Autor Wątek: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej  (Przeczytany 2299 razy)

Offline klaudia233

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: french press, kawiarka gat pepita, dripper
  • Młynek: Nivona 130
Witam, w którym momencie najlepiej usunąć filtr z drippera? Z "tańszych" kawiarni co ciekawego prócz xcafe znajdę w PL?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2019, 09:00:12 »
Filtr z drippera najlepiej usunąć po skończonej ekstrakcji. Ekstrakcja zwykle trwa 2,5 - 3 minuty, ale jej czas można próbować zmieniać,zależnie od oczekiwań. W praktyce raczej przedłużać, żeby zmniejszyć kwaskowatość, która nie zawsze podoba się początkującym przelewaczom. Tańsze kawy do przelewów znajdziesz m.in. w: Euro Cafe , Gregorio, Manufakturze Kawy - kolejność alfabetyczna :).

Offline du_gi Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Ascaso Uno-4, v60-2, Gabi A, Kawiarka, Aeropress, Tygiel
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpień 2019, 12:05:18 »
Czy jak robię 300ml albo 1000ml to czas też ma być 2,5-3min?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sierpień 2019, 12:47:00 »
Tak, czas jest stały. Zmieniasz grubość mielenia, w zależności od ilości kawy. To nie tak, że jak 300 ml kawy robisz w 3 minuty, to 600 w 6 minut.

Offline Majordomamutus

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Brasilia Lady, V60, AP
  • Młynek: Brasilia BFD
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Sierpień 2019, 16:36:33 »
Już się trochę powtarzając, za WS i Damian - tak - czas powinien pozostać taki sam niezależnie od ilości końcowego naparu (ja słyszałem 2,5 do 3,5 min - i to w moim przypadku (V60-02) się sprawdza, ale może się różnić, jeśli używasz innego drippera). Żeby utrzymać czas w tych granicach warto zmienić stopień mielenia - im więcej kawy tym grubiej. W przypadku bardziej pylących młynków - Twoja cafe grano raczej się do nich zalicza - żeby poprawić czas przepływu dużej ilości kawy można próbować odsiewać pył drobnym sitkiem. Odsianie zredukuje efekt zapychania filtra pyłem kawowym i przyśpieszy przepływanie.

Ostatnio w przelewaniu przerzuciłem się na technikę proponowaną przez Jamesa Hoffmana tutaj: youtu.be/AI4ynXzkSQo (Ultimate V60 Technique)
Względem poprzednio stosowanej zwiększyła poziom ekstrakcji (przyjemnej intensywności smaku) i poprawiła powtarzalność (tego drugiego można by się akurat spodziewać przy przejściu z techniki "preinfuzja + lej jak trochę zejdzie, jakoś to będzie"  [emoji3])

A filtr możesz wyjąć nawet wcześniej - np zestawić dripper na inne naczynie - efekt przelewania po 3,5 min możesz wtedy spróbować. Ja w ten sposób przekonałem się że nie warto żałować i psuć sobie całego naparu przeparzoną resztką kawy.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpień 2019, 19:52:41 »
Pozwolę się nie zgodzić, nie z przerysowanym przykładem 3-6 minut, co z trzymaniem się bezwzględnie czasu. Lepiej nieco zwiększać również czas wraz z rozmiarem dripa, trzymanie się 3m przy 1l wymagać będzie bardzo grubego mielenia, wolałbym spotkać się proporcjonalnie po drodze.

Przy litrze ja z czystym sumieniem przekraczam 4 minuty, a przy małym np 220ml/12g, wolę zejść blisko dwóch i tak już przemial będzie przyjemnie drobny.

Nie umie określić tego jednolitym wzorem czy stałą proporcją, sama różnica w przelewaniu np etiopskiego hairlooma a środkowo amerykańskiej pacamary będzie taka, że wszystkie obliczenia szlag trafi ;)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpień 2019, 20:17:59 »
No widzisz, co osoba, to inne zdanie :) Oczywiście czas przelewania dripa zależy tez od sposobu polewania (Kiedyś w to nie wierzyłem). Ważne, aby kawka smakowała. Oczywiście, każdy ma prawo do "dostrajania" ogólnego przepisu pod swój smak, preferencję, ale jednak trzeba to robić w jakiś rozsądnych ramach czasowych i proporcji kawa-woda oraz temperatura tej wody. Nic tak nie pomaga w nauce jak praktyka. Przeczytać forum to jedno, ale zrobić kawkę to druga sprawa.

Co do dużego dripa, np litrowego, to ja wolę postawić dwa obok siebie i zrobić 2x500ml, jest mi łatwiej.

No i oczywiście, jak Trez mówi - kawa, jej pochodzenie czy obróbka też wymaga korekty w przepisie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sierpień 2019, 20:24:19 »
Kiedyś była taka reguła, że większe dripy parzy się dłużej, plus 30 sekund na dodatkową "setkę". No i litrowych dripów nikt raczej nie parzy. Do takich objętości lepszy jest Chemex.

Offline du_gi Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Ascaso Uno-4, v60-2, Gabi A, Kawiarka, Aeropress, Tygiel
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sierpień 2019, 20:57:42 »
Litrowy, to tak dla przykładu podałem. Ale w takim razie czy litrowy Chemex też w okolicach 3min? W tych regułkach staramy się aby wszystkie napary były jednakowe. Jeżeli coś komuś smakuje i opisuje ten smak to ktoś zaparzy tą samą kawę i będzie zupełnie inna.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sierpień 2019, 21:20:31 »
Ale to nie jest tak, że trzyminutowy drip jest lepszy niż cztero- czy dwuminutowy, nie ma takiej reguły, czas to tylko jeden z istotnych parametrów. Sam musisz poznać, kierując się smakiem, która kawa jest lepsza. Kiedy jest przeparzona, a kiedy niedoparzona, ostra i wodnista. Poza tym małe i duże dripy różnią sie smakiem. Trudno je tak zaparzyć, żeby były identyczne. A Chemex raczej parzy się dłużej, około cztery minuty.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2019, 21:26:21 wysłana przez WS »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6255
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Dripper - optymalny moment wyjęcia filtra, pytania początkującej
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sierpień 2019, 21:46:33 »
Zgadzam się z WS. Duże kawy raczej zaparza się dłużej. Każdy dripper trochę inną ma specyfikę. Kawy są różne, metody polewania i upodobania. Smaczna kawa może być zaparzona na wiele sposobów, a jeszcze więcej może być preferencji co do tego jaka powinna być kawa.  Ważne żeby pijącemu smakowało.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2019, 22:12:31 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi