Autor Wątek: Dzienne spożycie kawy w g  (Przeczytany 8129 razy)

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Dzienne spożycie kawy w g
« dnia: 09 Marzec 2017, 19:24:18 »
Witam Dzień dobry jako nowy użytkownik.
Chcę zadać Wam pytanie o ilość wypijanej dziennie kawy. Poproszę uprzejmie o liczby w GRAMACH. Może to już gdzieś było czy jest ale nie znajduję informacji konkretnych, tzn. ile gram kawy dziennie spożywacie, tak uśredniając. Znajduję w necie jakieś wyliczenia ile ktoś pije filiżanek, kubków itp. ale kubek czy przelew innemu kubkowi i przelewowi nierówny. Znajduję też jakieś zalecane dzienne dawki spożycia - najcześciej 7mg kofeiny na kg masy ciała. Ale i tu kawa kawie nierówna i sposobów parzenia wiele.
Pytam z dwóch powodów. Raz zastanawiam się jak moje spożycie, około 40-60 g kawy dziennie, zwykle w 3-4 porcjach, zależnie od ilości kawy na dripa czy do AP ma się do jakiejś grupy odniesienia. A ludzie pijący dobrą kawę i lubiący ją to jest dobra dla mnie grupa odniesienia, bo podobna do mnie. Drugi powód to ciągle tak liczę sobie ile to tej kofeiny średnio przyjmuje i czy mogę więcej czy już przesadzam. To drugie oczywiście nie do przeliczenia bo nie wiem ile jej jest w danej kawie, zwykle ostrożnie zakładam że 1%, czyli górny pułap arabiki. Znalazłem gdzieś przy jakimś sklepie z kawą opis testu, pewnie cześć osób go widzialo, gdzie np. w jednej kenii z przelewu było ok. 30 mg na 100 ml kawy a w innej prawie 100 mg. To ogromny rozstrzał bo jedna domknie takie moje dzienne zalecane spożycie przy ilości zaokraglając ok. 35 g kawy dziennie a drugiej można by wypić jakoś ze 100g  :) Ale ta kofeina to tak na boku tylko wspominam. Bardziej ciekawię się dziennym czy tam dalej licząć miesięcznym przerobem kawy na osobe.
Pozdrawiam, Kamil
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2017, 20:25:51 wysłana przez fux »

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2017, 19:35:52 »
Pijesz tylko 40-60g kawy z metod przelewowych? :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2017, 20:01:53 »
Pijesz tylko 40-60g kawy z metod przelewowych? :)
Autorowi chyba chodziło o 40-60g użytej kawy dziennie, nie gramatury naparu :)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marzec 2017, 20:47:14 »
Do autora wątku.
Coś się uparł na jakieś  średnie,naukowe,wyliczone gdzieś tam porcje kofeiny?

Ludzie mogą  inaczej tolerować  kawę zrobioną  dokładnie tak samo, z takiej samej ilości kawy,wody itp.
Do tego chyba by trzeba porównać skład mieszanek....mielenie,technikę parzenia itp prawda??
Znajomy cieśla  wsypywał do dużego kubka  ilość kawy na raz jaka mi starczyła by na 2 dni, zalewał to wrzątkiem nie patrząc na temperaturę bo i nie było jak kiedy woda grzana na kuchence gazowej przy rozbebeszonym,stawianym dopiero dachu. Wypijał takie 3 kawy w czasie pracy i było ok dla niego. Jak ja wypiłem napar z połowy tej dawki  jaką sobie sypał to telepało mnie cały dzień i miejsca nie mogłem sobie znaleźć nie mówiąc o pracy dokładnej:)
Znajoma pija kawę o kolorze lekkiej herbaty, zalewa wrzątkiem ze 3 szczypty kawy -sam to widziałem:)  mocniejszej nie może bo nie uśnie albo będzie wołała pogotowie do kołatającego serca itp, serce ok ale wrażliwa na kofeinę.

Pij tyle ile Ci pasuje ,jak Cie będzie telepało to za mocna albo za dużo:) jak będziesz miał skurcze to znaczy że masz mało magnezu,pij mniej, uzupełnij magnez koniec kropka.


Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Marzec 2017, 21:38:54 »
Dziekuje za odzew. Szkoda, ze nie podzieliliscie sie ta gramatura.
Chodzilo mi oczywiscie o 40-60 g kawy dziennie. Sądze, ze to niewiele. Ale chcialbym jednak zostawic watek zdrowotnosci kofeiny z boku i dopytac o liczby. Dla samej ciekawosci pytam, nie dla zdrowia. Jakie ilosci kawy dziennie wypijacie.
Kiedys, tak z pol roku temu paczka 0,25 kg marketowki starczala mi na miesiac. Teraz taka sama ilosc singla nie wytrzymuje tygodnia.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Marzec 2017, 21:59:18 »
Jeżeli mówimy o wadze ziaren, to w zależności od dnia "zjadam" od 0 do ~150g, chociaż zwykle nie przekraczam ~60g

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Marzec 2017, 22:28:56 »
Około 60 g dziennie, czasem więcej.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Marzec 2017, 22:34:27 »
w/g mnie bardzo ciekawe podejście, ilość gram kawy więcej mówi o jej faktycznym spożyciu niż przeliczanie tego na filiżanki, zwłaszcza w dobie modnego ostatnio zwiększania dozy.
Maksymalna, bezpieczna dzienna dawka opisywana w większości publikacji na ten temat oscyluje gdzieś w okolicach trzech standardowych porcji espresso, czyli wagowo byłoby to ok. 21g kawy.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Marzec 2017, 22:49:34 »
Maksymalna, bezpieczna dzienna dawka opisywana w większości publikacji na ten temat oscyluje gdzieś w okolicach trzech standardowych porcji espresso

Powinienem już nie żyć... albo co najmniej świecić w nocy :mrgreen:

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Marzec 2017, 22:52:46 »
Inna sprawa, że nie "spożywamy" kawy jako takiej, tylko robimy z niej wyciągi różnego typu, o różnych "mocach".
Jeśli zaś mierzymy przerób, czyli ile ziarna zużywamy dziennie, to u mnie rzadko przekraczam 60g na łebka, wszak to już litr dripa, cztery kubki...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Marzec 2017, 22:55:43 »
Maksymalna, bezpieczna dzienna dawka opisywana w większości publikacji na ten temat oscyluje gdzieś w okolicach trzech standardowych porcji espresso, czyli wagowo byłoby to ok. 21g kawy.

Bezsensowne jest mierzenie wszystkich jedną miarką. Ta bezpieczna dawka zależy od wagi ciała, przyzwyczajenia do kofeiny, odżywiania, jakości kawy itp.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Marzec 2017, 23:07:58 »
U mnie spożycie przeważnie mieści się w zakresie 24-36g/dzień, czasami 42.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Marzec 2017, 23:20:46 »
Trochę dziwny temat, jednak dla mnie spożycie oznaczać powinno rzeczywistą ilość wyekstrachowanej kawy jaka trafia do organizmu.  Uzysk kawy to na ogół 16-22% tego co użyjemy do zaparzenia, chyba że ktoś lubi sobie pogryźć jeszcze fusy ;)

U mnie dzienne zużycie kawy na mnie samego, to na ogół się mieści w okolicach 36 gram. Natomiast spożycie, to będzie jakieś 7,2g ;)

Offline rithien

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Bezzera BZ13 S DE
  • Młynek: Ceado E6P, comandante v3
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Marzec 2017, 23:23:38 »

U mnie dzień w dzień około 70g


Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Dzienne spożycie kawy w g
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Marzec 2017, 23:55:14 »
krystians, właśnie o to autor tematu chyba pyta. Ile gram wypijamy dziennie kawy. Nie ile gram zużywamy na jej przygotowanie :). Dlatego zapytałem wcześniej czy pije tylko 40-60g. Chyba, że już jest tak późno, że mam problemy z logicznym myśleniem to mnie poprawcie:D.

Chcę zadać Wam pytanie o ilość wypijanej dziennie kawy. Poproszę uprzejmie o liczby w GRAMACH.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi