Autor Wątek: Wykonywanie kilku kaw po kolei  (Przeczytany 3873 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Sierpień 2019, 12:03:32 »
Jak masz normalnych gości, to chyba poczekają parę minut na kawę? Ja moim lelit ogarniam pod rząd kilka kaw i nie ma z tym problemu. Fakt, najdłużej spienia się mleko. Ale co z tego... Robisz np 4 podwójne kawy, czyli 8 filiżanek. Do tego 3 razy spienisz mleko i gotowe. Kawa nie ostygnie za mocno. A jak coś, to możesz zawsze rozgrzać filiżanki wrzątkiem z czajnika zanim zaczniesz robić kawę.
Ja przyjmuje, że na pojedyncze espresso wlewam 100 ml mleka z lodówki. Czyli 3 kawy, to 300ml mleka w dzbanek i spieniać.

Halik

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Sierpień 2019, 16:27:31 »
Żeby doprecyzować, a wnioskuję, że z tym mlekiem to chodzi o cappuccino, dedykowane włoskie filiżanki mają zazwyczaj 160ml, gdzie espresso jest liczone na 25ml, a mleko 125ml.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Sierpień 2019, 16:41:45 »
Tylko że wtedy goście wypijają je na dwa łyki i patrzą wymownie na gospodarza ;-)

Halik

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Sierpień 2019, 17:22:00 »
Zapraszać tylko mało pijących i w krawatach!
 [emoji14]

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Sierpień 2019, 17:56:56 »
Nawet nie śmiałem używać  spieniacza do mleka.
Plan był taki aby po kolei robić espresso dopio i dolewac mleka z rondla (ewentualnie ze spieniacza}.
Goście raz na miesiąc i nie więcej niż we czwórkę ;)

skansen

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Sierpień 2019, 18:08:01 »
Nawet nie śmiałem używać  spieniacza do mleka.
Plan był taki aby po kolei robić espresso dopio i dolewac mleka z rondla (ewentualnie ze spieniacza}.
Goście raz na miesiąc i nie więcej niż we czwórkę ;)
Spokojnie ogarniesz taką ilość nawet małym ekspresem :)

Latton

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Sierpień 2019, 11:26:08 »
Tylko że wtedy goście wypijają je na dwa łyki i patrzą wymownie na gospodarza ;-)
No a gospodarz zamiast siedzieć i gadać to stoi i robi.. czy można dokupić gdzieś dodatkowe sitka, wcześniej ubić w nich kawę co by szybciej?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Sierpień 2019, 13:12:08 »
W kawiarni masz 2 kolby i więcej, ma to sens. W domu 2 sitka nie bardzo, przy wpinaniu sitka do kolby może dojśc do rozwalenia ubicia itp., to takie teoretyzowania, w praktyce bardziej przydatne jest coś co umożliwi jednoczesną ekstrakcję i spienianie (HX, podwójny bojler/termoblok, ostatecznie french press i rondel/mikrofala). Do tego młynek z zaprogramowaną dozą i mamy, mielenie, dystrybucja, ubicie i zapięcie (mniej niż minuta)

Latton

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Sierpień 2019, 15:31:19 »
Tak, tak zgadza się bardzo łatwo uszkodzić ubicie.

Coś mi się zdaje że po to te gotowe wkładki kawowe wymyślili, Ja się na taki marketing nie dałem nabrać bo wszystko powinno być robione na świeżo
i własnymi zdolnościami.  kawka

skansen

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Sierpień 2019, 00:46:27 »
Sporo osób dokupuje NPF i ma dzięki temu dwie kolby. Wówczas mamy dwie kolby. Używam obu gdy przychodzą goście. Klasycznej kolby z dwoma wylewkami używam wówczas do cappuccino i espresso (z podwójnym sitkiem robię od razu na dwie filiżanki). NPF stosuje wtedy do doppio i latte. Wolną kolbę wygrzewam nad bojlerem parowym, jest to najgorętszy punkt na ekspresie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Sierpień 2019, 08:31:05 »
A nie lepiej wygrzewać kolbę w grupie? Nawet jeśli używasz dwóch naprzemiennie...

skansen

  • Gość
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Sierpień 2019, 08:52:06 »
A nie lepiej wygrzewać kolbę w grupie? Nawet jeśli używasz dwóch naprzemiennie...

Tak też robię - kolbę wygrzewam zapiętą w grupie. Jak jest zapięta jedna, to druga czeka nad bolerkiem parowym i nie stygnie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wykonywanie kilku kaw po kolei
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Sierpień 2019, 09:22:13 »
Wyliczam czy będę w stanie zrobić kilka kaw gdyby przyszli goście czy jednak będą pić po turecku
Tak trochę offtopic. Ekspres nie służy do robienia odpowiednika kawy po turecku. Od biedy americano. Ale ekspres to espresso lub kawy mleczne na bazie espresso. Duży kubek czarnej kawy można smaczniej zrobić innymi metodami.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi