Autor Wątek: Porównanie 3 młynków budżetowych  (Przeczytany 2704 razy)

Offline kingdasza

  • Wiadomości: 3
Porównanie 3 młynków budżetowych
« dnia: 09 Listopad 2020, 23:59:58 »
Dzień dobry,


wchodzę dopiero w świat kawy. Natrafiłem na pewną rzemieślniczą palarnie kawy i chciałbym potestować różne nowe smaki, coś innego niż kawa z marketu.
Mam ekspres kolbowy Cecotec Power Espresso 20 Tradizionale a do tego szukam młynka który spełni minimum dla ekspresu ciśnieniowego oraz Aeropressa, ponieważ chciałbym również sprawdzić kawy dedykowane alternatywnym metodą parzenia.
Budżet jest malutki, nie chce przeznaczać dużo pieniędzy na kawową "zajawkę". Jestem po lekturze wielu wątków z forum, znam zdanie wieloletnich kawoszy, niemniej postanowiłem zapytać. Co jeśli do wyboru są trzy i ma być uniwersalny do obu tych zastosowań (ekspres ciśnieniowy oraz Aeropress)?
- młynek od Tchibo
- Severin 3873
- Graef CM 702

Chętnie poznam wasze zdanie.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Listopad 2020, 09:01:18 »
Bierzesz pod uwagę tylko młynki nowe, czy również używki? Pytam bo w przypadku używek można poszukać czegoś odpowiadającego kryteriom przemiału w cenie nowych Tchibo/Severin/Graef

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Listopad 2020, 09:07:36 »
Do ekspresu ciśnieniowego żaden z tych się nie nadaje.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Listopad 2020, 09:43:34 »
Bierz Severina - tak jak pisał @siewcu  - żaden się nie nadaje do ekspresu ciśnieniowego...
Ale... Twój ekspres to taka "imitacja" ciśnieniowego - i z sitkiem zaworkowym poradzi sobie - a oprócz tego - kup sobie Phina 200ml albo wspomniany aeropress
https://allegro.pl/kategoria/przybory-kuchenne-zaparzacze-i-kawiarki-110944?string=phin&bmatch=dict55-ctx-hou-1-4-1106

i zobaczysz, że jesteś w stanie zrobić lepszą "dużą czarną" niż z "ekspresu ciśnieniowego" - i masz gotowy młynek do wejścia w świat alternatyw ;)

Never Give UP †

Offline kingdasza

  • Wiadomości: 3
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Listopad 2020, 11:01:42 »
@szym-h tak jak najbardziej może być używany.
@jakub_stanecki dziękuję za podpowiedź :)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Listopad 2020, 13:11:21 »
Ok, no to tak:
 - jak napisał @siewcu - do ekspresu ciśnieniowego nie nadaje się żaden z nich;
 - jak napisał @jakub_stanecki - Twój ekspres to "imitacja ekspresu", rozumiem że miało być ekonomicznie; cokolwiek weźmiesz z tych trzech - będzie ok (z moim osobistym wskazaniem na Severina);
 - lepszy przemiał dostaniesz z młynka ręcznego Xeoleo (Aliexpress, wysyłka z Chin lub Hiszpanii w cenie ok. 39$, czas dostawy 20-40 dni, albo z PL, ok. 50$ z podobnym czasem dostawy );
 - jeszcze lepszy przemiał będzie z 1zpresso (też z Aliexpress, dzisiejsza cena ok. 74$, dostawa tylko z Chin);
 - młynki "na lata" (dosłownie) to używane elektryczne młynki stosowane w gastronomii, w ich przypadku zmiana przemiału z ekspresu na alternatywne metody będzie utrudniona.
Podsumowując: jeśli nie zamierzasz zmieniać ekspresu to ręczny albo Severin (mógłby być też Sette 30ap ale tu cena będzie wyższa), a jeśli chcesz "siorbać" też espresso to po zmianie ekspresu należałoby zaopatrzyć się też w nowy młynek (albo gastro-używkę).

Offline janucho

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: alternatywy, DeLonghi 350.55
  • Młynek: rhinowares
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Listopad 2020, 13:19:59 »
Ja mam podobny dylemat, co kupić niedrogiego, dobrego. Biorę pod uwagę jeszcze boduma bistro /znalazłem cenę 350 zeta/, ale marka ta nie jest zbyt popularna.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Listopad 2020, 22:27:46 »
Do ekspresu ciśnieniowego żaden z tych się nie nadaje.
Nie odrobiłeś lekcji i mam wrażenie, że nie doczytałeś co pisze kolega @kingdasza. Do tego ekspresu jak najbardziej te młynki się nadadzą. Od siebie polecam Severina lub Tchibo.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Listopad 2020, 09:38:45 »
I znowu nie wiesz co piszesz... Ilość postów chcesz nabić czy co? To jest wyraźnie napisane:

szukam młynka który spełni minimum dla ekspresu ciśnieniowego
A jeśli twierdzisz, że napisane było coś innego(to jest cytat z 1 postu) to ja nie mam pytań.

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Porównanie 3 młynków budżetowych
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Listopad 2020, 20:11:58 »
Ja do mojego pseudo (jakby pewnie był tu nazwany) ekspresu pod espresso używam Nivony 130 i normalnie przelewy idą zgodnie z tutejszymi sekundowymi wyznacznikami... Więc chyba młynek dobrze mieli a i ekspres za niewiele stówek daje radę. Kawa smakuje i co?
Generalnie na początek jakiegokolwiek mielenia polecam Nivonę.

[edit] W sumie Nivony nie ma w tym zestawieniu, więc jak Administracja chce, to może posta usunąć.. Chociaż nie wiem czemu by ją pomijać : ) .
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2020, 20:15:24 wysłana przez BloodCat »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi