Autor Wątek: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu  (Przeczytany 42595 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Luty 2018, 11:10:54 »
Albo albo hehe. Zastanawiam się właśnie czy aby na pewno zalewanie wrzątkiem jest dobrym pomysłem. Rozgrzewanie AP wrzątkiem ok, ale żeby lać go na kawę? Myślę, że to trochę za dużo dla espressowej drobnicy.

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Luty 2018, 11:23:17 »
Bardzo miłe zaskoczenie. Gorsze "espresso" podają w większości "kawiarni" i punktów gastronomicznych a wsypałem bardzo ciemne ziarna z palarni o takiej sobie renomie. 97-98 stopni, bardzo drobno zmielone (na poziomie przytykającym kawiarkę). Fajne ciastko wychodzi, grube, ale suchutkie. Widzę sporę przestrzeń do zabawy i do dobrych flat łajtów :) Foto: https://  scontent-frt3-2.cdninstagram.com/vp/cf8a64249e804688d3650f144baeef4c/5B15B89B/t51.2885-15/e35/28153205_1852645404769493_5402628667169832960_n.jpg

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Luty 2018, 12:06:03 »
Bardzo miłe zaskoczenie. Gorsze "espresso" podają w większości "kawiarni" i punktów gastronomicznych a wsypałem bardzo ciemne ziarna z palarni o takiej sobie renomie. 97-98 stopni, bardzo drobno zmielone (na poziomie przytykającym kawiarkę). Fajne ciastko wychodzi, grube, ale suchutkie. Widzę sporę przestrzeń do zabawy i do dobrych flat łajtów :) Foto: https://  scontent-frt3-2.cdninstagram.com/vp/cf8a64249e804688d3650f144baeef4c/5B15B89B/t51.2885-15/e35/28153205_1852645404769493_5402628667169832960_n.jpg
Zdecydowanie spróbuję :) a jaki przepis zastosowales?

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Luty 2018, 12:21:26 »
Albo albo hehe. Zastanawiam się właśnie czy aby na pewno zalewanie wrzątkiem jest dobrym pomysłem. Rozgrzewanie AP wrzątkiem ok, ale żeby lać go na kawę? Myślę, że to trochę za dużo dla espressowej drobnicy.
Może nie być dobrym pomysłem, tak czy siak warto trzymać się tradycyjnych temperatur (92-95 stopni). A żeby wyeliminować trochę kwasu może lepiej przedłużyć nieco ekstrakcję? Mniej mieszać lub zdecydowanie bardziej? Dużo elementów do stestowania, dobrze że w domu cała paczka Brazylii do espresso :D
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Luty 2018, 15:51:11 »
Ale numer. Pierwsze dwie próby i.... kwasior ;D Tyle, że taki niedoparzony kwasior.

Na instrukcji jest napisane ultra fine coffe grinds. Czyli tak jak extra fine pod espresso czy jeszcze drobniej hehe ;D??

Skoro im wychodzi to nam też musi. Nie bez powodu jest taka a nie inna instrukcja. Btw. nic tu nie ma o rozgrzewaniu AP.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #50 dnia: 23 Luty 2018, 17:29:31 »
Btw. nic tu nie ma o rozgrzewaniu AP.
Aby rozgrzewać kawał plastiku, trzeba chyba sporej dozy dobrej woli... ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Luty 2018, 17:30:59 »
Punkt trzeci o tym mówi. Plastiku może nie, ale sitko jest metalowe, a filiżanka też dobrze jak będzie rozgrzana.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Luty 2018, 17:50:30 »
To plastik się nie rozgrzeje?
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Luty 2018, 18:11:27 »
Ale numer. Pierwsze dwie próby i.... kwasior Tyle, że taki niedoparzony kwasior.

Na instrukcji jest napisane ultra fine coffe grinds. Czyli tak jak extra fine pod espresso czy jeszcze drobniej hehe ??

Skoro im wychodzi to nam też musi. Nie bez powodu jest taka a nie inna instrukcja. Btw. nic tu nie ma o rozgrzewaniu AP.
O rozgrzewaniu nic nie mówi, ale Jeremy z Fellow zaleca użycie wrzątku argumentując to tym, że aero jest małe i wrzątek jest konieczny by dostarczyć wystaczającą ilość ciepła. Mówi też o mieszaniu 20s kończąc, że nie udało mu się jeszcze „przemieszać”.  o tutaj, od 3 minuty :
Co ciekawe, na pudełku instrukcja mówi 10s, a ta papierowa - 20 🤷‍♂️
Anyway. Przelewu miesiąca (który notabene deskowemu w testach wyszedł smacznie) starczyło tylko na 2 próby .
1: 15 klik. Wrzątek, ogrzany AP i cup. 15s mieszania, przeciskanie @ 1min, 48g wody, 25g uzysku. Wyszła cytryna.
2: wszystko tak samo z tym, że woda 94° z goosenecka. Trochę przelałem - 52g. Odniosłem wrażenie, że ta próba wyszła minimalnie bardziej kwaśna, aż żołądek nie wytrzymał. Aczkolwiek, po dolaniu 40ml wody dało się wypić bez grymasów. Mimo dominującego kwasu (bo nie kwasowości) napar smakował mi bardziej niż z kawiarki

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Luty 2018, 19:11:54 »
@Miklasie na mojej instrukcji papierkowej nie ma słowa o rogrzewaniu :[ Tak poza tym to nie wiem jak Tobie się udało wycisnąć cuś smacznego.

Po 3 próbach dałem sobie spokój w dniu dzisiejszym. Sam już nie wiem. Czy to kwestia niedoparzenia czy przeparzenia...?! Sam zgłupiałem już.

@Antonio nie bardzo rozumiem. Przeczy to  odczuciom organoleptycznym. Wyraźnie czyć, że AP się rozgrzewa. Wystarczy wrzątek.

@Shaggy_Paw na ten moment lepsze napary wychodziły mi jednak z kawiarki [emoji14]
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2018, 19:22:39 wysłana przez GrizzzLee »

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Luty 2018, 19:28:51 »
Testowo zrobiłem sobie 2 shoty z marketowej mieszanki ziarnistego Jacobsa.
Wyszło OK :-)
Ciężko mi to porównać do espresso, bo sporadycznie pijam.

Zagotowałem wodę, zagrzałem AP, wsypałem kawę jakąś minutę po zagotowaniu wody.
W instrukcji na pudełku jest 10s mieszania, a na karteczce - 20s :-)
Cwaniaki!

Trochę dużo kawy idzie na takie 40ml naparu..
Javę wypróbuję jutro.

Martwi mnie żywotność tego fellow prismo..
Delikatne..
Ledwo udało mi się nakręcić to na Aeropress'a. Bałem się, że coś strzeli. "Piórka" nachodzą na siebie na jakieś 5mm jedynie.
Ile razy będzie można tego użyć?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Luty 2018, 19:28:53 »
W propozycji z książki "kawa" tez jest wzmianka o rozgrzewaniu strzykawki.

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Luty 2018, 19:29:43 »
Jestem już po 2 próbach na Fellow Prismo. W obu przypadkach rozgrzałem Aeropressa i Prismo gorącą wodą, a następnie wsypałem 20g kawy zmielonej jak do espresso (ustawienie 1.7 na Aergrindzie, kawa Doubleshot Tam Dem Zima Espresso) i zalałem gorącą wodą ( za 1 razem 95st.C, za drugim tuż po zagotowaniu, tj.ok.98st.C). Mieszałem ok 10-15sek.i po łącznym czasie parzenia pk.1 minucie zacząłem przeciskać. W obu przypadkach efekt był fenomenalny 😀. Espresso z Prismo w 2 rzeczach się różniło od tego z ekspresu Ascaso Dream, tj. nie miało cremy oraz ... było bardziej esencjonalne i smaczniejsze😃 Póki co, jestem w szoku, że ten mały sprzęcik dał takie efekty. W smaku, uzyskany napar smakuje dokładnie tak jak espresso uzyskane z ekspresu ciśnieniowego😀

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Luty 2018, 19:40:09 »
Co prawda nie posiadam tego wynalazku. Jednak doradzałybm rozsądek i trochę czasu by sięnauczyć. To że ktoś akurat się wstrzeli od razu nie znaczy, że jest to zasadą. Ja bym poniżej 85g wody nie dawał, bo to będzie bardzo mało ciepła, stąd możliwe niedoparzenia.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Luty 2018, 22:21:41 »
Moje przemyślenia:

1) Mielenie jak do espresso (drobniutko) powoduje, że w naparze zostają drobinki. Średnio mi to podpada, muszę jutro popróbować mielenia nieco grubiej

2) Na zwykłej wodzie wychodzi kwasior, przynajmniej przy takim zmieleniu jak wyżej i zalaniu całości w 10 sekund po zagotowaniu wody w czajniku. Co ciekawe, Salwador Pacamara Pena Redonda od Antonia na Żywieckim Krysztale wyszła świetnie zbalansowana (mało kwasu, mało goryczy)

3) @kano - trzeba użyć większej siły podczas zakręcania, mnie wchodzi 80% zakresu

4) Ja kawę połykam prawie na raz nawet jak robię normalnie AP, z 250 ml wody, więc tutaj wszystko znika na jeden łyk - trochę słabo ;)

5) Zdecydowanie intensywniejsze smaki i zapachy, zacząłem wyczuwać więcej w kawach

6) 50g wody to jednak trochę za mało, wychodzi zbyt gęste, myślę, że 80 g to optimum (jak dla mnie)

7) Fajnie się tego będzie używać na śmingus dyngus ;) Niezły zasięg.

8) Nie trzeba używać wielkiej siły aby zaczęło lecieć, nie wiem po co te ostrzeżenia żeby nie używać na kruchych filiżankach

9) Ogólnie, póki co - ciekawa rzecz, nie mogę się doczekać jutra aby dalej się bawić :D

« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2018, 22:24:56 wysłana przez Evanduril »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi