Autor Wątek: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape  (Przeczytany 24300 razy)

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Październik 2014, 12:06:14 »
Twoje ziarna są bardzo zbliżone do wypaleń Kichotowych aczkolwiek ciut jaśniejsze ( mówię tu o paleniu średnim i pomijam ich palenie Oh!Harvey i Piekło Dantego bo tam jest dużo ciemniej choć nie tak jak przy większości włoskich kaw ). Pamiętasz jak kilka razywypalałeś Guatemalę APEACE a ja ją porównywałem z ich wypaleniem?
W młynie: ziarna

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Październik 2014, 12:10:51 »
Tyle mniej więcej wiem :). Ich palenie do filtra np. Hondurasu było bardzo ciemne. Ale nie o to pytałem. Czy informacja zawarta w takich profilach cokolwiek tłumaczy komuś, kto nie pali kawy? ;) A jeśli ktoś pali kawę i posługuje się profilowaniem, to czy profile konkurencji cokolwiek mu wyjaśniają?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Październik 2014, 12:24:51 »
Sam profil mówi niewiele, ale czy po spróbowaniu dwudziestu dziewięciu kaw z załączonym profilem, będę wstanie powiedzieć coś o trzydziestej tylko na podstawie profilu?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Październik 2014, 12:26:05 »
Albo też mając te same ziarna wypalone wg różnych profili będę w stanie wyciągnąć jakieś wnioski?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Październik 2014, 13:01:07 »
Takimi mniej więcej pytaniami i dywagacjami żyjemy intensywniej od kilku miesięcy... ;)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Październik 2014, 13:41:00 »
Ciekaw jestem jak porównalibyście moje profile z niemieckimi? ;) U mnie czas palenia trwał mniej więcej 12 i pół minuty... Skończył się w 206-210 stopniach. Czy zatem moje ziarna są jaśniejsze czy ciemniejsze niż kichotowe? ;) Artisan w fajny sposób graficznie podsumowuje proces palenia. Kolorowe paski na górze są kwintesencją: widać na nich ile czasu trwały poszczególne fazy palenia, jakie były średnie przyrosty temperatury w tychże fazach. Rzec by można, że te profile zgodne są ze "złotą myślą" Scotta Rao: RDT (Roast Development Time) czyli czas od 1-ego cracku do końca zajmuje 20-30% całego procesu. Podobno on czyli Scott przebadał dziesiątki tysięcy paleń i profili i stwierdził, że tak to jest dla najlepszych kaw. Ale prawda nie da się zamknąć w takiej sztywnej "złotej myśli", niestety.

Przebadac mogl i milion profili i odkryl zasade, ze dobrzy rzemieslnicy maja podobna technike. A zlota zasada tylko mowi to tylko dobry punkt wyjscia, jak cos zmieniasz to wiedz co robisz...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Październik 2014, 13:58:32 »
Dobrzy rzemieślnicy mają swoje techniki. Do którego pójdziesz, dostaniesz inną receptę, często sprzeczną. A dopóki sam nie spróbujesz, nic nie zrozumiesz... Pamiętam, jak po raz pierwszy  przyglądaliśmy się procesowi palenia, nota bene w Coffee Collective. Wszystko widzieliśmy: cały proces, temperatury, czasy itp. I co? I nic :).

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Październik 2014, 15:48:04 »
dopóki sam nie spróbujesz, nic nie zrozumiesz...
Więc może jakieś grupowe zamówienie na Gene Cafe ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Październik 2014, 22:13:11 »
Mam lepszy pomysł: własnej produkcji piecyk.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Październik 2014, 08:39:08 »
Znam dwie osoby, które chciały zrobić piecyk a skończyło się na kupnie. Nie wiem czy to takie proste dla człowieka bez doświadczenia w paleniu. Ty masz palarkę na co dzień to może Ci się wydawać, że to prosty w konstrukcji sprzęt. Trudno mi ocenić szanse na powodzenie ? Nigdy się dokładnie nie przyglądałem palarce poza tym z zewnątrz raczej niewiele widać.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Październik 2014, 09:04:18 »
Jeden Smoczy Oddech jest na forum - ale jak działa to od dawna nie słychać było  :evil:

Pytanie co się chce taką domową robotą osiągnąć? Bo w internecie jest multum palarek DIY - tylko większość z nich jak dla mnie nadaje się bardziej do spalania kawy.
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Październik 2014, 09:46:18 »
No właśnie zacząłem googlać i znalazłem  Smoczego... między innymi :) Jak dla mnie to fajne zajęcie ale raczej na emeryturę... Na dzień dzisiejszy chyba bym wolał iść z dziećmi na rower niż siedzieć i się w "konstruktora" bawić. Więc raczej Gene Cafe ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Październik 2014, 09:53:08 »
Ja już chyba z pół roku nie odpalałem swojego Gene. Pewnie za jakiś czas będą myślał o pozbyciu się go.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Październik 2014, 10:43:54 »
Gene to raczej zabawka. Nie da się przecież zrobić żadnego pomiaru ani profilowania ;). A Ty Maro, ze swoją techniczną wiedzą i the barnem w filiżance nie dasz rady zbudować małego piecyka? ;) Kiedyś już pokazywałem taki oto najprostszy:



Pewnie się będziecie krzywić i wątpić w to małe urządzenie... ;) Niesie ono w sobie jednak bardzo ciekawą ideę: kondukcję :).
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2014, 11:06:31 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dywagacje palaczy-Quijote Kaffee - Black Ape
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Październik 2014, 11:20:41 »
Mnie się takie małe urządzenia z ciekawymi ideami bardzo podobają. Hario zresztą ma takie coś w ofercie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi