Autor Wątek: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?  (Przeczytany 7563 razy)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« dnia: 12 Marzec 2018, 18:52:05 »
Nie chcąc psuć tematu kolegi o kawiarce elektrycznej wklejam swoje przemyślenia:

Cytuj (zaznaczone)
Ja osobiście używam kawiarki 6tz dla siebie. Jest ona najbardziej okiełznana przeze mnie i kawa z niej jest rewelacyjna. Dlaczego tak jest zaraz napisze.  Zbiornik napełniony do zaworu bezpieczeństwa daje ilość kawy do dużej filiżanki i ta ilość mi zdecydowanie odpowiada. Dlaczego 6tz dla jednej osoby a nie mniejsza? Mniejsza nie znaczy lepsza jak się okazało. Do tej pory zawsze piłem kawę z kawiarki w rozmiarze 6. Ale postanowiłem coś zmienić i przy okazji jakiegoś zamówienia dobrałem sobie mniejszą kawiarkę do spróbowania. No i jak dla mnie kawa z mniejszej kawiarki jest zbyt intensywna. Dlaczego?
W mojej starej poczciwej kawiarce 6tz mieści się ~24g kawy oraz 290g wody. Co daje dozę na poziomie 8,27g/100ml.
Natomiast z nową, mniejszą kawiarką jest inaczej. W jej sitku mieści się 18g kawy (dolna granica wagi od której rozpoczyna się miły, spokojny wypływ naparu przez wylewkę kawiarki), a w zbiorniczku 150g wody. To licząc bardzo prosto daje 12g/100ml co jest zdecydowanie za dużą ilością kawy w stosunku do wody, gdyż napar wychodzi zbyt intensywny a przez to niesmaczny.
Mając powyższe na uwadze, gdybym wybierał kawiarkę elektryczną sprawdziłbym objętość sitka i ilość wody która mieści się pod zawór w pierwszej kolejności.
Aby ułatwić Ci sprawę, policzę jeszcze objętość sitka 6tz. Sitko z większej kawiarki ma 6,1cm średnicy oraz 2,6cm wysokości (głębokości sitka), co daje ~76cm3 kawy.
Objętość małego to ~55cm3 kawy.
Dalej z obliczeń wynika, że skoro w sitku 76cm3 mieści się 24g kawy, to w sitku proporcjonalnie mniejszym czyli 55cm3 powinno zmieścić się coś około 17,36g kawa (to ciut za mało akurat, żeby wypływ nie był agresywny, "plujący").

Wracając do tematu, kawa z kawiarki z dozą 8/100 w moim odczuciu daje kawę lepszą, spokojniejszą, smaczniejszą, niż z dozą wynikającą z budowy mniejszej kawiarki a więc 12/100. Weź sobie to pod uwagę wybierając swoją kawiarkę.

Ps. dzięki do zmuszenia mnie do analizy swoich sitek. Pewnie bez Ciebie bym tego nie zrobił. Bez obliczeń doszedłem ze swoją kawiarką 6tz do consensusu, że 24 gramy kawy jest w porządku. Następnie stosując metodę klasyczną to jest wsypując ziarenka do sitka i mierząc ich wagę wychodziło coś w okolicach 18 lub mniej gramów. Więc z okiem i wyczuciem nie jest najgorzej.
Już wiem, czemu kawa z małej kawiarki była niesmaczna :)

Udając się po nowy młynek do paczkomatu, zajechałem do kolegi na espresso, przy okazji przygotowując jego młynek ascaso to wymiany żaren na nowe. On posiada dwie kawiarki (tak jak ja), tego samego rozmiaru lecz innego producenta. To co się okazało zupełnie namieszało już w temacie. Na potrzeby dyskusji stworzę taką tabelę porównawczą kawiarek. Myślę że to kropla w morzu różnic. Pewnie bardziej doświadczeni z Was już o tym wiedzą, ja jednak czuje się zaskoczony.

Kawiarka G.A.T. 3tzKawiarka Bialetti 2tzkawiarka Bialetti 6tzAlza 6tzWartości
55cm335cm376cm387cm3Obliczeniowa pojemność sitka w centymetrach sześciennych.
18 ilość kawy w sitku hamująca plucie kawą z wypływki. Wartości obliczeniowe liczone 87cm3-24g
35cm3-X.

9,65g kawy
Wartości obliczeniowe liczone wg proporcji 87cm3-24g.

20g kawy
24 (ilość kawy sprawdzona doświadczanie, dająca smaczny napar)Ilość kawy w sitku w gramach.
150ml96ml300ml300mlIlość wody do zaworu bezpieczeństwa.
12g kawy/100ml 10,05g kawy/100ml 6,66g kawy/100ml wody8g kawy/100ml wodyDoza

Nawet jeśli jest pewna niezgodność w ilości kawy w sitku, dwie z nich są obliczone (bialetti 2tz i 6tz) na podstawie moim zdaniem właściwej ilości kawy w mojej kawiarce (Alza 6tz z sitkiem o pojemności 87cm3) którą lubię parzyć kawę i która mi smakuje. Nawet jeśli do sitek zmieści się plus minus gram więcej lub mniej, to jednak niepokojące są rozbieżności w pojemności sitek na kawę przy tych samych rozmiarach. Ponadto w wydawać by się mogło że w tych samych kawiarkach oznaczonych 2tz różnica nie powinna dotyczyć już ilości wody. A tutaj i sitka nie są takie same, i wody nie nalejemy tyle samo i przez to wszystko doza zupełnie ulega zmianie.

I w sumie dzięki tym przemyśleniom pojawiło się pytanie o dozę dla kawiarki według której powinny być projektowane odpowiednie sitka wraz z odpowiednimi pojemnościami zbiorników na wodę znajdujących się pod sitkiem a tworzących zestaw.

Może komuś się zechce również wziąć suwmiarkę i sprawdzić jak to jest z innymi rozmiarami u Was? Może to po prostu zwykła loteria, a każdy producent dobiera sobie adekwatne jego zdaniem ilości dozy, a więc ilości wody do pojemności sitka? (wolę unikać jednak wagi kawy, która może mieć różną objętość w zależności od sposobu mielenia czy charakteru ziarenka).



« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2018, 21:40:06 wysłana przez fux »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marzec 2018, 21:05:02 »
Nim dyskusja rozgorzeje, to jesteś pewien, że GAT to 2 a nie przypadkiem 4? Jaki to model?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marzec 2018, 21:14:08 »
Ja bym powiedział, że to rozmiar 3 tz w pierwszym GAT. Dokładnie takie same parametry mam w GAT i Bialetti 3tz. Tyle że sitko ma trochę inaczej otwory rozmieszczone i nieco inny kształt lejka. I choć pojemność sitka ta sama, kawa zupełnie inaczej się parzy, nawet jeśli dla obu użyje się tej samej kawiarki do zaparzenia, bo pasują zamiennie.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2018, 21:16:31 wysłana przez krystians »

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marzec 2018, 21:14:30 »
Nim dyskusja rozgorzeje, to jesteś pewien, że GAT to 2 a nie przypadkiem 4? Jaki to model?
Sluszna uwaga! Gat jest 3tz, moj błąd. Przyznaję się.
Co nie zmienia faktu różnic w 6 tz, oraz w dozie która znacząco odbiega od pozostałych 3tz= 12g/100ml..
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2018, 21:24:33 wysłana przez Bartus_M »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marzec 2018, 22:01:42 »
Czy Bialetti i GAT są aluminiowe? Bo z tego co widzę to Alza jest stalowa.
Jak byś jeszcze GAT i BIaletti uzupełnił o nazwy modeli, to byłoby łatwiej.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Marzec 2018, 22:07:12 »
Czy Bialetti i GAT są aluminiowe? Bo z tego co widzę to Alza jest stalowa.
Jak byś jeszcze GAT i BIaletti uzupełnił o nazwy modeli, to byłoby łatwiej.
Gat to model pepita, wszystkie sa aluminiowe procz bialetti która jest stalowa.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Marzec 2018, 22:11:20 »
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marzec 2018, 22:24:35 »
Screenshot_20180312-222200.png

Z linku nic nie widzę. Taki model tej Alzy, zwykle klasyczne srebrne amelinium :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Marzec 2018, 09:30:46 »
OK. Pytanie dlaczego w tytule jest napis Indukcja skoro to kawiarka aluminiowa :)
tak czy inaczej każdy producent ma "swój standard" przy czym zawsze jest tak, że 6tz nie równia się 2x 3tz

A może inaczej, może wsyp do Bialetti 6 tz pełne sitko kawy i zobacz ile wejdzie i zobacz jaka z tego wyjdzie kawa, bo może ALZA coś przekłamuje i dodatkowo to co z jednej kawiarki smakuje to proporcjonalnie z drugiej smakować już nie musi.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marzec 2018, 10:54:08 »
Malkos a czy w stalowych i aluminiowych mokach, sitka trochę inne nie są pod względem pojemności? Mam na myśli np 6tz stal i 6tz alu z tej samej firmy.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marzec 2018, 11:02:50 »
Nigdy nie mierzyłem konkretnie, ale sitka się różnią. Moglibyśmy zmierzyć dokładnie średnicę i wysokość np. Moki Express 6 i Venus 6 i dostalibyśmy konkretny obraz. Ale według mnie różnica jest.

PS Postaram się dzisiaj po południu przesłać pomiary.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Marzec 2018, 14:48:07 »
OK mam.

A więc sprawa wygląda tak, że aluminiowe mają dużo większe lejki. Średnica Venus 6 i Moka 6 to około 6,4 cm. Przy czym wysokość sitka na kawę Venus to 2,5 cm, a Moki 3,1cm. Natomiast wysokość całego lejka to 7cm vs 8cm.

29104049_10211574411212238_5071857520419536896_o.jpg
 [ Invalid Attachment ]
 [ Invalid Attachment ]
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Marzec 2018, 15:07:15 »
Dzięki, tak mi się wydawało, że w aluminiowych były większe sitka.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Marzec 2018, 15:32:52 »
A więc sprawa wygląda tak, że aluminiowe mają dużo większe lejki. Średnica Venus 6 i Moka 6 to około 6,4 cm. Przy czym wysokość sitka na kawę Venus to 2,5 cm, a Moki 3,1cm. Natomiast wysokość całego lejka to 7cm vs 8cm.

Już pal licho lejek, bo to wprowadzi nam zbyt wiele zmiennych, choć potencjalnie może mieć wpływ na końcowy efekt w filiżance. Skupmy się na sitkach.
Z Twoich obliczeń (dziękuję że sprawdziłeś ;) ) wynika, że pojemność sitka dla kawiarki:

1) Moka Venus 6 - wynosi ~80cm3
2) Moka Express 6 - wynosi ~100cm3

A więc różnica jest dosyć spora biorąc pod uwagę, że obie są i jednego producenta i jednakowej pojemności - 6tz.

Wracając do porównania mojego pomiędzy Alzą 6tz a Bialetti stalową 6tz, wynikało również, że Stalowa Bialetti miała mniejszą pojemność sitka na kawę niż Aluminiowa Alza tej samej wielkości (6tz), jednakże różnice nie były tak duże jak w przypadku Moki którą nam zmierzyłeś.

Wnioski: Producenci kawiarek nie zachowują żadnego standardu pojemności sitka, a więc ilości kawy do ilości wody którą można wlać do dolnego zbiornika. W związku z tym stosunek kawy do wody wyrażany w Xgramach/100ml wody bywa różny, a co za tym idzie, napar przez nas otrzymany będzie w każdym przypadku inny. Konkludując dalej, należy wybrać kawiarkę w taki sposób, aby odpowiadał nam napar z niej otrzymany, biorąc pod uwagę że stosunek kawy do wody może być zbliżony do klasycznego tj. ~8g/100ml, lub większy, a więc kawa będzie bardziej intensywna. Kawiarki to loteria, i trzeba sobie wybrać taką, z jakiej sami będziemy zadowoleni.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: O co chodzi w końcu z tymi kawiarkami?
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Marzec 2018, 15:42:48 »
Czyli jak zawsze :) chociaż jak zwrócisz uwagę, w kawiarkach stalowych po zaparzeniu zostaje więcej wody na dnie. Czyli do góry nie przeciska się tyle samo, a co za tym idzie stosunek kawy do wody się zmieni i tutaj puszczam wodzę fantazji, będzie taki sam jak w przypadku kawiarek aluminiowych. Czyli 2: producenci kawiarek stalowych tak na prawdę zamiast 6tz dają nam około 5tz :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi