Autor Wątek: Przechowywanie Kawy  (Przeczytany 68574 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #60 dnia: 10 Grudzień 2014, 23:14:20 »
Tak. Zaryzykowalem bo się zestarzeje.
LMWDP #469

Offline ?T Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Fiorenzato Ducale + La Peppina + phin, kawiarki, FP, etc.
  • Młynek: Isomac Macinacaffe + Fiorenzato F5
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #61 dnia: 28 Grudzień 2014, 01:53:57 »
Hmm, albo ze mnie dupasmakosz, albo mam dobrą lodówkę:)
Ja swoje ziarna (np. kupione u Antonia) przechowuję tak: co nie używam, to leży w kartonie na półce, nie otwarte (czyli zapakowane firmowo).
Co otwieram, to przesypuję do słoja z bezczelną uszczelką i klipsem, i do lodówy.
Używam tak, że wyjmuję kieliszek ziaren (serio), co odpowiada porcji kawy np. do mukki, jeśli akurat mam ochotę na cappu.
Słój stoi na górnej półce, wyciągany jest ze dwa razy dziennie, góra trzy.
Nie zauważyłem, żeby cokolwiek się na ziarnach (w słoju) skraplało czy wpływało na zapach.
Jedynie po powrocie z wakacji, po trzech tyg. intensywność zapachu była niższa. Ale ciągle nie było jakiś dramatów.
(może dlatego, że nie trzymam w lodówce ostrych zapachowo rzeczy, bo z reguły kupuję na bieżąco sery czy co tam akurat potrzeba.)

EDIT.
Zrobię tak, że nowe ziarna (do otwarcia za kilka dni) wsypie po połowie do dwóch słojów (akurat mam dwa identyczne).
Jeden przechowam tak jak do tej pory, drugi postawię na lodówce (nie jest nasłoneczniona).
Będę używał ziaren naprzemiennie i po dwóch tygodniach, albo miesiącu (zależy jaką paczkę otworzę), jak się będą kończyć, opiszę ewentualną różnicę.
Całe życie się uczę (a i tak głupi umrę), więc czemu miałbym nie ulepszyć metody przechowywania ziarna?
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2014, 16:05:47 wysłana przez ?T »
Aquila non captat muscas.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #62 dnia: 16 Styczeń 2015, 12:48:07 »
Mogę przechowywać kawę na dwa sposoby:
- w szklanym 1.8 litra słoju; gdzie jest zawór jednokierunkowy (wypuszcza a nie wpuszcza powietrza);
- w tym samy słoju, tyle że mogę z niego odpompować powietrze.

Zawsze stoją w ciemnej szafie.

I może nie do końca bezsensowne pytanie, czy w drugim przypadku pomimo zredukowania obecności tlenu nie  narażam kawy na szybsze starzenie, odgazowywanie bo wytwarzam podciśnienie?

Pozdrawiam,
Robert

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #63 dnia: 16 Styczeń 2015, 12:55:13 »
Ale wątek przeczytałeś?

Jeśli kawa ma poleżeć na później, czyli ponad 2 miesiące - to zamrażarka, jeśli nie to paczki po 250-500g i konsumpcja na bieżąco.


@Spinacz - scaliłem
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2015, 13:07:03 wysłana przez Spinacz »
LMWDP #469

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #64 dnia: 16 Styczeń 2015, 14:00:44 »
Czytałem, ale mam wrażenie że nikt tego o co pytam nie sprawdzał. Co do zasady kupuję w 250g torebkach. No chyba, że testery to wtedy są to strunowe torebki 100g. Ale zawsze mam otwartych kilka różnych kaw. Szczelność  torebek od kawy to mit. Zamrażalka zmienia wilgotność i trzeba zmieniać ustawienia młynka, więc też odpada, zresztą tam zawsze jest ciasno.

Więc wkładam kilka otwartych paczek do słoja i pytanie odsysać czy nie odsysać.

Zgrzewarka odpada bo nie do przewidzenia jest na jaką kawę przyjdzie jutro ochota, mnie czy żonie. A ze zgrzewarką to jednak sporo roboty.

Próżni się nie spodziewam ale  0.1 - 0.07 bar już tak.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #65 dnia: 16 Styczeń 2015, 14:41:55 »
Jak nie pijesz kawy długo po otworzeniu paczki i nie dłużej niż te 2 miesiące od wypalenia, to myślę, że nie ma się co bawić w jakiś podciśnienia i nie wiadomo co jeszcze. Wrzucić ziarenka do szczelnego opakowania (pojemnika, słoja) i wypić szybko. Nic złego nie powinno się stać. Wiadomo, że będą jakieś ubytki aromatu, ale to niestety nieuniknione.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #66 dnia: 16 Styczeń 2015, 14:59:48 »
Chyba na HB testowali te "próżniowe" rozwiązania, i im wyszło że chyba po tygodniu próżni brak :D



LMWDP #469

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #67 dnia: 16 Styczeń 2015, 16:52:28 »
A po co to ma mi trzymać tydzień, to są otwarte kawy, do bieżącego zużycia. Problem polegam na tym, że jest ich 3-6 po 250g. Czyli wykończę je po 4-6 tygodniach.  Ale słój otwieram częściej. Odsysam jak się kończy zabawa z kawą lub z kawą i gośćmi i otwieram dzień lub dwa dni potem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #68 dnia: 16 Styczeń 2015, 17:23:53 »
To ja różnicy nie widzę - jak każdą opakujesz oddzielnie to może będzie efekt - a tak bierzesz jedną a pozostałe się wietrzą - oczywiście przesadzam. Nie sądzę aby w czasie 4-6 tygodni coś się zmieniło.
Ale zrób test - ta sama kawa w zwykłym słoiki i w tym z "próżnią" i porównaj rezultaty.
LMWDP #469

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #69 dnia: 16 Styczeń 2015, 23:46:10 »
Chyba na tym forum była dyskusja o pojemnikach próżniowych. Sam przez chwilę używałem Cofispotów. Z wiadomości, które nabyłem, to wraz z wyciąganiem powietrza wyciągasz mechanicznie z kawy to co jest w niej cennego. Potem otwierasz zbiornik i buch terapia szokowa dla ziaren. Panie z seatlecośtam polecały mrożenie małych porcji w woreczkach próżniowych (nie pojemnikach a workach) i potem bardzo powolne rozmrażanie - bo według ich wiedzy ten sposób przechowywania jest najlepszy.

Ja kawy nie mrożę.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #70 dnia: 17 Styczeń 2015, 13:50:02 »
Doktorek ostatnio mroził i pisał, że nie widać różnicy. Ale to dobry sposób na dłuższe przechowywanie. Dla kaw wypitych w ~ 1 miesiąc chyba nie ma co kombinować.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #71 dnia: 23 Marzec 2015, 14:38:04 »
Nadeszła wiekopomna chwila - mikrolot  Z Hondurasu (od Quijote, Honduras, Carlos Ernesto Garcia) palony 1 grudnia 2014, trafił do zamrażarki 10 grudnia 2014, wyjęty z niej 22 marca 2015 czeka na testy. Zobaczymy czy prawie 15 tygodni krioterapii miało negatywny wpływ na ziarno.  :diabelek:

Nie porównam co prawda organoleptycznie do ziarna niemrożonego, ale zobaczymy czy da się bez problemu poprawne i smaczne espresso przygotować. Na razie jestem pełen optymizmu, po od wyjęcia z zamrażarki torebka ładnie napęczniała, a z wentyla wydobywa się bardzo ładnie pachnące psssssyt.
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #72 dnia: 23 Marzec 2015, 18:05:33 »
Pozwolę sobie na post pod postem  :hihihi:

Powiem krótko:  :pycha:  :pycha:  :pycha:  :pycha:  :pycha:  :taktak:
Ten mikrolot jest nieziemski. Syrop sączy się z wylewek, crema zajmuje prawie całą wysokość filiżanki - czerń kawy pojawia się dopiero po zakończeniu ekstrakcji. A smak - tego się nie da opisać - hektolitry słodyczy, strasznie podobne do słodkiego soku z czerwonych winogron, który sam wyciskałem na wino produkowałem - obłęd!

@Maciej1 - następnym razem biorę tylko tą kawę ;) oczywiście jak będzie  :taktak:

A w temacie - czas spędzony w zamrażarce na pewno nie zaszkodził kawie  :kwiat:
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #73 dnia: 23 Marzec 2015, 18:17:46 »
U nas ten właśnie mikrolot jest stale w sklepie od dłuższego już czasu... Tak nieśmiało się przypomnę, skoro mowa o tym nieziemskim mikrolocie. Pewnie trudno uwierzyć, że też się nim "jaramy"  :kwiat:.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #74 dnia: 23 Marzec 2015, 18:50:53 »
;) a oni już nie mają. A jak was oglądałem ostatnio to mikrolota nie widziałem ;)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi