Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670519 razy)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2220 dnia: 28 Listopad 2019, 22:14:33 »
No i wróciłem do punktu wyjścia :) A do tej 60tki, to potrzebny jest jakiś dedykowany dzbanuszek czy niekoniecznie. A jeśli tak, to co polecacie? :)
mały dzbanek do mleka starczy na początek.
ps. też uważam, że v60 < chemex'a :)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2221 dnia: 29 Listopad 2019, 07:53:15 »
Pewnie dripa można wesprzeć na wielu naczyniach, ale ja jestem trąba i mam dwie lewe ręce i jak nie będzie stabilnie, to wywalę :P A jaki materiał dripa, czy krakowski targ czyli ceramika będzie ok? Bo plastik w postaci AP już mam :D No i ja humanista, więc nie wiem... tam na dole wygrywa chemex? :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2222 dnia: 29 Listopad 2019, 08:13:09 »
O destrukcję Chemexa łatwiej ;). Jego utrata jest bezpowrotna i bolesna...

V60 jest łatwy, tani, prosty. Są zestawy: dripper-dzbanek-filtry za przyzwoite pieniądze. Jeśli coś się rozbije, to łatwo o zamiennik. Ze stożków Hario najlepszy jest plastikowy ale wszystkie są podobne. Wszystkie są trwałe i solidne. Ostatnio korzystam z metalowych urządzeń made in Italy E&B -- są bardzo uniwersalne. Wszystko zresztą jedno: byle dało się zmieścić filtr.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2223 dnia: 29 Listopad 2019, 08:17:35 »
źle podchodzisz do tego wyboru, bo i v60 i chemex są zwycięzcami, nie bez powodu oba są najbardziej kultowymi zaparzaczami, ale wynikowa kawa będzie się różnic, a która ci bardziej podejdzie?

najważniejsza i tak będzie kawa którą do nich wsypiesz, ona jest najważniejsza, ta sama będzie z obu podobna, inne body, inaczej postawione akcenty, napary będą się różnić, ale jak zaparzysz różne kawy w v60 i te same w chemexie, to z dużą skutecznością je sparujesz.

Ja zawsze mówię żeby na swojego pierwszego v60 wsiąść plastikowego, porcelanowe są bardzo fajne, tego nie neguję, ale pod względem jakość zaparzania, jest on pełnoprawny a wręcz wygodniejszy od ceramicznego bo łatwiej zagrzać i nie parzy i co najważniejsze, jak ci się nie spodoba to ryzykujesz mniej niż 2 dychy.

a co do akcesoriów, to konewka do polewania jest wielkim ułatwieniem i to dla obu, ale dekanterem do v60 może być cokolwiek, jak robisz jeden kubek, to i tak postawisz go bezpośrednio na nim, jak pijesz kawę z kimś, to trzeba zrobić dripa do jednego naczynia, zamieszać i rozlać tylko że nie żadnego właściwego naczynia, sam aktualnie używam dzbanka do herbaty, spodek v60 jest spory, na wielu dzbankach i dzbaneczkach będzie stał stabilnie i wygodnie.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2224 dnia: 29 Listopad 2019, 09:53:58 »
Rozwiązanie jest bardzo proste. Kup Brewista Smart Brew Hourglass. Masz i v60 i Chemex w jednym ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2225 dnia: 29 Listopad 2019, 09:59:14 »
To chyba taki sam "wazon" jak Chemex? ;)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2226 dnia: 29 Listopad 2019, 10:00:30 »
Na razie za tanie pieniądze przyjedzie plastikowy V60 z jakimś 500-600 ml dzbankiem hario :) Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i wyczerpujące wyjaśnienia. Chemex zostawię sobie na imieniny. To już w styczniu :D

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2227 dnia: 29 Listopad 2019, 10:48:14 »
To chyba taki sam "wazon" jak Chemex? ;)
Tak, ale pasuje do niego większość filtrów. Melitta, kalita, chemex i v60 w jednym ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2228 dnia: 29 Listopad 2019, 11:49:23 »
faktycznie wymyślili coś, niż sprzedawać kolejny wazon, widać, że brewista stara się oferować ciekawe rozwiązania, ale ta uniwersalność właśnie mnie od niego odsuwa, dripy jak v60, melitta, kalitta wave czy chemex mają swój profil, cel swojego kształtu, no prawie jak osobowość :D wolę je osobno

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2229 dnia: 29 Listopad 2019, 13:21:42 »
Póki co „kalita” wychodzi mi smaczniej w Brewiscie ;) niedługo będę się bawił filtrami z płaskim dnem. Brewista ma tą GIGANTYCZNĄ przewagę nad Chemexem, że ma wypustki i rurkę na powietrze wiec nie trzeba mielić na gruz żeby chemexowego filtra nie zatkało :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2230 dnia: 01 Grudzień 2019, 00:20:58 »
Do v60-2 wchodzą duże filtry chemex, używam w ten sposób, jakoś nigdy nie kupiłem wazonika :) Polecam różnica jest i daje ją rodzaj "bibuły" jakiej użyjesz.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2231 dnia: 03 Grudzień 2019, 18:15:20 »
No I przyszedł - V60-01. Z filtrami do 02 :D Nie wiem jak ja to zrobiłem, ale jutro zamawiam filtry 01 i plastik 02. Mniejszy będzie do pracy i tym sposobem przejdę na system dwóch kaw dziennie :P

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2232 dnia: 03 Grudzień 2019, 18:26:31 »


No I przyszedł - V60-01. Z filtrami do 02 :D

One są wzajemnie kompatybilne, filtr 02 są się wstawić do v60-01, trochę wyżej wystaje ale jeśli będziesz delikatnie zalewać to spokojnie zrobisz kawę.

Offline limarus Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2233 dnia: 10 Grudzień 2019, 15:33:21 »
Potrzebuje waszej pomocy w wyborze sprzętu. Od ponad roku intensywnie używam Aeropressu z młynkiem Xeoleo, czasami zdarza się jakaś kawiarka.
Chciałbym spróbować czegoś nowego i nie umiem się zdecydować. Trochę skłaniam się do  Clever Drippera ale klasyczny drip mnie też ciekawi. Co byście polecili?

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka


Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2234 dnia: 10 Grudzień 2019, 15:42:19 »
Ja bym polecił klasyczny V60-02.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi