Autor Wątek: Espresso z pojedynczego sitka  (Przeczytany 25145 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #75 dnia: 14 Czerwiec 2019, 09:53:07 »
Wkurzyłeś mnie  a ja chciałem wysłać Ci fajny, oryginalny i przydatny prezent, za nakierowanie mnie na wspaniały zestaw w Tidaka, nieodzowny w mojej "unoespressowej" pasji!

Ojej, jaka szkoda, że wcześniej nie napisałeś o planowanej szczodrobliwości. Wtedy bym siedział cicho, a tak burzowy weekend mi popsułeś  :doh:. Może drugi raz wyślij mi treść odpowiedzi, którą chcesz uzyskać :smiech:.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #76 dnia: 14 Czerwiec 2019, 10:09:43 »
@RodoGost pamiętaj również udoskonalając permanentnie wszystko w koło, że lepsze zwykle jest wrogiem dobrego.
Sitko po prostu trzeba sobie dobrać do maszyny, do jakości przemiału, temperatury i ciśnienia oraz sposobu dystrybucji. I nie ma reguły, że jakieś IMS 7g, będzie lepsze od VST 9g, albo innego w każdym przypadku. W takim ciągłym udoskonalaniu tylko się można zapętlić i tracić czas na coś co ma się nijak do rzeczywistości.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #77 dnia: 14 Czerwiec 2019, 10:23:21 »
Panowie, z tymi siedmioma gramami, to niebagatelna kwestia.
Jak można przeczytać w internetowych opracowaniach numerologicznych:
 "Siódemka jest najbardziej zagadkową osobą ze wszystkich. Przez całe życie dąży do pewnego ideału, który ustala po długich godzinach filozoficznej kontemplacji."

Tak więc idąc tym tropem należałoby stworzyć system filozoficzny siódemkowej kawy obejmujący wszelkie aspekty.
 Samo sitko to zaledwie włos na szczycie czubka góry lodowej. Należałoby rozpoznać i opracować dokładną specyfikację zawierające chociażby takie aspekty jak:
- jedyne słuszne sitko 7 g,
- jedynie słuszną kawę, której 7 g przemiału idealnie mieści się w 7 g sitku,
- jedynie słuszny młynek, żarna, czas przemiału itd.,
- jedynie słuszny skład wody zapewniający optymalną ekstrakcję, (wiadomo że siedem elementów musi ją tworzyć),
- jedynie słuszny prysznic zapewniający idealną siódemkową ekstrakcję,
- jedynie słuszną konstrukcję ekspresu, (waga i wymiary każdego z elementów koniecznie podzielne przez 7)
i jedynie słuszny czas ekstrakcji.

To na pewno można mnożyć i dzielić na większe i mniejsze części, więc do końca świata czasu może nie starczyć. Życzę dobrej zabawy, a tymczasem napiję się smacznej kawy, czego wszystkim serdecznie życzę. kawka
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 10:55:36 wysłana przez krystians »

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #78 dnia: 14 Czerwiec 2019, 10:34:27 »
@WS, ja nie pisałem, żebyś się nie piętnował bzdurnych wypowiedzi. Uważam, że jak najbardziej trzeba! Moja wypowiedź była pytaniem, a nie prawdą objawioną, wtedy miałbyś uzasadnione prawo mnie potraktować, jak uczyniłeś. Ale było minęło, nie wracajmy do tego.

Nie żartowałem z tym narzędziem  nieodzownym dla każdego mężczyzny o przydatności 1.000.000.000.000 i więcej otwarć, chciałbym Ci podziękować za Tidakę. Dzisiaj z rana ubijałem sitko do triple espresso tym dwustronnym tamperem 58,5 i to była czysta, dosłownie, przyjemność: minimum kawy na bocznej ściance sita.

Jak wrócę do domu, to wrzucę zdjęcie "urządzenia", które chcę Ci sprezentować. Jak zareflektujesz, to Ci wyślę. Oczywiście bez żadnych zobowiązań i dalej będziesz mógł mnie uzsadnienie strofować :)
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 11:04:57 wysłana przez RadoGost »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #79 dnia: 14 Czerwiec 2019, 10:47:22 »
@krystians zapomniałeś dodać jak w tym kawale i tak 7 razy ;-)
(Mąż składa zeznania na policji, do kuchni weszła żona, poślizgnęła się i upadła na nóż który akurat trzymałem i tak 7 razy)  :picardpalm:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #80 dnia: 14 Czerwiec 2019, 10:54:00 »
Świat jest pełen tajemnic :) w międzyczasie można popraktykować używanie czołobijni, w celu zwiększenia swojego oświecenia w danym temacie ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 10:58:01 wysłana przez krystians »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #81 dnia: 14 Czerwiec 2019, 10:57:56 »
Jak wrócę do domu, to wrzucę zdjęcie "urządzenia", które chcę Ci sprezentować.

Na forum udzielam się "non profit" - nie dla fantów. Tak, że szczere podziękowanie w zupełności wystarczy.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #82 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:10:39 »
Zobaczysz, że Ci się przyda i żyć bez tego już od dostarczenia nie będziesz mógł :) To taki fajny drobiazg.

@krystians wg mnie należy przyjąć jakąś stałą. Ja przyjąłem 7g. Jak bym miał odnosić się do wielu innych, to bym miał tylko niepotrzebny espressowy pre mętlik.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 11:22:13 wysłana przez RadoGost »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #83 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:29:49 »
Tyle że przykładowo kawa jak rośnie może nie wiedzieć o tym, że w danym sitku ma jej się zmieścić 7g. Może być zbyt gęsta lub za mało gęsta. I co z takim fantem zrobić? Czy możemy taką kawę dyskryminować?

Dlatego moim zdaniem lepiej opanować objętościowo ile kawy  w danym sitku ma się znaleźć. Jednak co kto lubi, można iść ze światem na współpracę i korzystać z wiedzy innych osób, a można też oczekiwać, że świat się nagnie do naszej woli. Może studiowanie Nietzschego coś pomoże w tej kwestii.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 11:32:55 wysłana przez krystians »

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #84 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:39:57 »
Nie sposób się z Tobą nie zgodzić, ale bez zbytniego włażenia w..., gdybym miał taką kawową wiedzę jak Ty i inni z WOK-a, to bym bez "strachu" bawił się wszystkimi zmiennymi w kwestii wyprodukowania wzorcowego espresso. A tak mając jedyną stałą dopasowuje inne zmienne składowe uno espresso.
@krystians ciągle się uczę (cytując prezydenta) o espresso, a stosując jak wspomniałeś filozoficzną nomenklaturę: wiem, że nic nie wiem. Z pokorą.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 11:52:14 wysłana przez RadoGost »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #85 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:43:38 »
Groteskowy ten temat się robi.

Ale niech będzie, sitko The Single, z serii Competition IMS ma oznaczenie:
B701TH19.5N
https://www.torrtoys.com/accessoires/ims-competition-shower-screen-200m-m3enl-k5adh - (B70 - rozmiar S)


Tu masz katalog:
http://www.imsfiltri.com/wp-content/uploads/2019/02/IMS-Competition-Catalogue.pdf

Natomiast skoro masz VST z tamperem 41, to czego Ci jeszcze do szczęścia potrzeba? Kawa nie smakuje?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #86 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:49:48 »
Piszę bzdury, to co i jak robisz z kawą jest Twoim wyborem. Każdy może się realizować po swojemu przygotowując kawę. Nie ma w tym nic złego. Jednak oczekiwanie od reszty świata żeby sprostał Twoim założeniom, może Cię rozczarować.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 11:53:01 wysłana przez krystians »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #87 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:55:45 »
A ja chciałem zapytać autora: To jak w końcu smakuje kawa z single’a? Bo wątek długi jak tasiemiec, a chyba nie trafiłem na opinię/werdykt w kwestii smaku od ciebie? A jestem ciekaw jak wypada na tle doppio.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #88 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:57:11 »
A jestem ciekaw jak wypada na tle doppio.
Pół kawy, zatem dwa razy gorzej smakuje :)

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #89 dnia: 14 Czerwiec 2019, 11:57:20 »
@krystians poprzedni mój post modyfikowałem. Nie sprostał, by pomógł, podzielił się swoją wiedzą, bez zbytecznej złośliwości.

@pj.w, będzie pasować do mojego ECM-a?
Inne sita? By wyczuć z czasem niuanse.

@rubin, powiem Ci, jak w końcu dojedzie porządny młynek, ale wczoraj pierwszy raz wyczułem przy uno espresso porzeczkę
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 12:04:53 wysłana przez RadoGost »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi