Autor Wątek: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat  (Przeczytany 6997 razy)

fraiche

  • Gość
Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« dnia: 17 Listopad 2014, 02:09:00 »
Witam,
wiem, że temat poruszany był już pewnie z tysiąc razy i z góry przepraszam za kolejny wątek typu: poradźcie, ale od 3 godzin latam po tym forum i się całkiem pogubiłam.
Szukam ekspresu kolbowego, 2 grupowy do kanapkarnio-kawiarni, gdzie kawa może nie gra pierwszych skrzypiec, ale ma swoje solówki  ;) Bardzo  mi więc zależy na jakości kawy, a co za tym idzie na dobrym młynku i dobrym ekspresie.
Pomimo paru lat przepracowanych w kawiarnii (z 5 lat temu) i w miarę dobrze opanowanej sztuce parzenia kawy, to moja wiedza dotycząca samej maszyny jest niestety nikła.
Za parę miesięcy otwieram lokal i potrzebuje maszyny, która mnie nie zawiedzie. Dziennie obliczam zapotrzebowanie na max. 300 - 500 kaw. Mam zamiar wydać do max. 10 000 zł. Myslałam o Nuova Simonelli Appia 2 lub Rancilio classe 7, ale nie wiem czy to nie są zbyt wygórowane na moje możliwości finansowe. Co np. myślicie o firmie Iberital  ?
Zależy mi na info o konkretnych markach, na których pracowaliście i które możecie polecić. Czy któreś są bardziej zawodne ? Często się psują i wymagają kosztownych serwisów ?
Czy polecalibyście zainwestować w nową maszynę, np. w leasingu czy raczej nie warto?

Bardzo dziękuje  góry za pomoc. Doceniam to już teraz.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopad 2014, 07:00:11 »
Witaj.
Myślę, że janusz, roger maja największe doświadczenie i chętnie Tobie pomogą w dokonaniu wyboru.
Na czym opierasz szacunki związane z ilością kaw, które zamierzasz wydać w ciągu dnia?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad 2014, 07:35:51 »
Nic nie myślę o firmie Iberital... ;) Tanie nie zawsze jest najlepszym wyborem. Jeśli będziesz zaparzać 300 kaw dziwnie, to potrzebujesz solidnej maszyny, raczej droższej niż 10 tys. Bardzo Ci tego życzę :).
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2014, 07:43:08 wysłana przez Antonio »

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad 2014, 07:49:16 »
Też podobnie to widzę - 300 - 500 kaw na dzień to sporo - tu już maszyna za 10k to mało, do tego wypadało by jakoś wodę filtrować. Do listy fuxa dodałbym jeszcze cafesilesia z Tarnowskich Gór.

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2014, 08:32:12 »
Sam mam plany z otwarcie kawiarni i to co piszesz to jakieś science fiction. Realna kwota na ekspres i to w dodatku na Twoje zapotrzebowanie (wygórowane 300-500 kaw) to minimum 25 000 zł (np. Londinium 2 grupowy). Do tego dochodzi młynek lub dwa młynki najlepiej co daje zestaw wart 30 000 zł - 35 000 zł.

PS. Skąd to wyliczenie 300-500 kaw dziennie? to jest w przeliczeniu 3-5 kg kawy - bardzo dużo.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad 2014, 08:37:21 »
Cytat: fraiche
Dziennie obliczam zapotrzebowanie na max. 300 - 500 kaw
to daje około 100 kg miesięcznie, tego Ci życzymy :kawa:, w naszym pięknym kraju jest niewiele lokali które moga pochwalić się takim obrotem.

Cytat: fraiche
Mam zamiar wydać do max. 10 000 zł. Myslałam o Nuova Simonelli Appia 2 lub Rancilio classe 7, ale nie wiem czy to nie są zbyt wygórowane na moje możliwości finansowe. Co np. myślicie o firmie Iberital  ?
Rancilio Classe 7 kosztuje w granicach 10000 ale $$ :) Jeśli chodzi o Iberitala, to np. model Expression jest ładny :)
Niestety ale chyba nie znajdziesz sprzetu jakiego szukasz w okreslonym przez Ciebie budżecie.
Ciężko napisać, że ta czy inna marka jest bardziej awaryjna od innej, dobre sprzęty nie są awaryjne :)

Osobiście polecałbym nową maszynę, chyba że masz znajomego serwisanta który dopilnuje Ci sprzętu używanego.
Jeśli pytasz o leasing to wszystko zależy od Ciebie, Twoich obrotów, formy działalności itp .... znam kilka osób zadowolonych z tej formy kredytowania wyposażenia lokalu :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopad 2014, 08:53:11 »
To zapotrzebowanie jest dziwne xD, w sensie zakres OD DO :) na MAX 300-500, to MAX 300 czy 500 ;). Nie prościej ten wynik uśrednić do 400kaw dziennie, niż pisać zakres od do, gdzie DO jest prawie 2x większe niż OD ;).

To tak jakby ktoś powiedział wypije dziennie max 5-10 kaw xD.


pzdr. Łukasz

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopad 2014, 09:37:46 »
3-5 kg kawy

100 kg miesięcznie
Liczycie wszystkie kawy z pojedynczego shota?

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopad 2014, 09:47:02 »
3-5 kg kawy

100 kg miesięcznie
Liczycie wszystkie kawy z pojedynczego shota?

Tak, z 1 kg kawy wychodzi średnio ~100 espresso lub 50~ doppio.



Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopad 2014, 10:22:48 »
To ja dorzucę matematyczny punkt widzenia - lokal zakładam otwarty 10 godzin. 400 kaw na dzień - to daje kawę co 90 sekund. 7 sekund ubicie, 3 sekundy tamping i 25 sekund ekstrakcja. W międzyczasie mleko spienisz. to już będzie 35-45 sekund. Z 5 sekund na czyszczenie maszyny. Robi się ciężko z czasem.

Takiego przerobu to na stacjach benzynowych i w drive through nie ma, może jakieś kawiarnie sieciowe w centrach handlowych tak dają radę - ale tam jest zupełnie inny sprzęt. Do tego dochodzi chyba to że potrzebujesz baristę zajmującego się tylko kawą i niczym innym. Bo kasy i przygotowania/wydania kanapek raczej nie obsłuży.

W dużym włoskim mieście otwierasz?

Przy takich ilościach kawy dziennie kluczowy byłby serwis, który w razie awarii dostarcza nową maszynę a starą naprawia.

No i dobra kawa to ziarna, potem młynek a na końcu ekspres. Jak masz świeże ziarna i w twoim przypadku młynek z żarnami 64mm lub więcej (szybkość mielenia) to ekspres ma duże ale drugorzędne moim zdaniem znacznie - ma być niezawodny i mieć konkretny bojler aby te kawy przygotować. Zobacz jeszcze Bezzzery i Expobary 2 grupowe

Jak masz zamiar robić kawę do wysokich kubków to w sumie też fajnie by było aby się one pod wylewki mieściły - na przelewaniu się oszczędzi :)

Trzymam kciuki za sukces.  :ok:
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopad 2014, 11:11:33 »
Off-Topic:
Z pewnego źródła wiem o testowaniu szybkości robienia kawy. Na dwugrupowej maszynie doświadczony barista bez problemu zrobił ponad 100 espresso w czasie poniżej jednej godziny.

fraiche

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Listopad 2014, 11:29:26 »
Wow, ale odzew. Bardzo się ciesze.
Ale widzę, że słabo moja głowa pracowała jak wysyłała tą wiadomość i napisałam jakieś bzdury.
Przepraszam was za to.
300 - 500 kaw to w snach tyle zamierzam sprzedawać chyba :D hahaha.
Tu raczej miałam na myśli 30 -50.
Rozumiem, że w tym wypadku to ta moja kwota do wydania nie jest z kosmosu ? :D

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Listopad 2014, 11:41:10 »
Zależy na czym Ci zależy. Przy takiej ilości kaw to Londinium 1 grupowy jest idealny w budżecie do 10 000. Tylko, że potrzebujesz baristę, który się zna na rzeczy. Zawsze możesz też rozważyć jakiegoś Rocketa, myślę że do 50 kaw dziennie każdy da radę. Grunt żeby było stałe podłączenie pod wodę i odpływ.

PS. Atonio też ma w tym budżecie Orchestrale Notę.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Listopad 2014, 12:48:09 »
Cytat: D4rK89
... Zawsze możesz też rozważyć jakiegoś Rocketa, myślę że do 50 kaw dziennie każdy da radę...
oczywiście że da radę, dlaczego miałby nie dać? Jest taki lokal na sląsku co bił rekordy na Rockecie z podłączeniem do wody, aż w fabryce kiwali głowami :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline corofini

  • Wiadomości: 2
Odp: Ekspres kolbowy 2 grupowy dla kawiarnii - dylemat
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Styczeń 2019, 21:10:44 »
Witam , pozwole sobie odswieżyc ten wątek, mam nadzieję ze nie zostanę zlinczowana, ale w najbliższych miesiącach bede prowadziła pensjonat z karczmą i szukam ekspresu do kawy...od około 5 lat pracuje jako barista , ale nie mam zielonego pojecia na temat ekspresów  :-[ :-[ , ale do rzeczy. Planuje w sezonie sprzedawac w granicy 30-50 kaw dziennie , jaki ekspres polecacie ? dodam ze interesuje mnie opcja leasingu ...doradzicie cos ? szukam wszedzie jakiegos info ale na nic konkretnego nie trafiłam....pomożcie proszę !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi