Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 205083 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #720 dnia: 12 Wrzesień 2022, 16:09:05 »
Mam już upatrzoną, 3 Tz ze stali nierdzewnej firmy ILSA
Podobno aluminiowe są dużo lepsze. Też mam napoletankę z nierdzewki ale w zasadzie nie ruszyłem jej nigdy, wolę phina...

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Phin
« Odpowiedź #721 dnia: 12 Wrzesień 2022, 16:57:58 »
Mam już upatrzoną, 3 Tz ze stali nierdzewnej firmy ILSA
Podobno aluminiowe są dużo lepsze. Też mam napoletankę z nierdzewki ale w zasadzie nie ruszyłem jej nigdy, wolę phina...

Może już czas ją rozdziewiczyć :-) i podzielić się wrażeniami smakowymi z naparów. Porównać z phin'em.


Offline witekg

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Bialetti Venus 2tz, 4tz, french press, phin...
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #722 dnia: 14 Luty 2023, 08:20:10 »
Parzy ktoś jeszcze w phinie?
Ja kupiłem, przeleżakował na półce z rok i zacząłem się do nie go przymierzać, robiąc mniej więcej wg przepisu podanego na jutubie przez Mateusza z Dobrej Palarni Kawy. Ogólnie wnioski podobne do tego co na filmie, również z dość podstawową wadą, że świeża kawa niespecjalnie się nadaje, mocno się burzy, pieni, robi się poduszka z piany/gazu, więc żeby tego uniknąć trzeba mielić kawę przynajmniej dzień wcześniej.
Ostatnio przez sklerozę zrobiłem preinfuzję i zapomniałem zalać. Jak wróciłem do kuchni po kawę i okazało się, że kawy nie ma, zagotowałem wodę zalałem, i wyszło, że to jest to. Nie pieni się, nie bąbluje, fusy nie wypływają do góry.
Dziś wziąłem świeżo mieloną kawę paloną około tydzień temu, więc coś co z phina by chciało wykipieć, preinfuzja około 10 minut (nie mierzyłem czasu, poszedłem wstawić pranie  :) ) , zalanie gorącą wodą i praktycznie cała kawa została w ciasteczku pod górnym sitkiem, nic się nie burzyło, ładnie kapało.

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #723 dnia: 14 Luty 2023, 10:35:02 »
Parzy, parzy :)
Filmu, o którym mówisz nie widziałem ale do phina sypię najróżniejsze kawy, także bardzo świeże. Zawszę robię "preinfuzję". Taką zwykłą - wlewam trochę wody, czekam (nie wiem, pewnie z 20 - 40s) i zalewam całość. Czasem trochę bardziej się burzy, czasem mniej. Kawa w większości przypadków wychodzi świetna. Czasem tylko mam problem z kanałowaniem - długo nie płynie nic, a jak zacznie to szybciutko ucieka. Wtedy już nie jest to zbyt smaczne. Trzeba eksperymentalnie dobrać grubość przemiału i raczej nie "ubijać" tej kawy za bardzo (albo w ogóle). Ja zawsze trochę mocniej przykręcę najpierw górne sitko, a potem prawie odkręcam żeby zrobić luz. Chociaż chyba najlepiej tylko lekko złapać gwintem lub położyć sitko bez dociskania (gdy nie masz śrubki).

Offline witekg

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Bialetti Venus 2tz, 4tz, french press, phin...
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #724 dnia: 14 Luty 2023, 11:31:44 »
Mam phina z sitkiem bez śrubki, lekkim z cienkiej blaszki, jak kawa się burzy to go podnosi i potem pół kawy jest na nim. Przy kilku-kilkunastominutowej preinfuzji robi się ładne ciasteczko, na wierzchu sitka zostaje tylko odrobina fusów, które wyskoczyły przy pierwszym zalewaniu, kanałowaniu też to powinno zapobiec.
Czas parzenia się wydłuża, ale przez to, że nie trzeba pilnować, to jak z rana nie ma nadmiaru czasu można wstępnie zalać i iść wziąć prysznic, ogolić się, czy co tam innego ma się w zwyczaju robić z rana.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Phin
« Odpowiedź #725 dnia: 14 Luty 2023, 14:52:44 »
Phin dla przelewów  O0
ja zbyt wiele nie pinowałem, ale fascynuje mnie to jak doskonale wychodzą stare kawy których kijem bym nie dotknął zarówno w ciśnieniowej jak i przelewowej metodzie
dość powiedzieć że większość typów kawy wychodzi ok

a dziś dla jaj cyknąłem ziarenko aneorobowe palone pod przelew i ....i dało radę choć delikatne norweskie cytruski byly ;)

7106FDE7-D27A-4844-9A61-AE34BC646800.jpeg

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #726 dnia: 14 Luty 2023, 16:45:29 »
dla jaj cyknąłem ziarenko aneorobowe palone pod przelew
To jakaś sensacja jest? ;)

Może już czas ją rozdziewiczyć :-) i podzielić się wrażeniami smakowymi z naparów. Porównać z phin'em.
Napoletana bardziej przypomina jednak mokę, bo w zaparzaniu mamy do czynienia z ciśnieniem. Jeśli odpowiednio do niej podejdziemy, to efekty są pyszne.
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2023, 16:48:02 wysłana przez Antonio »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Phin
« Odpowiedź #727 dnia: 14 Luty 2023, 21:56:22 »
Napoletana bardziej przypomina jednak mokę, bo w zaparzaniu mamy do czynienia z ciśnieniem. Jeśli odpowiednio do niej podejdziemy, to efekty są pyszne.

chyba można ja uznawać za pierwowzór kawiarki? Ale gdzie ty w tej napoletanie masz ciśnienie? Pare tylko widziałem ale zawsze miały dziurkę w zbiorniku na wodę i z boku tego głebokiego ~filtra, żadnych uszczelek i kawa przez dłuższy czas przez nie przekapywała, w pojedynczych minutach ale nie sekundach. Mi samo parzenie przypomina bardziej obudowany phin. Może jak szybko obrócisz, z jeszcze wrzącą w środku wodą, to reszta pary co nie ucieknie i tak bokiem to dociśnie słup wody o parę gramów ale zaraz ciśnienie ;)

Taki model parzenia z faktycznym ciśnieniem od pary, przepychanym przez ciastko kawy jest zastosowany w SteepShot-cie ale to jest szczelne

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #728 dnia: 14 Luty 2023, 22:44:40 »
Może jak szybko obrócisz, z jeszcze wrzącą w środku wodą, to reszta pary co nie ucieknie i tak bokiem to dociśnie słup wody o parę gramów ale zaraz ciśnienie ;)
Tak to widzę. Może coś tam źle poskładałem, nie zrozumiawszy konstrukcji, ale wydaje mi się, że woda z górnego zbiornika ma sporo impetu. Nie wiem czy para znajdująca się nad nią ma swobodne ujście?

Offline Giziu

  • Wiadomości: 6
Odp: Phin
« Odpowiedź #729 dnia: 26 Luty 2023, 06:40:32 »
Po przeczytaniu wątku, Phin zamówiony.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Phin
« Odpowiedź #730 dnia: 10 Listopad 2023, 10:57:52 »
Przenosząc się do właściwego działu pytam ponownie: amazonowy czy allegrowy? I jeszcze, w nadziei, że ktoś w takim układzie użytkuje, jaki do niego przemiał na JxPro? Jaka to w ogóle jest grubość w porównaniu do, ja wiem, kawiarki np.? :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #731 dnia: 10 Listopad 2023, 11:33:42 »
Tanie phiny są wykonane z niklowanej blachy (chyba), bo magnes do nich lgnie jak złoto. Ale są dobrej jakości i pomimo lat użytkowania nie rdzewieją. Phin z prawdziwej nierdzewki, to dla mnie wyższa półka i wyższa też przyjemność użytkowania, choć efekty pewnie będą podobne. Jeżeli cena na Amazonie nie jest jakaś dramatyczna, to poszedłbym w nierdzewkę. A co do grubości przemiału, to zależy od oczekiwań, co do phinowego naparu. Mój ulubiony  z ziarenek średnio palonych, to 10 g kawy i 100 g wody w 140 ml phinie, czas parzenia 6 - 8 minut. Kiedyś robiłem próby z większymi, dripowymi objętościami. Było dobrze, ale fizycznie nie jestem w stanie obsłużyć posiadanych zaparzaczy, więc pozostałem przy małej, mocnej kawie. Ale potencjał phin ma duży, zwłaszcza kiedy wziąć pod uwagę jego stosunkowo niską cenę.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #732 dnia: 10 Listopad 2023, 18:37:04 »
W opisie na allegro podają stal nierdzewną niby...
Sam się ciągle zastanawiam między tymi dwoma ale chyba postawię na ten z allegro, dolne sitko jako osobny element bardziej do mnie przemawia. Poza tym nie jest to majątek więc w razie czego kupi się kiedyś inny może lepszy.
Co do grubości przemiału po obejrzeniu filmiku z dobrej palarni pójdę za ich poradą na początek - około 20 klika C40, czyli u mnie to taki podwójny drip  :)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Phin
« Odpowiedź #733 dnia: 14 Listopad 2023, 14:14:53 »
Sam się ciągle zastanawiam między tymi dwoma ale chyba postawię na ten z allegro, dolne sitko jako osobny element bardziej do mnie przemawia. Poza tym nie jest to majątek więc w razie czego kupi się kiedyś inny może lepszy.
Co do grubości przemiału po obejrzeniu filmiku z dobrej palarni pójdę za ich poradą na początek - około 20 klika C40, czyli u mnie to taki podwójny drip  :)

Właśnie przyszedł allegrowy zawodnik. 20 klików C40, to tak licząc na moje JxPro wg mało wiarygodnych info z netu, wychodzi prawie przemiał do frencha. Naprawdę aż tak grubo? Chciałem wyjść od pojedynczego dripa właśnie, ale widzę, że to chyba za mało :D Może jednak odezwie się ktoś z moim modelem młynka, używający wietnamskiego wynalazku. Bo inaczej metoda prób i błędów będzie właściwą :P
PS. Kupując teraz młynek dołożyłbym jednak te kilka stówek do C40, bo wszystkie przemiały są w 80% podawane na niego :D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #734 dnia: 14 Listopad 2023, 18:07:59 »
Ja do malego za parzenia 15 g a la espresso mielę jak do Ap, połowę drobniej niż 12g w V60. Przekapuje równo 5 minut.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi