Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 81222 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #270 dnia: 01 Wrzesień 2022, 19:11:41 »
Podpowiedzcie proszę jak zmielić kawę do tego cuda, może ktoś używa młynka Xeoleo 45? Próbuję na 16kliku i jakoś lepiej mi wychodzi z v60 lub ap.

Nie mam Xeo, ale mnie na Q2 się najlepiej sprawdza mniej więcej ta sama grubość co do AP.
Espresso 30 klik, AP 45 klik, v60 60-75, i do CD zaczynam zawsze na 45 i jest ok w zakresie +/- 3 klików.



Cytuj (zaznaczone)
Obecnie robię tak:

Ja robię według naszej gwiazdy i świetnie mi się sprawdza :)




Cytuj (zaznaczone)
Używam filtrów od v60-2, jak frajer uwierzyłem stronie Coffedesku.

A co z nimi nie tak? V60-2 używam jak robię ok 250ml, a V60-3 jak dla dwóch osób i wszystko jest cycuś.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #271 dnia: 06 Październik 2022, 12:30:43 »
Czy Moccamaster 04 jest ze znacząco innego papieru niż Hario v3? Kupiłem Moccę żeby zobaczyć ten dopasowany kształt (plus bywało że Hario mi się podarło kilka razy podczas "spuszczania" - dziura w dnie, chyba przez ten kształt właśnie). No i faktycznie pasuje lepiej, ale mam wrażenie że leci dużo wolniej przy tej samej grubości przemiału i muszę mielić grubiej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #272 dnia: 06 Październik 2022, 12:54:34 »
Tak, Moccamaster jest z innego papieru i szybciej się przytyka. Robisz w filtrach Hario zagięcia żeby dostosować do płaskiego dna? Dziura robi się na łączeniu, czy na płaskiej powierzchni filtra?
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2022, 13:46:31 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #273 dnia: 06 Październik 2022, 14:26:35 »
Nie mam zdjęcia niestety :nienie:
Robię zagięcie boczne wzdłuż "spawu" i potem na dnie kolejne żeby zamiast stożka był trapez. I w mniej więcej połowie przypadków dziura robi się w miejscu styku spawu bocznego z zagięciem dolnym. Myślę, że powodowane jest to zbyt szybkim przepływem wody w tym miejscu, bo nawet jak nie ma dziury to jest tam wgłębienie w kawie, jakby tunelik/krater, zdecydowanie widać że woda leci tam szybciej.
Pewnym rozwiązaniem jest żeby spaw był od zewnętrznej (po przeciwnej niż ucho uchwytu) - wtedy efekt ten jest ograniczony, nie wiem czemu.
Warto też wspomnieć, że problem pojawia się przy większych naparzeniach, mniej więcej od 300-350 ml wzwyż, co wydaje się potwierdzać, że po prostu siła naporu wody i wynikająca z niej proędkość przepływu grają tu jakąś rolę.

W każdym razie Mocca rozwiązuje problem, trzeba tylko dostosować mielenie.

Siorbię sobie właśnie w pracy z termicznego Fellowa Guatemalę od Gorana zrobioną rano, trochę grubiej mielona, smak wydaje się bardziej zbalansowany niż drobniej mielona i puszczona przez Hario, ale za to mniej wyraziste są poszczególne nuty. Sam nie wiem czy jest lepiej czy gorzej...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1966
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #274 dnia: 06 Październik 2022, 14:44:48 »
Sam nie wiem czy jest lepiej czy gorzej...

Wcale się nie dziwię.

Piszesz że kawę zrobiłeś rano !
Pijesz ja praktycznie po obiedzie?
Hm kto by pamiętał dobre rzeczy tyle godzin  :-[

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #275 dnia: 06 Październik 2022, 14:49:08 »
Prawie codziennie robię sobie rano dripa/clevera do kubka termicznego albo termosu i piję w pracy po obiedzie.
I dzisiejszego z Mocci porównuję do przedwczorajszego z Hario (wczorajszego z Mocci pomijam, bo nie wiedziałem że trzeba zmodyfikować stopień mielenia i wyszedł słaby).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #276 dnia: 06 Październik 2022, 14:58:58 »
Niestety na stronie coffeedesku w opisach jest dużo takich zachęt marketingowych, nie mających pokrycia w rzeczywistości. Jakbyś chciał mieć szybszy przepływ, to możesz spróbować filtrów Melitta 1x4 Premium. Kiedyś jak próbowałem to miały podobne czasy przepływu jak stare Hario.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #277 dnia: 06 Październik 2022, 15:52:39 »
Nie no, nie narzekam :)  Dalej będę używał Mocca, nie jest źle, jest inaczej.
Dostosuję grubość przemiału i będzie ok, ważne że dziura się nie robi. A na Hario będę robił mniejsze porcję, na jedną szklankę.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1966
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #278 dnia: 06 Październik 2022, 16:11:33 »
Prawie codziennie robię sobie rano dripa/clevera do kubka termicznego albo termosu i piję w pracy po obiedzie.

Wybacz  :taktak: zachowałem się jak ostatni prostak, zapominając ze są jeszcze osoby co pracują [emoji38] bo ja to tylko sobie od czasu do czasu cos dorobię do emerytury, i u mnie poranna kaw robi się sama [emoji38]

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=397.180


A co do filtrów  to czy piszecie o tym czymś i do tego czegoś co na fotce.

20221006_154720.jpg

Jeżeli tak to ja u siebie znalazłem takie i tak sobie to przykładowo pogrupowałem.

18g. kawy
300 g. wody

Filtr nr. 1 z tymi wszystkimi cudami (mieszanie czekanie itd.) spokojnie się mieszczę w 2min45sek.
 
Filtr nr. 2 z tymi wszystkimi cudami (mieszanie czekanie itd.) tutaj wychodzę już ponad 3minuty 3.15 /3,20

Filtr nr. 3 z tymi wszystkimi cudami (mieszanie czekanie itd.) bywało że w 5minut ledwo się mieściłem.

Ta sama kawa, ten sam młynek, te same zasady woda a póżniej kawa.

Z filtra nr.3 zrezygnowałem i używam go tylko do ekspresu przelewowego do porannej kawy.

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #279 dnia: 06 Październik 2022, 17:23:29 »
A może to były 1x4 classic, za dużo Melitta tego produkuje. Wtedy byly jeszcze w wersji bielonej.

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #280 dnia: 06 Październik 2022, 17:27:55 »
Ja używam tych białych co są numer 3 na zdjęciu, i nigdy nie miałem problemów ze zbyt długim czasem, robię najpierw woda, później kawa jak u Hoffamna i z przemiałem mogę zejść dużo drobniej niż do v60 mieliłem.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1966
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #281 dnia: 06 Październik 2022, 18:12:00 »
Ja używam tych białych co są numer 3 na zdjęciu,

Polecane były tutaj to kupiłem.
Opisałem jak jest u mnie.
Nie wiem może coś źle robię v60 mieliłem nie mam ba nawet nie wiem jak wygląda :nienie:
Nic jest jak jest to co robię jest przeze mnie pijalne.

Mielę tym młynkiem i ręcznym o takim z tego tematu.

20221006_175543.jpg

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12632.0

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1966
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #282 dnia: 06 Październik 2022, 18:14:06 »
A tak wygląda przemiał z tego elektrycznego młynka.
Może tutaj coś schrzaniłem pod te białe filtry.

20221006_175551.jpg

Jka

 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #283 dnia: 06 Październik 2022, 18:35:10 »
Jedyne co mi przychodzi na myśl to to że sypiesz najpierw kawę, a następnie lejesz wodę, jak tak jest, to zobacz filmik wyżej Jamesa Hoffmana, w którym masz metodę odwrotną i nią spróbuj. Sprawdź jeszcze po ekstrakcji czy za dużego błotka nie ma, mogło by to znaczyć, że za bardzo pyli i przytyka filtr.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #284 dnia: 06 Październik 2022, 20:24:38 »
Błotkiem nie ma się co przejmować jeśli smak naparu jest dobry, a aromaty intensywne . Błotko przy drobnym przemiale moze się pojawiać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi