Autor Wątek: De Longhi Magnifica S Ecam 2011X gorzka kawa  (Przeczytany 1490 razy)

Offline MosznaKrajewski

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: DeLonghi Magnifica S
De Longhi Magnifica S Ecam 2011X gorzka kawa
« dnia: 31 Styczeń 2019, 12:27:13 »
Cześć, dostaliśmy w prezencie ślubnym ten ekspres ( nasz pierwszy zresztą) i  paczkę Bazzara Dodici Gran Cru. Przedtem i owszem lubilismy sobie wypić espresso na mieście, no i przyjaciele wymyślili. :D Chodzi mi o to, że kawa - sprawdziliśmy resztki jakiejś supermarketowej i tą Dodoci, jest niezwykle gorzka i ta gorycz przysłania wszelkie pozostałe doznania. Jak nas pamięć nie myli kawy na mieście aż takie gorzkie nie były, to prawdopodobnie nie potrafimy nastawić ekspresu. Kawa ma moc, radzimy sobie z jej regulacją, ale nie wiemy jak potraktować temperaturę i mielenie żeby wycisnąć z niej smak i aromat a nie gorycz. Wiem, że o tym można pisać książki, ale może ktoś zdobyłby się na bardzo uproszczone sugestie?

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: De Longhi Magnifica S Ecam 2011X gorzka kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Styczeń 2019, 13:09:45 »
Jeśli kawa jest zbyt gorzka, to można poszukać innej konkretnej kawy która będzie "dogadywać się" z tym ekspresem. W profilach opisowych kawy szukać delikatnej kwaskowosci kawy (pójść w stronę, przeciwną od gorzkiej). Dobre palarnie to np od Gorana (Euro Cafe), Antonio i inne. Można poszukać na forum i zacząć odkrywanie tej dobrej kawy.

Offline MosznaKrajewski

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: DeLonghi Magnifica S
Odp: De Longhi Magnifica S Ecam 2011X gorzka kawa
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Styczeń 2019, 15:34:39 »
Z jednej strony masz rację, z drugiej ta Dodici ma opinie dobre jak mało która a ja pamiętam smak kawy z ekspressów na mieście. Ta gorycz jest przytłaczająca - nb nie czuję wcale kwasowości.  PS: wsypaliśmy jeszcze na próbę inny rodzaj supermarketowej i  ta poza gorycza podchodzi spalenizną; ale supermarketowe to inna historia.

Może trzeba to inaczej mielić albo użyć cieplejszej/chłodniejszej wody, ale w trzech różnych kawach dominuje gorycz  i czuć mało co poza nią. Stąd pytanie.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: De Longhi Magnifica S Ecam 2011X gorzka kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Styczeń 2019, 16:40:58 »
Może jest jakaś możliwość regulacji temperatury? Jeśli tak to ustawiać na chlodniejszą, jeśli nie to trzeba szukać innych kaw. Przy ekspresie automatycznym mamy mniejszy wpływ na efekt końcowy. Jeszcze mi przyszła do głowy jedna myśl -  ustawianie dozą i stopniem mielenia. Pamiętam w Nivonie automatycznym mogłem ustawiać stopień mielenia, oraz "wielkość porcji" kawy. Jeśli tak to ustawić na trochę grubsze mielenie, a jeśli to nie pomoże to trochę mniejsza porcja kawy (aby przytłumić tą gorycz).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi