby mieć porównanie  :)

Dziś miałem trochę mało czasu, ale na szybko sprawdziłem jak wyjdzie kawa ze świeżych ziaren, zrobiona w ten sam sposób jak ostatnia z paczkowanych gdzie po dolaniu wody (rozcieńczeniu) pojawił się smak czekolady no i była dobra. Niestety na tej świeżej dalej kwach i to zdecydowanie wyczuwalny nawet po osłodzeniu i rozcieńczeniu.

Oba ostatnie parzenia zrobiłem zarówno dla ziaren świeżych jak i paczkowanych w ten sam sposób:
-uprzednio przelewając pico
-mieląc możliwie najdrobniej, żeby dało się przeprowadzić ekstrakcję
-preinfuzja 15 s. (od chwili pojawienia się po obwodzie kosza pierwszych kropli)
-zastosowałem puck screen 50 micronów, który podgrzałem, żeby nie wystudził za bardzo wody.
-ekstrakt z 16,5 grama kawy więc z funnelem tamper średnio potrzebny, bez funnela wyrównane i dociśnięte dosyć mocno.
-przed tamperem oczywiście wymieszane ośmioma igłami w korku  :)
Oba ekstrakty wyglądały jak na filmikach promo oba wypite, ale ta ze świeżych ziaren to wolę jednak kawę z automatu.

Nie wiem do końca jak mocno tamperem operować, a zazwyczaj jestem dokładny więc może robię to za mocno?
Pytanie też jaka będzie różnica pomiędzy zwiększeniem ilości wody w przelewie 3:1 w porównaniu do dolania gorącej wody do ~40 gram gotowego ekstraktu?
Jak dobrze rozumiem kwaśny smak pojawia się:
-przy zbyt grubym zmieleniu, tutaj mielę najdrobniej jak się da przepuścić przez pico
-przy zbyt zimnej wodzie, wlewam do pico zaraz po zagotowaniu, po przelanym urządzeniu i podgrzanych elementach mogących nadmiernie wychładzać wodę nim dojdzie do krążka
-przy zbyt szybkim przelewie, tutaj mogę jedynie jeszcze wydłużyć preinfuzję, ale zbyt długi kontakt ziaren z woda to też zdaje się nie dobrze?
Jest coś jeszcze do popsucia, że wyjdzie kwaśna? Wysokość ciśnienia, zbyt wysokie lub niskie może wpłynąć na kwasowość?

Potwierdza się natomiast to co napisał Bazyl i co budziło wcześniej moje obawy o rozbieżne kliki w mieleniu kawy świeżej i paczkowanej.
Z wcześniejszych 57 dla paczkowanej przeszedłem na 65 dla świeżej i zapchane. Dopiero przy 70-klikach dało się przelać przez krążek świeżej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #140 dnia: 27 Styczeń 2024, 22:50:20 »
pytanie też jaka będzie różnica pomiędzy zwiększeniem ilości wody w przelewie 3:1 w porównaniu do dolania gorącej wody do ~40 gram gotowego ekstraktu?
Znacząca różnica, gdyż dolewając wody do naparu nie zmieniasz ekstrakcji, tylko rozcieńczasz zaparzony napar. Używając więcej wody do zaparzenia zmieniasz poziom ekstrakcji czyli w tym przypadku wyciągasz z kawy więcej, co powinno zniwelować kwasowość.

Żeby zmniejszyć kwasowośc możesz:
- wydłużyć preinfuzję,
- zwiększyć ilość wody przepuszczonej przez kawę,
- zmielić drobniej / wydłużyć czas - nim przy takich urządzeniach aż tak nie ma co się przejmować, oczywiście w rozsądnych granicach czyli do około minuty.
- użyć wody o większej temperaturze lub o innym składzie,

W kwestii tampowania najważniejsze, aby ubite ciastko było równoległe do dna, a tampowanie powtarzalne. Nie musi być mocne, wystarczy, że skompresujesz kawę.   
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2024, 23:02:14 wysłana przez krystians »

Offline Kbm Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura Ena 8, Krups 8050, Bosch Verobar 100, Wacaco Picopresso, Saeco Incanto
  • Młynek: Kingrinder K4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #141 dnia: 28 Styczeń 2024, 21:03:32 »
Dzięki za cenne uwagi, dam znać co mi z tego wyszło. Żeby mieć odnośnik odwiedzę kawiarnie i spróbuję jeszcze na świeżych ziarnach z innej palarni.

Ktoś podpowie czy rzucać monetą? :D

Jeśli rozważasz jeszcze puck to takie oto można dostać na allegro, a że są z lokalnego magazynu to masz u siebie na następny dzień.
oba3.jpgoba4.jpg
Ten z pierwszego linku to będzie to samo, ewentualnie ten drugi co podesłałeś może jest lepszy.
Są to chinole ale można sprawdzić, czy ma to w ogóle sens. U mnie nie sikało w prawdzie jakoś mocno na boki, choć czasem się zdarzały kropki głównie na lusterku, a z puck mam na pewno mniej na lustrze. Pozostaje kwestia, że ten puck screen szybko łapie temp. otoczenia.
oba.jpg
światło-150.jpgświatło-50.jpg

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #142 dnia: 08 Luty 2024, 13:39:19 »
Jeśli rozważasz jeszcze puck

Póki co nie rozważam, bo sprzęt w końcu poszedł na reklamację. Ilość wody wypływającej spod tłoka przekroczyła limit mojej cierpliwości :P Jak wróci, chyba pójdzie na sprzedaż, a jego miejsce zajmie chyba AVX Snow :D

Offline majerkeu

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Kawiarka
  • Młynek: Jeszcze brak
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #143 dnia: 08 Luty 2024, 19:59:22 »
U mnie też na początku wychodziła mega kwaśna.
Pomogło dobrze wygrzanie pico. Zmiana wody i zmiana kawy. Teraz jest ok.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #144 dnia: 09 Luty 2024, 09:32:32 »
U mnie też na początku wychodziła mega kwaśna.
Pomogło dobrze wygrzanie pico. Zmiana wody i zmiana kawy. Teraz jest ok.

Kawa i woda raczej są ok. Jedno świeżutkie, drugie źródlane i mało mineralne :P Problemem w takich zabaweczkach rzeczywiście jest wygrzewanie i między innymi dlatego zaczynam przemyśliwać o tanim ekspresie :D

Offline Kbm Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura Ena 8, Krups 8050, Bosch Verobar 100, Wacaco Picopresso, Saeco Incanto
  • Młynek: Kingrinder K4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #145 dnia: 09 Luty 2024, 13:57:39 »
U mnie się nieco wyjaśniło. Ziarno te z palarni jest dosyć jasne i albo to to albo taki rodzaj kawy. Zmieliłem je i przepuściłem przez ekspres automatyczny i wyszła też taka kwaśna.
Na razie robię na różnych ziarnach z kaw paczkowanych i kawa z pico wychodzi całkiem dobra. Sypie ~16,5 gram kawy i przelewam 1:3. Rozważam też koszyk 12g.

Odnośnie wygrzewania to zawsze przelewam pico gorącą wodą przed parzeniem i podgrzewam delikatnie koszyk oraz puck screen. Dostałem takie "g" do podgrzewania kubków i myślałem, że nigdy nie użyję, a tu proszę jakie zastosowanie się znalazło. Rzucam koszyk i puck na podgrzewacz i nim zmielę kawę to są wystarczająco ciepłe.

podgrzewacz.jpg

Zmianę kawy i wody jak najbardziej zamierzam przeprocesować, a dodatkowo może czegoś się dowiem na Coffee Festival.
AVX Snow jest bardzo fajny, ale mam już trochę tego sprzętu i musiałem zacząć dbać o miejsce. W prawdzie AVX nie jest duży, a w pico przybyło trochę gratów, ale mimo wszystko chciałem coś co mogę zabrać na wyjazd.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #146 dnia: 12 Kwiecień 2024, 12:32:58 »
Ktoś da namiar na podwójny koszyk IMS do picopresso, ale żeby był dostępny w Polsce albo w polskiej sprzedaży wysyłkowej, bo chwalony na YT i reddicie sprzęt HUGH nie występuje w przyrodzie :P A umikot to występuje do tego?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #147 dnia: 17 Kwiecień 2024, 11:34:51 »
To może inaczej. Na forum jest Robocik do sprzedania. Wymieniać Pico czy nie wymieniać? :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi