Autor Wątek: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?  (Przeczytany 3728 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Czerwiec 2022, 22:18:35 »
 Kwestia jest jeszcze taka, że sam lejek  z sitkiem w kawiarce robi różnicę. I np jak podmieniłem kiedyś lejek 3tz z Bialletti na 3tz z G.A.T. to pasował, ale mielić tą samą dozę trzeba było do G.A.T drobniej.
Więc niestety metoda prób i błędów czeka każdego chętnego.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Czerwiec 2022, 22:19:52 »
co nie znaczy, że wcale nie koryguję ale wyjściowo stosuję ten sam rodzaj przemiału
Sam sobie przeczysz. Zmiel jak Twoje  do espresso 14g na Mazzerze i zobacz czy nie zostało Ci wody w zbiorniku? U mnie zostaje, a miele na Ceado do sitka VST20 i napar z kawiarki jest do d...
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2022, 22:32:38 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Czerwiec 2022, 22:43:04 »
Śmiecisz i snujesz bezsensowne dywagacje, jak zazwyczaj zresztą, z czytaniem ze zrozumieniem też chyba nie najlepiej. Nie muszę ponownie robić na twoje życzenie czegoś co napisałem że u mnie się sprawdza, zostaje woda no trudno, mielisz inaczej ok, twoje prawo, wybacz nie zamierzam kontynuować tej polemiki bo to tylko dla mnie strata czasu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Czerwiec 2022, 22:59:39 »
zostaje woda no trudno
Jak ci nie przeszkadza, twój wybór - na zdrowie.
 
Najpierw piszesz, że mielesz do kawiarki jak do espresso, a zaraz potem prostujesz, że jednak korygujesz stopień mielenia :picardpalm: Tylko nie pisz, że też korygujesz w stronę drobniejszego przemiału.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2022, 23:06:41 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Czerwiec 2022, 23:31:57 »
Gostrado, stop, nie nakręcaj się. Tu naprawdę nie ma o co się kłócić.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Czerwiec 2022, 09:34:39 »
Ja tam nic nie zmieniam, resztki po espresso zbieram do puszki, później w pracy do kawiarki i jest ok. U mnie  wody w kawiarce nie zostaje ani ml, ale ja mam elektryczną, w zwykłej zawsze woda zostawała.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Czerwiec 2022, 17:29:29 »
bo choć kawy nie ubija się do kawiarki, to ciśnienie w trakcie ekstrakcji ją zbija

Co ciekawe małe ciśnienie ma dwojakie działanie - z jednej strony "słabo" pcha wodę, ale z drugiej - słabo również ubija kawę, więc ta stawia mniejszy opór.
Bardzo dużą rolę gra również szybkość przyrostu ciśnienia - jeśli jest szybki to ubija kawę, jeśli powolny to wtedy woda nasącza kawę i mokra kawa już się tak nie skompresuje (stąd ogromny sens ma rada @mlopus z małym palnikiem).

Ogólnie zastosowanie ma ta sama zasada co profilowanie ciśnienia w ekspresach - mielenie które na 9barach dławi maszynę jest spokojnie do zrobienia espresso jeśli na początek puści się 1/2/3 bary żeby kawa się "nasączyła".

A najlepszym "real life" odpowiednikiem żeby sobie to wyobrazić jest chyba mocno zeschnięta ziemia - woda ze szlaufa pod ciśnieniem się od niej odbije, ale jeśli ją zrosić wcześniej i poczekać aż nasiąknie to sytuacja jest zgoła inna.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Czerwiec 2022, 18:57:01 »
Woda ze szlaucha chyba?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Czerwiec 2022, 20:14:10 »
Tak, dokładnie :)
Przez "f" gwarowo się u nas (i nie tylko, w niektórych innych częściach Polski podobno też) mówi od zawsze i się rozpędziłem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Czerwiec 2022, 22:19:48 »
Wiele, rzeczy ma wpływ, dlatego pisałem, że każdego czeka testowanie. Większość przepisów mówi jednak o dużej mocy na początku, byle nie wychodził płomień poza spód kawiarki, aby skrócić proces. A zmniejsza się dopiero gdy kawa zaczyna się pojawiać.

Można spróbować, przy zbyt drobnym przemiale, zaczynać od małego płomienia. Choć dla różnych kawiarek, kaw i palników, pewnie i tak różne efekty to da :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Czerwiec 2022, 09:39:05 »
A oczywiście, testowanie przede wszystkim, każdy ma inną kawę, inny przemiał, inną kawiarkę, inną ilość wody, inną ilość dostarczanego ciepła itd itd. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu, w pełni się zgadzam.
Chodziło mi tylko o to, że prawdopodobnie da się spokojnie zrobić z przemiału espresso odpowiednio sterując parametrami.
Ale znowu - prawdopodobnie - bo to trzeba indywidualnie przetestować :)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Czerwiec 2022, 14:44:29 »
Zgoda, ale nie wiemy czym posługuje się Pabloo

Wyjściowo mam ustawione 18g na 40g.

Próbowałem już robić w kawiarce na ustawieniach młynka pod esspresso i nie wyszło to za dobrze. Błoto w sitku i kawa praktycznie bez smaku, cienka lura. Po nasypaniu tych 18g do sitka, kawa zajmowała może jego połowę.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jak ustawić EM Specialita pod kawiarkę?
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Czerwiec 2022, 14:57:34 »
Po nasypaniu tych 18g do sitka, kawa zajmowała może jego połowę
Sitko kawiarki musi być zasypane w całości a mielonka lekko uklepana palcami i od razu przestaw młynek na trochę grubsze mielenie i zobacz, co Ci wyjdzie.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2022, 14:59:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi