Autor Wątek: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?  (Przeczytany 10468 razy)

Grzegorz68

  • Gość
Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« dnia: 16 Luty 2019, 12:47:33 »
Od ponad roku czytam, oglądam filmy, analizuje fora w Polsce i za granicą, jaki typ kolby byłby możliwie najlepszy pod poprawne espresso plus rzadko do białych (wizyty gości). Budżet ewoluował i stanął na ok. 5000zł. Odrzuciłem HX (panuje opinia, że jest niestabilny temperaturowo) i moje poszukiwania skierowałem do dużych pojedynczych bojlerów. Może duży to zbyt idący eufemizm bo ekspresy, które znalazłem w tym przedziale cenowym mają 0,75 litra, jednak taka nieduża objętość sprawia relatywnie szybkie grzanie wody w bojlerze. Brałem pod uwagę funkcje konieczne, przydatne, ułatwiające i wizualne (klasyczny inoxowy wygląd) np: grupa e61, PID, manualna regulacja ciśnienia, preinfuzja, stoper odmierzający czas ekstrakcji. Nie bez znaczenia była też jakość wykonania (kolby ECM-a po prostu przepiękne!!!)

Moje typy:
ECM Classika II PID
Quick Mill Alexia Evo PID

Zwracam się do Was jako ekspertów w tej dziedzinie, jak i użytkowników ekspresów, co o nich sądzicie oraz o inne sprzętowe sugestie pod kątem moich oczekiwań. Z góry dziękuję za pomocne komentarze.

PS
Fiorenzato na razie musi zostać.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Luty 2019, 12:56:23 »
A dlaczego nie Ascaso?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Luty 2019, 13:07:19 »
Zobacz Lelita PL62 / PLS62S, tutaj masz bardzo obszerną "recenzję/test" - https://coffeeequipmentreviews.wordpress.com/2017/11/20/lelit-mara-pl62s/
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2019, 13:11:10 wysłana przez k3lt »

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Luty 2019, 13:10:03 »
@siewcu brak e61 i zbyt nowoczesny wygląd, jak dla mnie.

@k3lt to HX.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2019, 13:13:31 wysłana przez Grzegorz68 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Luty 2019, 13:22:43 »
Mam dziwne wrażenie, że wybrałeś sobie zestaw funkcji na zasadzie "bo tak przeczytałem". Dużo ludzi ma ekspresy bez E61 i jakoś nie mają problemu z porządnym espresso, a grupa 58 mm rozwiązuje temat akcesoryjnych sitek, pryszniców etc.

Podstawowy błąd - poczytałeś, poczytałeś i dobrze, ale zamiast postawienia z góry warunków powinieneś jeszcze zapytać czy to ma sens czy może znajdzie się coś innego w danym budżecie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Luty 2019, 13:37:22 »
O,7 / 0,8 to już duży bojler, optymalny. Większe bojlery serwisowe w HX, czy maszynach DB, mają za zadanie dostarczać dużo pary. Większe bojlery wody, to już w gastro potworach.
Oba ekspresy są ok, z obu będziesz zadowolony

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Luty 2019, 13:49:16 »
Dzięki @siewcu za komentarz. Najpierw chciałem termobloka, potem DB, i już byłem zdecydowany na HX, gdy przez cały przedwczorajszy dzień poczytałem i pooglądałem sobie ECM classika (jedyna wada to sic!, mała taca!) A wczoraj przerobiłem Alexię evo i większość opinii była pozytywna odnośnie jakości espresso, także jestem skłonny przejrzeć ofertę innych firm, ale wyłącznie z MB!

@pj.w dzięki, a nic innego nie przychodzi Ci na myśl?
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2019, 13:52:38 wysłana przez Grzegorz68 »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Luty 2019, 13:58:26 »
Na upartego by się coś znalazło, tylko po co, skoro te dwa są bardzo fajne i spełniają wymagania?
Ja bardzo krótko bawiłem się QM i pewnie gdybym szukał ekspresu tej klasy to bym to wybrał.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Luty 2019, 14:05:18 »
Spoko ekspresy. Zrobisz świetne kawy. Kwestia ziarna, młyna i umiejętności.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Luty 2019, 14:09:22 »
@pj.w zastanawia mnie pewien szczegół: różnica aż 1000zł.(mógłbym przeznaczyć na zmianę młyna) a ekspresy podobne. Czyżby jakość użytych materiałów i wykonania była na korzyść ECM-a?
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2019, 14:12:35 wysłana przez Grzegorz68 »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Luty 2019, 14:21:39 »
Ciężko powiedzieć. Może być faktycznie, lepsza jakość materiałów, może być lepsze QC, a może po prostu inne pozycjonowanie produktu, inna marża dla sprzedawcy etc. I chyba jednak siła robocza we Włoszech jest tańsza niż w Niemczech.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Luty 2019, 14:43:42 »
ECM projektuje w Niemczech, ale składa we Włoszech, więc 50/50. Jednak to duża różnica biorąc Twoje aspekty pod uwagę. Chyba nikt więcej w Polsce nie oferuje Alexię oprócz Caffeitlia, trochę daleko te Bielsko? Chętnie bym zobaczył na żywo! Za to ECM jest W-wie.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Luty 2019, 15:01:27 »
Rada trudna, bo działa tzw. "prawo pierwszej miłości". Jak ktoś się zauroczy daną marką i rozwiązaniami będzie Ci tak doradzał. To dotyczy prawie wszystkich produktów : Apple, Honda, itp. itd.
Idąc za tą miłością ja bym nie odrzucał tak od razu HX-a. Ja mam Bezzera Magica S PID. HX razem z PID-em dają bardzo stabilne temperatury. Jak jeszcze zaczniemy stosować przed ekstrakcją flush (chociaż mówią, że w PID-ach nie trzeba, ale można) to wahania będą znikome. Bez wpływu na smak.
A HX daje tę możliwość właśnie tych białych kaw bez problemów.

Grzegorz68

  • Gość
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Luty 2019, 15:15:11 »
Czytałem @hlary Twoje komentarze w kwestii  "bezwzględnego" traktowania Magicę i była moim nr1, a potem natknąłem się na ECM i QM z mono bojlerami i zmieniłem zdanie co do HX.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Big MonoBoiler e61 PID: l'espresso perfetto?
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Luty 2019, 20:42:31 »
Nie wiem skąd ta niechęć do HX? To prosta i sprawdzona, bardzo dobra idea. Nie trzeba dużo, by dobrze działała.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi