Autor Wątek: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?  (Przeczytany 10468 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #75 dnia: 21 Luty 2019, 15:57:59 »
Kup sobie automat. Jedno zdanie rozwiązuje te wszystkie dylematy i bezsensowne w Twoim przypadku dywagacje.

by wykonał za mnie żmudną robotę w dziedzinie przygotowania poprawnego espresso, przy mojej niewielkiej laickiej pomocy

Tego nie da ŻADEN sprzęt. Dopóki się nie nauczysz to nawet najlepszy i najdroższy ekspres na świecie nie pomoże.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #76 dnia: 21 Luty 2019, 16:02:40 »
@siewcu aż takim imbecylem w kwestii przygotowania espresso nie jestem, żebym kupował automat, a trening czyni mistrza, powoli ogarnę czarny, boski napar!

PS
Lubisz... uszczypliwości.

@tom517 chyba trzeba dużej wiedzy na dźwignię.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2019, 16:20:00 wysłana przez Grzegorz68 »

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #77 dnia: 21 Luty 2019, 16:08:03 »
Lata treningu z Tedim  :mrgreen:
¯\_(ツ)_/¯

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #78 dnia: 21 Luty 2019, 18:09:30 »
Kup ten ekspres, pij kawę i przestań czytać te „rady” i inne elaboraty. Ktoś tu ma za dużo czasu.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #79 dnia: 21 Luty 2019, 20:25:01 »
@andrzejmakal  jeśli ktoś ma dobre intencje, to nich pisze i elaboraty.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #80 dnia: 21 Luty 2019, 20:32:02 »
Jeszcze możesz zerknąć na Xenię.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #81 dnia: 21 Luty 2019, 20:45:45 »
@tom517 możesz podać pełniejszą nazwę, bo jakoś wujek googlowski nie może namierzyć?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #82 dnia: 21 Luty 2019, 20:58:28 »

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #83 dnia: 21 Luty 2019, 21:25:35 »
Dzięki @ranGo

@tom517 byłem na ich stronie, jakaś nietypowa. Poczytałem na naszym forum o niej. Może i świetny ekspres (cena chyba od 1500 euro), ale wolę sprawdzoną firmę taką, jak ECM.


Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #84 dnia: 21 Luty 2019, 21:59:02 »
Hmm. Mówisz, że chcesz sprzęt na lata? Więc powinien to być sprzęt uniwersalny, do kaw czarnych i mlecznych. Dlatego zastanowiłbym się czy brać SB. Zwłaszcza za taką kasę jak ECM. Przemyśl to jeszcze. Ja używam w tej chwili HX tylko i wyłącznie do espresso ale jak przyjdą goście to nie zastanawiam się czy mi pary zabraknie do Latte.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #85 dnia: 21 Luty 2019, 23:13:14 »
Muszę przyznać rację @wjp. SB nie jest przyszłościowym sprzętem na wiele lat. I nie pomoże tu klasyczny wygląd, grupa E61 oraz PID. Nie unikniesz spieniania mleka a jak będziesz miał kilkoro gości do obsłużenia w cappu to możesz żałować zakupu. Za te pieniądze znalazłbyś HX, 2B lub 2T. Nawet bez bajerów byłby lepszym rozwiązaniem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #86 dnia: 22 Luty 2019, 10:26:50 »
Możesz odbierać moje posty jako uszczypliwości, ale ja naprawdę nie mam złych intencji. Jak już chcesz zainwestować w sprzęt na długie lata to lepiej się dowiedzieć ile się da. Nie zasugerowałem też, że jesteś imbecylem - chodzi o to, że ekspres nie zrobi espresso. Robi je użytkownik, ekspres wpływa jedynie na niezauważalne technikalia.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #87 dnia: 22 Luty 2019, 16:40:15 »
@wjp jak goście będą chcieli wypić latte, to im mleko na gazie zagotuję i niech się ku... cieszą, że piją wyborną kawę!

@Janusz Twoja propozycja jest super (a tylko ta wchodziłaby w rachubę), ale nie stać mnie na nią i ma za duże bojlery, co zrujnowałoby mnie "prądowo".

@siewcu taki nie do końca ignorant jak ja, przynosi do domu dwa klasyki Gaggia i ECM. Podłącza do sieci, zalewa wodę, zapina kolby przepuszczając gorącą wodę, co jakiś czas przez pół godziny. W ECM-ie ustawił temperaturę na 91, w Gaggi nie. Zmełł tyle samo ziarna i leci napar: w ECM-ie załącza się preifuzja, w Gaggi nie. Po kilkunastu sekundach w Gaggii załącza się termostat, bo wpadająca zimna woda zmieniła temperaturę w bojlerze, w ECM do końca ekstrakcji wartość temperatury jest liniowa. Takiemu ignorantowi, z którego ekspresu wyjdzie lepsze espresso? Pytanie retoryczne! Oczywiście w jakimś uproszczeniu napisałem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #88 dnia: 22 Luty 2019, 16:42:49 »
Taki ignorant może nie poczuć różnicy :) Poza tym mówimy o zupełnie innych rozważaniach niż w Twoim przypadku. Tu masz ECM z wyższej półki postawiony obok zwykłej Gaggii, Ty się poruszasz między sprzętami z wyższej półki.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #89 dnia: 22 Luty 2019, 16:57:31 »
chodzi o to, że ekspres nie zrobi espresso. Robi je użytkownik, ekspres wpływa jedynie na niezauważalne technikalia.

To co w tym cytacie miałeś na myśli?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi