Autor Wątek: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?  (Przeczytany 7561 razy)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Marzec 2018, 15:52:12 »
Raczej nie ma tu mowy o przypadku. Podejrzewam, że są skonstruowane tak, aby dawały optymalne rezultaty. Kawiarka stalowa zachowuje się inaczej niż aluminiowa, więc wydaje się całkiem oczywiste, że ma trochę inną konstrukcję. Tak na szybko to analizując, to aluminium przewodząc temperaturę dużo szybciej podgrzeje wodę i wytworzy parę, w związku z czym da większe ciśnienie i szybciej przepchnie wodę przez kawę. Aby uzyskać zbliżony rezultat trzeba dać mniejszą przeszkodę (ciastko kawowe) w stalowej kawiarce do pokonania.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2018, 15:57:55 wysłana przez krystians »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Marzec 2018, 17:26:47 »
Raczej nie ma tu mowy o przypadku. Podejrzewam, że są skonstruowane tak, aby dawały optymalne rezultaty. Kawiarka stalowa zachowuje się inaczej niż aluminiowa, więc wydaje się całkiem oczywiste, że ma trochę inną konstrukcję. Tak na szybko to analizując, to aluminium przewodząc temperaturę dużo szybciej podgrzeje wodę i wytworzy parę, w związku z czym da większe ciśnienie i szybciej przepchnie wodę przez kawę. Aby uzyskać zbliżony rezultat trzeba dać mniejszą przeszkodę (ciastko kawowe) w stalowej kawiarce do pokonania.

Wszystko się zgadza, ale dodając do tego fakt, że w stalowej zostaje zawsze więcej wody na dole, można wnioskować, że rzeczywiście stalowa 6tz odpowiada np./około 5tz aluminiowej.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Kwiecień 2018, 18:32:44 »
Nie chcąc psuć tematu kolegi o kawiarce elektrycznej wklejam swoje przemyślenia:

Kawiarka G.A.T. 3tzKawiarka Bialetti 2tzkawiarka Bialetti 6tzAlza 6tzWartości
12g kawy/100ml 10,05g kawy/100ml 6,66g kawy/100ml wody8g kawy/100ml wodyDoza

Przeczytałem wszystko ze zrozumieniem :). Biorąc pod uwagę istotne kwestie tu poruszone (zakładając ten sam gust dla uproszczenia) zapytam:
Czy dla mojej kawiarki Bialetti Venus 4tz (stal) powinienem na tzw oko zastosować coś pomiędzy 12g a 6,66g na 100ml? Czy może tyle co dla GAT 3tz ( aluminium) czyli prostu 10g/100ml?

Pytam mocno zgrubnie na razie, bo chce nabyć młynek ręczny o adekwatnej pojemności na zmielona kawę, żeby nie mielić na raty i nie przesadzić z rozmiarem. Od razu mowię, ze się kompletnie nie wyznaje na młynkach ręcznych, więc wybaczcie jeśli pytam o głupoty.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Kwiecień 2018, 18:37:53 »
Czy dla mojej kawiarki Bialetti Venus 4tz (stal) powinienem na tzw oko zastosować coś pomiędzy 12g a 6,66g na 100ml? Czy może tyle co dla GAT 3tz ( aluminium) czyli prostu 10g/100ml?

Nie wiesz ile kawy wchodzi Ci do kawiarki? :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Kwiecień 2018, 18:42:14 »
W sumie mogłem od razu tak napisać :). Zgadza sie. Używam w wersji wyjazdowej i do tej pory używałem mielonej (ykhm).

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Kwiecień 2018, 18:46:33 »
W sumie mogłem od razu tak napisać :). Zgadza sie. Używam w wersji wyjazdowej i do tej pory używałem mielonej (ykhm).
Komendantem zmielisz do kawiarki :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Kwiecień 2018, 22:41:16 »
Komendantem zmielisz do kawiarki :)
W to akurat nie wątpię :). Myślałem raczej o opcji bardziej budżetowej - Hario Skerton np.

Offline Suszin

    • .
  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Kawiarka
  • Młynek: Bialetti
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Kwiecień 2018, 22:53:28 »
Ja myślę o zmianie kawiarki na areopres, obecnie mam kawiarkę 6tz i żeby ją napełnić potrzebuje aż 25g kawy a uzyskuję z niej niecałe 300ml naparu :/ zapasy kawy znikają w mgnieniu oka a dziennie zaparzam tylko jedna kawiarkę :/

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Kwiecień 2018, 08:47:07 »
Komendantem zmielisz do kawiarki :)
W to akurat nie wątpię :). Myślałem raczej o opcji bardziej budżetowej - Hario Skerton np.

Rhinowares pozwala mi w kawiarce zrobić świetną, gęstą kawę bez kanałów. A to chyba dość podobny budżet?
Wydaje mi się, że przy miałkim mieleniu te tańsze młynki sobie radzą. Problem zaczyna się przy grubszy, bo rozrzut robi się duży.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Kwiecień 2018, 12:03:43 »
aż 25g kawy

No tak, do mojej 6tz też tyle wchodziło. Nie zyskasz wiele, bo w zależności od przepisu paręnaście gram kawy na areopress też potrzeba. Ja osobiście lubię do areopresu nasypać 19g kawy i dodać 250g wody.
Natomiast są przepisy, że dodają i 35 gram kawy (co dla mnie nie ma sensu ekonomicznego, jednak ukryty jest sens sensoryczny).

Najmniej kawy pójdzie Ci na cupping :P
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Kwiecień 2018, 12:25:14 »
Do aeropressu daję 24-28 gramów kawy :) Natomiast najtaniej było jak właśnie zalewajkę kiedyś jeszcze piłem. Dajesz dwie lub trzy łyżeczki na kubek i masz opakowanie na miesiąc  :uklony:  :mrgreen:

Offline Suszin

    • .
  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Kawiarka
  • Młynek: Bialetti
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Kwiecień 2018, 13:28:25 »
Ja osobiście lubię do areopresu nasypać 19g kawy i dodać 250g wody.

W kawiarce nie mogę sobie tak elastycznie zmieniać ile kawy użyje bo muszę wypełnić sitko ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi