Autor Wątek: Handpresso - ręczne espresso  (Przeczytany 5551 razy)

Offline bedrim Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Rocket R58
  • Młynek: CEADO E6P
Handpresso - ręczne espresso
« dnia: 22 Maj 2017, 14:30:28 »
Obcował może ktoś z takim ustrojstwem jak handpresso auto (można znaleźć w google bo nie moge wstawiać linków ew. xxx.handpresso.com/en/espresso-machines/electrical-espresso-machines/handpresso-auto/)

Chodzi o wstawienie tego na wyposażenie do kampera, czy myślicie że będzie to zbliżone choć trochę do espresso z małego ekspresu dajmy na to za tysiaka (nowego)?
Ja to pije z dripa w takim momencie ale są tacy w moim otoczeniu którym przelewy w ogóle nie wchodzą, dlatego szukamy jakiejś alternatywy do wstawienia małej kolby.
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2018, 15:03:17 wysłana przez DrUsagi »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Handpresso czy warto.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maj 2017, 14:45:33 »
Poe opisywał na swoim Blogu, choć to była wersja z ręczną pompką.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Handpresso czy warto.
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2017, 14:46:08 »
jeśli dysponujesz gorącą wodą w tym kamperze to dobrym rozwiązaniem może być również Phin lub aeropress. Od gotowych saszetek używanych w auto-handpresso trzymałbym się z dala.

Offline bedrim Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Rocket R58
  • Młynek: CEADO E6P
Odp: Handpresso czy warto.
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Maj 2017, 09:56:41 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Napisze jak bym znalazł odpowiedzi na moje pytania z innego źródła.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Handpresso czy warto.
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Maj 2017, 10:55:33 »
czy myślicie że będzie to zbliżone choć trochę do espresso z małego ekspresu dajmy na to za tysiaka (nowego)?

Nie będzie. Przy espresso ciśnienie tworzy ciastko w filtrze i dlatego kawa musi być odpowiednio zmielona. Jeśli przemiał będzie za gruby to ciśnienie nie powstanie, a woda przeleci jak w przelewie tylko szybciej. Handpresso to właśnie taki przelew gdzie zamiast grawitacji jest sztucznie wytworzone ciśnienie przy pomocy pompki.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Handpresso czy warto.
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Grudzień 2018, 13:15:13 »
To odkopmy ten piękny wątek bo moje żółte handpresso właśnie odbyło jazdę testową. Na forum HB jest alternatywna instrukcja obsługi i ją zastosowałem.

Na początku rozprawię się z opinią, że z espresso nie ma to wiele wspólnego - otóż ma. Przy okazji jakiegoś zlotu możemy ślepe testy robić, ciężko będzie odróżnić handpresso od espresso.
W skrócie 9g kawy zmielonej tak jak zwykle na doppio, woda do ekstrakcji o temperaturze 91C, w filiżance 20g. Kawa kapie nie leci, kapie i kapie. Czasu nie zmierzyłem. Z obawą próbuję i szok - jest smacznie, nawet bardzo. Jest wszystko co w filiżance z dużej maszyny. Jestem miło zaskoczony.

Plusy - smak i mobilność.
Minusy - bałagan :), muszę sobie chyba lejek i tamper dorobić, będzie prościej. Nie jest to też metoda na szybkie espresso w polu - no chyba że ktoś ma już zapakowane sitko ze zmieloną kawą, lub używa ESE (może i ja przetestuję) :evil:

Będę sobie dalej powoli testował, zobaczymy jak się jasne ziarna zachowają. Z czasem pewnie też ogarnę procedurę, tak aby była bardziej powtarzalna i prosta. Na razie stwierdzam że jeśli ktoś chce espresso a nie ma wielkich funduszy ani wiele miejsca w kuchni to handpresso + aergrind mogą być zacnym zastępcą. Do tego FP jako spieniacz i nawet cappu nie będzie straszne.
LMWDP #469

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudzień 2018, 15:32:01 »
Masz może porównanie z prismo lub kompresso?
Jestem ciekaw ślepego testu prismo, kompresso, handpresso i espresso :)

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Grudzień 2018, 15:42:52 »
Prismo zupełnie tu nie pasuje do towarzystwa.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Grudzień 2018, 15:53:48 »
Primo i kompresso nie miałem okazji testować.
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Styczeń 2019, 12:22:23 »
Kontynuując zabawy ręczną pompką. Dzięki pomocy @siewcu, używam teraz lejka do dozowania i tampera.
Bałagan ogarnięty w 99%. Lejek i tamper piwinny być w zestawie od samego początku.
Namielanie bezpośrednio do sitka, koniec z przesypywaniem i rozsypywaniem. Lekki szybki tamping i strzał. Bajka.
Teraz mogę się bawić maszynką non stop.

LMWDP #469

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Styczeń 2019, 13:11:47 »
Pod kolor? Nice ;-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Styczeń 2019, 13:34:16 »
Fajnie, możesz przy okazji Doktorze wrzucić jakiś filmik jak wygląda ekstrakcja?  Ze swojej strony mogę powiedzieć, że Kompresso też bez problemu daje radę z kawami palonymi pod metody ciśnieniowe. Z jasnymi ziarnami jest trudniej, bo trzeba mielić bardzo drobno i rozgrzewać wszystko żeby kawa nie była kwaśna.  Jak będzie okazja, to mogę zabrać swoje Kompresso i można zrobić jakieś porównanie. Tutaj do sitka wchodzi 12-14 g kawy średnio palonej pod espresso, a naparu uzyskujemy do 30g

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Handpresso - ręczne espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Styczeń 2019, 10:52:48 »
Muszę tylko statyw odzyskać i będę mógł nagrać.

Stosuję standardowy przemiał jaki idzie do podwójnego sitka do espresso.

Jest bardzo powtarzalnie. W filiżance praktycznie za każdym razem smacznie, bez specjalnych starań i zabaw temperaturowych.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi