Autor Wątek: Kawy "Pakowane" tzw markowe  (Przeczytany 12432 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Maj 2013, 17:13:49 »
Kawa traci wciąż z upływem czasu. Opakowanie zatrzymuje jedynie dostęp tlenu i ogranicza bardzo wietrzenie. Dwutlenek węgla jednak opuszcza ziarenka. Myślę, że nawet, gdy trzymane są one w puszkach pod ciśnieniem, wciąż zachodzą w nich niekorzystne przemiany. Warto trzymać się zasady, że po wypaleniu kawa zyskuje przez parę tygodni, po czym po paru miesiącach dramatycznie jakość jej się pogarsza.

Wszystko jednak zależy od zastosowań. Starą kawą można sobie wyłożyć ściany albo zaparzyć ją starym sposobem w szklance ;).

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Maj 2013, 17:53:48 »
Widzę, że z kawą jest jak z herbatą.
Niema tak naprawdę znakomitej kawy "markowej" którą można by zrównać z dobrą prosto z palarni.
A i dłuższe przechowywanie nie służy kawie tak jak i nie służy herbacie.

Świetnie, że Joanna poruszyła ten temat, bo sam byłem tego bardzo ciekawy.

Rozumiem, że Tchibo, Jacobs, Idee Caffe i im podobne to takie odpowiedniki herbacianego Liptonka?

Wstyd się przyznać, ale niedawno zakupiłem Idee caffe... i nawet w miarę mi smakuje  :redface:

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Maj 2013, 17:55:03 »
Czyli rozwiązanie dla kawowych ignorantów  ;) bo i tak jeśli coś fajnego by w kawie było to tego nie wyczują.

Dzięki, czuje się bardziej doinformowana teraz  :) Widzę, że kawa ma wiele wspólnego z herbatą w gruncie rzeczy.  :)
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Maj 2013, 18:55:35 »
Niema tak naprawdę znakomitej kawy "markowej" którą można by zrównać z dobrą prosto z palarni.

Z kawą jest o tyle gorzej, że dochodzi jeszcze aspekt palenia. Plantacje, obróbki, jakość ziarna to raz (jak przy herbacie myślę), a dwa to kto i jak, i kiedy to upalił.


Z dawnych czasów pamiętam, że przechadzałem się obok tych półek z kawami i towarzyszyła mi taka myśl: Mmm, chciałbym tych wszystkich kaw spróbować. Teraz, gdy już bardziej się orientuje w temacie to przy tych samych półkach myślę sobie: Jakie to wszystko stare, drogie i pewnie jeszcze spalone na węgiel. Marzenie młodości pozostanie niespełnione, nie spróbuję pewnie tych kaw nigdy. Aczkolwiek nie sądzę abym był na tym stratny. :lol2:

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Maj 2013, 19:05:17 »
i nawet w miarę mi smakuje

Poczekaj na pierwsze próbu na dobrej kawie... Zmienisz zdanie. :D
Podejrzewam, że ja też wkrótce zmienię zdanie o herbacie.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Maj 2013, 19:11:33 »
donkiszot- w herbacie też ważne jest kiedy została zebrana, kiedy trafiła do sprzedaży, a i w przypadku niektórych kto ją prażył ;) . Mamy swoich wielkich mistrzów herbacianych do których wzdychamy :) .
A z tymi półkami miałem tak samo przy herbacie ;), a z kawą mam jeszcze póki co ;) ale to pewnie minie, po zakupie kilku prawdziwych kaw.


Olak- właśnie nie mogę się doczekać. Ciekaw jestem jak wielka jest ta różnica.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Maj 2013, 19:20:24 »
No właśnie, czyli na plantacjach jest tyle samo ważnych aspektów (w kawie: jak zebrana, jak suszona, jak obrabiana, itp), a do tego jeszcze po przywiezieniu, dochodzi aspekt palarni. Zdaje mi się, że herbata, oprócz należytego i krótkiego przechowywania na miejscu już nie jest przetwarzana, zatem nie ma kto jej ewentualnie zniszczyć. ;)

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Maj 2013, 19:27:07 »
Troszkę nie w tym temacie, ale ;) .
Z herbatą problem polega na tym, że zanim trafi np. do Polski przechodzi przez kilku pośredników, czasami jest przesypywana w mniejsze paczki. Jednak bardzo ważne jest jej przetworzenie, proces więdnięcia, proces suszenia, prasowanie, prażenie (w przypadku niektórych herbat).

Kurcze nie wiedziałem, że kawa i herbata mają ze sobą tyle wspólnego jeśli chodzi o procesy produkcyjne. Coś nas łączy!! :)

Muszę stwierdzić, że to forum jak i ludzie na nim przebywający są niesamowici! :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Maj 2013, 20:08:57 »
W imieniu Koleżanki i Kolegów skromnie spuszczę oczy... :kwiat:

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Kawy "Pakowane" tzw markowe
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Maj 2013, 20:21:47 »
Tak tak ja podpisuje się pod tym co napisał ziomiwan, też się już tu zadomowiłam  :mrgreen:
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi