Autor Wątek: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30  (Przeczytany 5739 razy)

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« dnia: 14 Sierpień 2020, 22:10:01 »
Cześć.
Posiadam młynek Baratza Sette 30.
Tak myślę, żeby zrobić krok na przód i zmienić go na lepszy.
Czy do około 2000zl znajdę coś co będzie wyraźnie lepsze pod espresso od mojego młynka?
Jeśli tak to co?
Nie musi być nowy, ważne aby przemiał byl lepszy i w przypadku starszej konstrukcji dostępność części.
Ekspres Lelit Anna pl041tem.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Sierpień 2020, 22:23:41 »
Ja w tej kwocie zastanawiałbym się nad Niche Zero albo nad którymś modelem Ceado.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2020, 20:14:50 »
Cześć,

Nic nie piszesz czy dalej chcesz zostać przy timerze.  Jak tak,  to właśnie Sette 270 albo Vario ze stajni Baratza.
To byłby naturalny upgrade i mieścisz się w budżecie.

tutaj fajny filmik  o tym co na początek :

youtube.com/watch?v=7Bwyc2khpYw&t=630s
lub

youtube.com/watch?v=qK8JNboKeMI&t=21s

Oczywiście takich filmikow jest wiecej , (możesz włączyć napisy w ustawieniach YT i przestaw na polskie) 


Teraz widzę jest moda na Niche Zero i fakt to fajne urządzenie,  bo małe, nie zostawi nic w środku (niska retencja) , ale jedną kawę na raz tylko zmieli. Poza tym  czas realizacji min.  miesiąc. I cena 500 Ł czyli tak ok 2500 zł.

Gdy nie było Niche obozy dzieliły się równo na zwolenników Fiorka i Ceado. No i fajnie to młyny na lata .

Np. FIORENZATO F4 E NANO V2  - cena ok 2000 zł, 
ale Caedo E6P (straszanie duuży) już >3300 zł.

Sam jestem w podobnej rozterce , bo rozstałem się z Ascaso I1
Myślę o  Sette 270. Dlaczego ?  ma timer , prostą konstrukcję , łatwe i precyzyjne ustawianie grubości  i mało zostaje w środku po mieleniu ( retencja)  . Ma też swoje wady ( głośny)  i troszkę rozsypuje na boki.   Ale to pewnie znasz z doświadczenia. ?
Myślę że człowiek więcej się nauczy o młynkach zmieniając, niż zostając przy jednym.  Co właśnie robisz :-)

Niche wyglada mi na ideał , mały ,zgrabny, solidny,  idealny do domu  o zerowej retencji , ale czy nie potrzebujesz hoppera  i timera  ? No i trzeba dołożyć te 500 zł . Ale tu na forum zawsze każą dokładać do budżetu. :-) 


pozdr.

Zefiryn 


« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2020, 20:36:17 wysłana przez Zefiryn »
Zefiryn

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień 2020, 21:24:37 »
Sette 270 ma te same żarna i ich mocowanie co mój 30 więc chyba nie ma co liczyć na poprawę przemiału.
Miele trochę inaczej więc mi nic nie rozpyla.
Mieląc kawę wyciągam z kolby sitko, nakładam na nie zrobiony kołnierz, kładę na wagę i taruje.
Potem podstawiam sitko pod młynek i miele na oko, potem ważę i albo miele jeszcze trochę albo trochę odsypuje. W ten sposób zawsze mam dokładnie tę samą ilość przemiału w sitku.

avidrock

  • Gość
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień 2020, 21:49:21 »

Czy do około 2000zl znajdę coś co będzie wyraźnie lepsze pod espresso od mojego młynka?
Jeżeli chcesz odmiennie coś innego w smaku wyczuć to musisz wybrać młynek z płaskimi żarnami i wtedy poczekaj na młynek od Janusza bo w budżecie do 2000 zł podejrzewam, że będzie najlepszym. Też ceado z płaskimi ale do 2000 zł to tylko szukać używkę. Jeżeli ważna estetyka i ergonomia  to oczywiście Niche zero, smak też będzie lepszy niż w baratza ale podejrzewam,  że nie znacznie

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień 2020, 21:59:09 »
No właśnie nawet nie wiem, czy jestem w stanie zauważyć różnicę między kawa z mojego młynka a jakiegoś lepszego.
Nie mam gdzie się o tym przekonać więc jedyna możliwość to kupić młynek ale też nie chce przesadzać w wydatkiem

skansen

  • Gość
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sierpień 2020, 09:17:10 »
Zakładając, że Sette 30 i 270 dają zbliżony przemiał, ciężko będzie go poprawić w tym budżecie. Cytując @pj.w  :

Ślepe testy Sette 270 były robione przez ludzi z home-barista.
Młynek wypadł bardzo dobrze w porównaniu do najlepszych młynków komercyjnych.
Mnie bardziej interesuje porównanie kultury pracy, wykonania, ergonomii, etc. Bo to, że Sette daje świetny przemiał, jest trudne do podważenia.

Może więc Niche? Albo zmiana ekspresu :)

Offline wojass1for1

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DeLonghi Dedica EC680
  • Młynek: Baratza Sette 30
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpień 2020, 14:10:02 »
A czy nie najrozsądniejszym rozwiązaniem (pod względem ekonomicznym) będzie dokupienie żaren/pierścienia z Baratzy 270? Pasuje plug&play.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpień 2020, 20:32:07 »
Zakładając, że Sette 30 i 270 dają zbliżony przemiał, ciężko będzie go poprawić w tym budżecie. Cytując @pj.w  :
Ale czy tak jest? Bo można kupić zarno które pasuje i do 30 i do 270 więc zakładam że to te same.
Nie wiem jak górne.
Jeśli przemiał w 30 jest taki sam jak w 270 a 270 ma przemiał jak znacznie droższe młynki to chyba nie ma co kombinować.

Jeśli chodzi o ergonomię to kawę mielę prosto do sitka i ważę je kilkukrotnie. Jak za mało to miele jeszcze trochę, jak za dużo to odbieram łyżeczką. Nie wiem jak to usprawnić. Muszę mieć 18g kawy, timer baratzy daje za duże roznice

skansen

  • Gość
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień 2020, 21:04:53 »
Jeśli chodzi o ergonomię to kawę mielę prosto do sitka i ważę je kilkukrotnie. Jak za mało to miele jeszcze trochę, jak za dużo to odbieram łyżeczką. Nie wiem jak to usprawnić. Muszę mieć 18g kawy, timer baratzy daje za duże roznice
To jest argument za przejściem na SD i zmianą np. na Niche Zero. Wówczas będziesz ważył kawę przed zmieleniem.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Sierpień 2020, 11:21:17 »
Żarna w Sette 30 i 270 są identyczne.
Różnica to regulacja przemiały, w 30 masz tylko regulację makro, w 270 dochodzi micro.
Pracujesz na zasypanym hopperze?

Na Twoim miejscu póki młynek działa nie zmieniłbym. Potem, żeby było inaczej coś z płaskimi żarnami.

Offline wojass1for1

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DeLonghi Dedica EC680
  • Młynek: Baratza Sette 30
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpień 2020, 11:23:26 »
Jeśli chodzi o ergonomię to kawę mielę prosto do sitka i ważę je kilkukrotnie. Jak za mało to miele jeszcze trochę, jak za dużo to odbieram łyżeczką. Nie wiem jak to usprawnić. Muszę mieć 18g kawy, timer baratzy daje za duże roznice
A czy masz zawsze zasypany do pełna hopper? W mojej Sette 30 max. różnica to ok. 0.2g. Jak brakuje do zakładanej dozy to wciskam na ułamek sekundy przycisk, ważę drugi raz kontrolnie i znakomitej większości jest OK.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Sierpień 2020, 18:26:41 »
Pracujesz na zasypanym hopperze?
Hopper mam prawie pusty, zasypuje mniej więcej tyle ile danego dnia wypije czyli na 2-3 kawy.

Na Twoim miejscu póki młynek działa nie zmieniłbym. Potem, żeby było inaczej coś z płaskimi żarnami.
A jaki może być jego przewidywany czas działania? Młynek ma około roku, zmielił kilkanaście kg kawy.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Sierpień 2020, 18:28:53 »
Cześć,

Myślałem do tej pory ciepło o 270 -  tce. Mój poprzedni I1 troszkę wkurzał tym ciagłym wytrzepywaniem resztek z wnętrznośći.
Tak że , 270 jest OK pod tym wzgledem ,  a jeszcze piszecie że nie ma różnicy w smaku  w porównaniu do drogich urządzeń.
Pytanie tylko jak z trwałością  i serwisiem  Baratzay w PL ktoś coś wie ? Bo to jednak plastik .
No i jeszcze jedno , czy ktoś robił upgrade z Sette 30 > 270  - zyskujemy dokładniejszą regulację mikrometryczną, ale ile to kosztuje i czy łatwo dostępne częsci ?

Kusi też ten nowy młynek od Janusza. Wyglada solidnie .
Czekamy na fotki i filmiki.

Tak że Jarek - masz  nad czym myśleć. A ja przy okazji też :-) 

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9296.0

pozdr.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2020, 18:36:11 wysłana przez Zefiryn »
Zefiryn

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jaki lepszy następca młynka Baratza Sette 30
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Sierpień 2020, 18:41:37 »
Hopper mam prawie pusty
Lepiej pracować na pełnym hopperze. Sprawdź kilka razy, powtarzalność dozy powinna być większa. Jak masz opory przed trzymaniem kawy w hopperze kilka dni, to łatwo można zamknąć hopper i przesypać ziarna do pojemnika.

A jaki może być jego przewidywany czas działania?
Nie ma reguły, dużo zależy jak jest użytkowany, czyszczony, jakie ziarna, jak drobno, etc. Młynek ma sporo plastikowych części, ale za to jest stosunkowo niedrogi, coś za coś. Same części zamienne też nie są drogie. Ale nie jest to Mazzer SJ który będzie pracował dziesiątki lat :)

Pełna wymiana tego co się najczęściej zużywa: czyli gear box, silnik i mocowanie żarna to 70 USD, czyli nie jest to jakiś majątek.  (https://www.baratza.com/shop/sette-gear-box-motor-ring-burr-assembly-110v). U nas dystrybutorem jest CoffeeDesk, więc trzeba by ich pytać o dostępność części.

Mikroregulacja - 90 USD - https://www.baratza.com/shop/sette-270-270w-adjustment-assembly


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi