Autor Wątek: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.  (Przeczytany 18427 razy)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Marzec 2018, 17:20:38 »
Cały czas trzymam się wysokich temperatur i zazwyczaj jestem zadowolony

Ja dzisiaj podniosłem z 92'C na 94'C. Przy pojedynczym zalaniu kawa przepłynęła szybciej przez dripper. (kolejny element godny zapamiętania) A co u Ciebie oznacza wysoka temperatura? ;)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Marzec 2018, 17:31:27 »
94-96. Według niektórych to zbrodnia... Poczytaj forum to znajdziesz, ale jeśli dobrze pamiętam to, co ogólnie wyczytałem to 88-92 to niby optymalny zakres temperatury parzenia dripa.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Marzec 2018, 17:43:40 »
Poczytaj forum

Zrezygnowałem z facebooka, żeby nie tracić czasu na głupoty, tylko czytać forum. Przeplatam to również z lekturą książki o kawie Iki Graboń. Czytam ile mogę i kiedy mogę a przy tym parzę dwie kawy dziennie i szukam swojego smaku :) Niedługo wybiorę się na kurs (pod koniec marca ma się coś zadziać w regionie moim), no i będę dalej parzył i szukał smaku ;)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Marzec 2018, 21:17:49 »
Ciekawa sprawa z tym rozmiarem 02. Dziwi mnie, że aż tak trzeba rozkręcać komendanta. Robiąc ponad 0,5l napary w chemexie nie wychodziłem ponad 27(31) klik.

Sam mam ceramicznego v60 w rozmiarze 01. System mam bardzo prosty i zawsze się sprawdza. Niezależnie czy używam brązowych czy białych filtrów (również tych nowych).

Doza 15g kawy na 250g wody. Podgrzewam wodę w Hario Buono z włożonym termometrem. Gdy woda osiąga 96st, wyłączam indukcję, wyciągam termometr i zakładam przykrywkę. Przelewam dripper z filtrem (wodę z kubka oczywiście wylewam). Wsypuję zmieloną kawę (mielona w trakcie podgrzewania wody). Wyrównuję. Odpalam timer. Zaczynam od 30s preinfuzji (ok. 40-50g wody). Następnie polewam dość energicznie wirowymi ruchami od środka. Za pierwszym razem do 150g. Chwilę czekam. Przy czasie 1:05 kolejna porcja do 250g. Od razu po zalaniu wykonuję "swirl" dripperem (pięknie wyrównuje przemiał) i czekam aż sobie zleci. Staram się domykać całość w czasie 2:20 - 2:40.  Jedyne czym manipuluję to komendant nitroB. W zależności od kawy poruszam się między 17(21) - 21(25) klikiem. Bez większych kombinacji. Działa.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2018, 21:26:07 wysłana przez GrizzzLee »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Marzec 2018, 22:44:29 »
jeśli dobrze pamiętam to, co ogólnie wyczytałem to 88-92 to niby optymalny zakres temperatury parzenia dripa.
Jasne kawy mogą się nie otworzyć w tak niskich temperaturach. 92-94°C traktuję jako punkt wyjścia. Co zresztą jest zgodne z cuppingiem i golden cup standard (93.0°C ± 3°).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Marzec 2018, 23:33:36 »
88-92 to niby optymalny zakres temperatury parzenia dripa.
Czy to nie był któryś z włoskich standardów parzenia espresso? Kawy są tak różne, i do tego urządzeń i przepisów tyle, że nie odważyłbym się podać zakresu. Miałem kawy które genialnie się zaparzały w 86 stopniach i takie, które poniżej 95 w ogóle się nie zaparzały smacznie. Najczęściej jednak stosuję wodę z przedziału 92-95 stopni. 

Picasso83 Nie wiem czy to tylko kwestia rozmiaru, bo u mnie V60-02 szklany i plastikowy inaczej zaparzają. Plastikowy dłużej przelewa przy tych samych parametrach i kawie. Temperaturowo też jest bardziej stabilny.


Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Marzec 2018, 12:26:22 »
Krystians, masz może jakieś domysły z czego może wynikać różny czas zaparzania w V60 w zależności od materiału z jakiego jest wykonany?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Marzec 2018, 12:36:27 »
Miałem kawy które genialnie się zaparzały w 86 stopniach i takie, które poniżej 95 w ogóle się nie zaparzały smacznie. Najczęściej jednak stosuję wodę z przedziału 92-95 stopni. 

Właśnie cieszyłem się, że znalazłem sposób na swoją Kenyę. V60, 23 klik, 94'C (0-skręcone żarna, 1- ruchoma rączka), 16g kawy. preinfuzja ok. 40 gram wody przez 30 sekund, mieszane. Następnie dolane wody na jeden raz do 250, plus zamieszanie zgodnie z kierunkiem wyżłobień czyli w prawo. Czas jaki osiągnąłem: 2:20. W notesie napisałem że to najpyszniejsza kawa jaką miałem okazję pić. (sama kawa w smaku może nie powala na nogi, ale ten "aftertaste" !!! pychota!)

Pomyślałem sobie później, że bardziej oryginalne jest dolewanie wody. Przepis jak wyżej, z tym że po 30 sekundach dolałem wodę do 150g, a następnie w okolicy 1:30 do 250g. Czas 3:20. - zdecydowanie gorszy. Dosyć dawał się we znaki jakiś okropny kwasek. (sądziłem że może będzie bardziej gorzka..)

Nie dałem za wygraną. Przepis parzenia z dolewką jak wyżej, z tym że zszedłem do 90'C i znowu rewelacja. Kawa bardzo subtelna,  ale z jakże przyjemnym aromatem masła orzechowego, które to długo utrzymuje się w buzi.

No i mamy dosyć podobne wrażenia po pierwszym parzeniu i zalaniu do pełna, jednak z 94'C, oraz z 3 parzeniem, 4'C niższą temperaturą i dłuższym przelewem...

Niby już znalazłem dla siebie odpowiadający przepis na tą kawę, ale korci mnie abym spróbował zmienić coś jeszcze aby zobaczyć jak wpłynie to na kawe... :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline baconp

  • Wiadomości: 16
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Marzec 2018, 18:44:41 »
Zakupiłem swój pierwszy zestaw startowy hario v60 02 za 61zł z dzbankiem. Staram się wg przepisów wstrzelić w 3min przy 12gr na 200ml , jak na razie walczę z grubością młynka nivona i tak może 180ml mi wychodzi przy ostatniej kresce medium. Czy czas powinien wzrastać proporcjonalnie do ml? czyli jak chcę zaparzyć 400ml dla gości to czas ekstrakcji 6min?. Zrobiłem 24gr na 4min i mi wyszło może 250ml .
czyli 200ml 3min, 400ml 6min? Czy może lepiej zrobić 2x200ml bo jakaś cierpka mi wyszła przy 400ml

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Marzec 2018, 19:18:59 »
Gratuluję zakupu :)
Otóż rzeczywiście przy większej ilości kawy trzeba zmienić nieco grubość mielenia. Co do zamieszczenia sie w czasie może mieć  na to wpływ w sumie 4 czynniki :
1) użyty rodzaj filtra,
2) ilość pyłu generowanego przez młynek,
3) sposób polewania,
4) zdolność kawy do samoistnego pylenia.

Zrób preinfuzję, zamieszaj, po 30 sekundach wlej resztę wody, po zakończeniu polewania, zamieszaj lekko napar w dripperze, żeby zaczął się kręcić, i zmierz czas. To pozwoli Ci zobaczyć jak sposoby podlewania i dzielenie wody wpływa na czas :)
A potem testuj. I nie trzymaj sie sztywno tych 3 minut :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Marzec 2018, 20:03:32 »
Czy czas powinien wzrastać proporcjonalnie do ml? czyli jak chcę zaparzyć 400ml dla gości to czas ekstrakcji 6min?.

Kiedyś czytałem o próbach dopasowania długości czasu ekstrakcji do gramatury dripa, celem była smakowa powtarzalność. Sugerowano przedłużenie ekstrakcji o 30 sekund na każde dodatkowe 100 ml wody. Czyli drip 200 ml - ekstrakcja 2.5 minuty, drip 300 ml - ekstrakcja 3 minuty itd.

zdolność kawy do samoistnego pylenia.

 A coś Ty znowu wymyślił? Jak samoistnie, to ktoś pomyśli, że bez mielenia ziarenka produkują pył w torebce :).

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Marzec 2018, 20:39:20 »
 A coś Ty znowu wymyślił? Jak samoistnie, to ktoś pomyśli, że bez mielenia ziarenka produkują pył w torebce .

Chodzi oczywiście o pylenie podczas mielenia :) ;) :) :P  hehehe, nawet się uśmiałem z tym samoistnym pyleniem w torebce, @WS rozwaliłeś system :P :P hehehehe :) łumieram :P
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

mario_79

  • Gość
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #57 dnia: 30 Wrzesień 2018, 16:31:20 »
jestem szczęśłiwym posiadaczem zestawu V60-0, serwera i w komekcie była miarka.  Miarka ma w środku kręgi z napisem 8, 10,12. Ktoś może podpowiedzieć po co sa te oznaczenia?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #58 dnia: 30 Wrzesień 2018, 16:37:15 »
To są chyba gramy (oczywiście w dużym przybliżeniu).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Hario V60-02 - gorąca kawa i filtry.
« Odpowiedź #59 dnia: 30 Wrzesień 2018, 19:05:38 »
Ta miarka nie nadaje się do niczego :) Tak jak inne. Mi jednego ziarna do młynka wchodzi 18 g a innego 24 g, więc trochę bym się naciął - kiedyś przesypywałem nią ziarna z worka do pojemniczka przed wsypaniem do młynka, obecnie leży w kartonie a tą z AP dostała mama i sypie mielonkę do kawiarki. To dla ludzi, którzy nie patrzą na gramy tak jak my, więc...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi