Autor Wątek: DeLonghi ESAM 5500.S  (Przeczytany 1955 razy)

Offline darosw

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: DeLonghi ESAM 5500.S
DeLonghi ESAM 5500.S
« dnia: 20 Listopad 2018, 21:15:14 »
Czy z automatu jak w temacie przy ustawieniach, najwyzszej temp, najdrobniejszego mielenia i kupnie dobrej kawy da sie przyrzadzic w miare dobra kawe? Automat dostalem od rodzicow bo kupowali nowy wiec nie wybieralem a wiadomo ze darowanemu koniowi....

Tak czy inaczej bedzie cos z tego czy lepie samemu zakupic cos z wyzszej polki?

pozdrawiam

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Listopad 2018, 22:37:24 »
Jeśli Twoje wymagania nie są zbyt mistrzowskie, to spokojnie. Z dobrą kawą najdrobniej może być zbyt drobno.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopad 2018, 11:14:22 »
Oczywiście, że się da. Praktycznie z każdego urządzenia można otrzymać smaczną, poprawną kawę. Trzeba po prostu metodą prób i błędów dobrać parametry zaparzania kawy. Na pewno podstawą będzie dobra kawa w ziarnach, potem trzeba do niej dostosować ustawienia mielenia i zaparzania.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Listopad 2018, 11:20:34 »


Praktycznie z każdego urządzenia można otrzymać smaczną, poprawną kawę.
"Smaczną" to chyba zależy od perspektywy. "Poprawną" to już odważne stwierdzenie, co to znaczy poprawną?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Listopad 2018, 11:43:54 »
Smaczną to znaczy taką, która będzie smakować użytkownikowi. Poprawną tzn. o cechach poprawnie zaparzonej kawy.

Nie mówię, że da się z tego zrobić espresso na miarę standardów organizacji kawowych. Jednak chyba nie o to było pytanie.

Marku, może ja jestem mało wymagający, ale na urządzeniu kapsułkowym mojej siostry jestem w stanie przygotować za pomocą dobrej kawy wsypanej do kapsułki i zwykłego  młynka jaki ma siostra tj. severina ...3 kawę, którą określiłbym jako bardzo smaczną.

Zdarzało mi się pić smaczną kawę z automatu i była to kwestia dobrych ziaren i ustawień. Robiłem na dość sporej ilości urządzeń kawę dla siebie i wg mnie z każdym urządzeniem można się dogadać jeśli się chce.

Tak jak mówiłem nie mam ambicji w kwestii tego czy kawa ma spełniać jakieś wyśrubowane normy organizacji kawowych. Dla mnie kawa ma być smaczna z punktu widzenia konsumującego napar, więc oczywiście będzie to bardzo subiektywne kryterium oceny. Nie mniej większość osób pijąc kawę nie ma ochoty zastanawiać się nad ocenianiem każdego z jej parametrów, tylko mieć z tego przyjemność.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2018, 12:03:47 wysłana przez krystians »

Offline darosw

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: DeLonghi ESAM 5500.S
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Listopad 2018, 22:06:55 »
Super. Dziękuje za odpowiedz. Zakupie chyba na początek kilka małych opakowań rożnych kaw i każdą spróbuję na najdrobniejszym mieleniu jak i na grubszym i zobaczę co z tego wykapie ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Listopad 2018, 22:33:33 »
Popróbuj z różnymi opcjami zaparzania, temperaturą, itd, co tam masz do dyspozycji. Ale zmieniaj jeden parametr na raz żeby wiedzieć co jaki efekt daje.

 Myślę, że jakaś dobra średnio palona Brazylia albo niezbyt ciemne mieszanki espresso mogą być dobre. Najlepiej zgłosić się do palarni/sklepu i powiedzieć do czego ta kawa ma być i jakie smaki w kawie lubisz. Myślę że przynajmniej jednej kawy możesz wziąć większą ilość, aby porobić sobie testy. Lepiej na jednej kawie na początek i cena/kg przeważnie dużo mniejsza przy większym opakowaniu.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2018, 22:40:51 wysłana przez krystians »

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Grudzień 2018, 21:43:17 »
Witam,
Darosw jeżelichce miec dobra kawe z tej Perfecty to zapytaj rodziców kiedy był robiony jakis serwis. Zaparzacz regenerowany,młynek czyszczony oraz skalibrowany , jak pracuja kotły i elektrozawory. W tym ekspresie te elementy maja wpływ na jakosc kawy a dopiero pozniej rodzaj kawy.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudzień 2018, 22:19:29 »
Witam,
Darosw jeżelichce miec dobra kawe z tej Perfecty to zapytaj rodziców kiedy był robiony jakis serwis. Zaparzacz regenerowany,młynek czyszczony oraz skalibrowany , jak pracuja kotły i elektrozawory. W tym ekspresie te elementy maja wpływ na jakosc kawy a dopiero pozniej rodzaj kawy.
Zawsze myślałem, że najważniejsza jest kawa, później młynek, a na końcu urządzenie i sposób parzenia.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudzień 2018, 22:24:23 »
Co z tego że kawa bedzie najlepsza na świecie jak młynek ją źle zmieli,grzałka nie da odpowiedniej temperatury i przeleci to wszystko przez zawalony zaparzacz gdzei po rozebraniu wyglada gdyby ktos na uszczelki nasr...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Grudzień 2018, 06:35:22 »
Dobra kawa smakowała mi znacznie bardziej zmielona tragicznej jakości Hario Slim zalana wrzątkiem w szklance niż espresso z automatu Krupsa z Lavazy

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudzień 2018, 08:58:14 »
Dlatego pisałem że ekspresy Krupsa to technologicznie porazka i kawa też mi nie smakuje z tego ekspresu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: DeLonghi ESAM 5500.S
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Grudzień 2018, 12:04:22 »
Dobra kawa smakowała mi znacznie bardziej zmielona tragicznej jakości Hario Slim zalana wrzątkiem w szklance niż espresso z automatu Krupsa z Lavazy
Dobra kawa jest dobra, bo jest dobra ;) A co dostarcza wodę i jak oddzielamy fusy, to trzeciorzędna sprawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi