Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 479956 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1380 dnia: 10 Lipiec 2019, 08:09:36 »
Skala w tym młynku to nie jest 360.
Możesz przekręcić ponad to i rozkręcać młynek na spokojnie.
Kalibracja jest tutaj kwestią umowną.
Jeżeli masz kropkę faktycznie w kalibracji to u mnie chemex czy duży drip wypada np. na 20 (nie pamietam dokładnie), ale po już przekręceniu 360 stopni, czyli 20 drugi raz :)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1381 dnia: 10 Lipiec 2019, 18:07:58 »
Skala w tym młynku to nie jest 360.
Możesz przekręcić ponad to i rozkręcać młynek na spokojnie.
Kalibracja jest tutaj kwestią umowną.
Jeżeli masz kropkę faktycznie w kalibracji to u mnie chemex czy duży drip wypada np. na 20 (nie pamietam dokładnie), ale po już przekręceniu 360 stopni, czyli 20 drugi raz :)
Czyli jak przekręce o 360 i skalibruje od 20 do kropki, to będzie mielił o wiele grubej?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1382 dnia: 10 Lipiec 2019, 18:49:31 »
Nie musisz nic kalibrować.
Po prostu idź w stronę grubszego przemiały nie przejmując się skalą.
Kropka przemiału wyląduje np na godzinę 12. Możesz sobie dopisać flamastrem DRIP tam.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1383 dnia: 10 Lipiec 2019, 20:29:18 »
Faktycznie, nie kalibruj lepiej jak nie jesteś pewien, skala to tylko liczba możesz wyjść poza nią i zaznaczyć flamastrem albo kup i wytnij dodatkowo naklejkę na drugiej stronie i uzupełnisz skalę.

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk


Offline shadar

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropres
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1384 dnia: 31 Lipiec 2019, 08:50:01 »
Dzień dobry wszystkim :)
W moim pierwszym poście uprzejmie proszę o pomoc w wyborze młynka elektrycznego. Budżet raczej skromny +/- 500 zł. Mój pierwszy typ to Wilfa Svart CGWS-130B, jednak po przeczytaniu kilku wątków na forum zacząłem się skłaniać do BARATZA ENCORE albo GRAEF CM 800. Wizualnie CM 800 prezentuje się najlepiej, ale liczy się co młynek robi z ziarnem a nie jak wygląda :)
Kawa przygotowywana w Aeropressie + Drip. Możliwe że końcem roku zaopatrzę się w ekspres przelewowy Moccamaster - do ciśnieniowego jeszcze daleka droga ;)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1385 dnia: 31 Lipiec 2019, 11:20:32 »
Dzień dobry wszystkim :)
W moim pierwszym poście uprzejmie proszę o pomoc w wyborze młynka elektrycznego. Budżet raczej skromny +/- 500 zł. Mój pierwszy typ to Wilfa Svart CGWS-130B, jednak po przeczytaniu kilku wątków na forum zacząłem się skłaniać do BARATZA ENCORE albo GRAEF CM 800. Wizualnie CM 800 prezentuje się najlepiej, ale liczy się co młynek robi z ziarnem a nie jak wygląda :)
Kawa przygotowywana w Aeropressie + Drip. Możliwe że końcem roku zaopatrzę się w ekspres przelewowy Moccamaster - do ciśnieniowego jeszcze daleka droga ;)

Z ręcznych MYM54, z elektrycznych Nivona Cafegrano 130. Ten pierwszy nada się nawet do Espresso jakby cię kiedyś naszła ochota na kolbę.
Graef'a sobie odpuść do alternatyw.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 11:24:38 wysłana przez k3lt »

Offline shadar

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropres
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1386 dnia: 31 Lipiec 2019, 12:11:58 »
Z ręcznych MYM54, z elektrycznych Nivona Cafegrano 130. Ten pierwszy nada się nawet do Espresso jakby cię kiedyś naszła ochota na kolbę.
Graef'a sobie odpuść do alternatyw.

MYM54 to wiem :) Co do elektrycznego, to dlaczego GRAEF się nie nada do alternatywy? Będzie mielił gorzej niż Nivona, czy po prostu nie odczuję różnicy i nie ma co dopłacać?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1387 dnia: 31 Lipiec 2019, 14:06:56 »
Graef i nivona zmielą prawdopodobnie tak samo. Nivona jest prawie o połowę tańsza. Nie mieli co prawda do kolby, ale Ty jej nie masz. Poczytaj wątek na forum o tym mlynku (nivona) i zwróć uwagę, że ma timer do mielenia. Brak jej ręcznego przycisku. Ma za to fajna regulacje grubości przemiału i całkiem nienaganne wykonanie w swojej klasie.

Offline shadar

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropres
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1388 dnia: 31 Lipiec 2019, 14:38:01 »
Graef i nivona zmielą prawdopodobnie tak samo. Nivona jest prawie o połowę tańsza. Nie mieli co prawda do kolby, ale Ty jej nie masz. Poczytaj wątek na forum o tym mlynku (nivona) i zwróć uwagę, że ma timer do mielenia. Brak jej ręcznego przycisku. Ma za to fajna regulacje grubości przemiału i całkiem nienaganne wykonanie w swojej klasie.

Dziękuję! To w takim razie pytanie o Baratza Encore vs Nivona? Jest sens dopłacać 300 zł, czy nadal w moich zastosowaniach nie odczuję tego?

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1389 dnia: 31 Lipiec 2019, 14:51:45 »
Jest jeszcze bardzo dobry Severin KM3873. Ma "timer" ale można go w każdym momencie włączyć i wyłączyć pomijając timer... Z powyższych też chyba najtańszy.

Offline baloonick

  • Wiadomości: 1
  • Młynek: Porlex
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1390 dnia: 08 Sierpień 2019, 19:32:35 »
Przeglądam ten wątek i nie dokopałem się póki co do podobnego pytania. Zastanawiam się nad zakupem młynka. Aktualnie jego głównym przeznaczeniem byłoby mielenie pod ekspres przelewowy. W przyszłości możliwe, że także pod inne przelewy (najpewniej aeropress, frenchpress, drip). Ilość kawy jest raczej skromna w okolicach 100g - 120g na tydzień, jako że głownie parzę ją weekendami.

Aktualnie korzystam z Porlex'a i wstępnie myślałem po prostu na wymienia na coś automatycznego.
Wstępnie myślałem o młynku elektrycznym: wilfa+svart+cgws-130b. Niemniej im więcej czytam forum tym bardziej zastanawiam się, czy będę w stanie wyczuć jakąś różnicę. I dlatego też rozważam zwiększenie swojego budżetu i zakup Comandante.

Pytanie, czy Comandante w ogóle ma sens na początek, dla kogoś ktoś póki co nie wychwytuje wszystkich niuansów kawy?
Zastanawiam się, czy po pół roku czy roku korzystania z automatu nagle nie będę potrzebował czegoś lepszego i młynek automatyczny nie pójdzie na bok?
Czy przy takich ilościach spożywanej kawy młynek autoamtyczny w ogóle ma sens?

Będę wdzięczny za wszelkie przemyślenia dotyczące tego tematu.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2019, 19:41:35 wysłana przez baloonick »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1391 dnia: 08 Sierpień 2019, 22:00:51 »
Bierz wilfe - to dobry sprzęt. Wystarczy na długo, a nawet jeśli będziesz chciał przeskoczyć kiedyś na Comandante to z powodzeniem ja sprzedasz.
Btw między porlexem a wilfą jest spora różnica.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1392 dnia: 08 Sierpień 2019, 22:47:10 »
Pytanie, czy Comandante w ogóle ma sens na początek, dla kogoś ktoś póki co nie wychwytuje wszystkich niuansów kawy?
Ledwie kilka dni temu stałem przed tym samym dylematem.
Zastanawiałem się co kupić i ile kasy wydać.
Postanowiłem jednak nadwyrezyc budżet i zainwestowalem w comendante.
Zrobiłem to głównie dlatego aby mieć pewność, że jeśli nie będzie mi coś wychodziło to nie będzie wina młynka.
Jestem zadowolony z wyboru. Mlyneczek jest super a mielenie nim (2-3 kawy dziennie) to przyjemność.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1393 dnia: 09 Sierpień 2019, 11:41:38 »
Zależy ile kawy mielisz na jedną porcję. Jeśli zmieścisz się w młynku - możesz dociągnąć budżet i kupić, jeśli nie przeszkadza Ci mielenie ręczne. Wilfa natomiast jest dobrym młynkiem, przeskok będzie bardzo wyraźnie wyczuwalny. Między Wilfą a komesiem też, ale chyba nie aż tak spektakularny ;) Choć na pewno wyczuwalny bardzo łatwo, jeśli się choć trochę skupisz.

Offline shadar

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropres
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1394 dnia: 09 Sierpień 2019, 12:01:20 »
Zdecydowałem się na Nivona Cafegrano 130 i jak to mówią "so far so good". Zdecydowany przeskok z Hario Skerton :)
Żeby nie było tak kolorowo, już zdążyłem go "uszkodzić", albo trafiłem na wadę fabryczną albo miałem szczęście... podczas mycia gąbką wyłamał się plastikowy "daszek" dozownika. Przyznam że byłem w szoku trochę i nie spodziewałem się tak lichego wykonania plastiku. Teraz pytanie czy da się dokupić oddzielnie dozownik?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi